Zapamiętaj!
- Truskawki po zimie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby mogły obficie owocować.🌺
- Przygotowanie roślin na sezon zaczynamy na przełomie marca i kwietnia, po przymrozkach.🌺
- Oczyszczamy truskawki, usuwając zimową osłonę i starsze liście oraz stosujemy zabiegi regenerujące.
- Wiosną zaleca się nawożenie truskawek wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi
Truskawki po zimie – kiedy rozpocząć pracę?
Co zrobić, aby truskawki po zimie mogły szybko wrócić do życia? Wiosenną pielęgnację truskawek należy rozpocząć po przymrozkach, gdy temperatura wzrośnie do poziomu umożliwiającego funkcjonowanie roślin, czyli około 7/8° Celsjusza. Zwykle pierwsze prace wykonuje się więc na przełomie marca oraz kwietnia.
Co jest ważne wczesną wiosną? Należy skupić się na oczyszczaniu truskawek po zimie, a także ich odpowiednim nawożeniu, regeneracji oraz stymulacji wzrostu krzaczków. Dzięki temu będą intensywnie owocować.
Oczyszczanie truskawek po zimie
Oczyszczanie truskawek po zimie to ważny element ich pielęgnacji. Na początku wiosny należy usunąć zimową osłonę, np. warstwę słomy. Następnie należy ocenić stan roślin, aby wykryć oznaki chorób lub przemarznięć. Starsze liście, które chroniły szyjkę korzeniową przed działaniem mrozu, należy wybrać i usunąć, aby zlikwidować patogeny, które mogły się na nich przetrwać.
Oczyszczając truskawki, warto również zastosować zabiegi regenerujące, które pomogą w uzyskaniu obfitego plonu w sezonie, a także pamiętać o odchwaszczaniu
Jak nawozić truskawki po zimie?
Wiosną zalecane jest stosowanie wieloskładnikowych nawozów mineralnych, najlepiej specjalnych środków, które przeznaczone są do truskawek. Należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dobrej jakości nawóz do truskawek powinien zawierać azot, a także inne składniki, takie jak fosfor i potas. Warto również zwrócić uwagę na naturalne nawozy, takie jak biohumus lub naturalny nawóz w formie płynu, które są wygodne w stosowaniu w uprawie zarówno na grządkach, jak i w donicach balkonowych.
Truskawki po zimie wymagają nieco pracy. Najważniejszym etapem, od którego należy zacząć, jest oczyszczanie grządek i samych roślin. Następnie należy pamiętać między innymi o odchwaszczaniu oraz nawożeniu. Dzięki temu można liczyć na obfite zbiory.