Tobołki polne to rośliny, na które natknął się pewnie każdy z nas. Powszechnie porastają łąki, przydroża i różnego rodzaju nieużytki. Przez rolników są traktowane jak chwasty, natomiast miłośnicy medycyny naturalnej traktują je jak ważny surowiec zielarski. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać tobołki, jak uprawiać je w ogrodzie a w razie konieczności także zwalczać.
Tobołki polne – charakterystyka
Tobołki to niewielkie jednoroczne rośliny, które dorastają mniej więcej od 10 do 50 cm wysokości. Ich łodygi są zielone, kanciaste i rozgałęzione w górnych partiach. U jej podłoży znajdują się dolne liście rozetkowe, które mają odwrotnie jajowaty kształt. Z kolei łodygowe są drobniejsze, ząbkowane i jasnozielone.
Roślina kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Na szczytach łodyg znajdują się gronowate kwiatostany złożone z drobnych białych kwiatków. Po przekwitnieniu pojawiają się owoce w postaci płaskich i okrągłych łuszczyn. Charakterystyczną cechą tobołków jest to, że po roztarciu wydzielają zapach czosnku.
Tobołki polne – właściwości lecznicze
Ziele tobołka polnego jest cenionym surowcem wykorzystywanym w medycynie naturalnej. Wywar z nich sporządzony ma bardzo szerokie zastosowanie. Użyty zewnętrznie przyspiesza leczenie drobnych ran. Dawniej był także wykorzystywany do leczenia infekcji układu moczowego. Obecnie korzysta się z niego przede wszystkim w celach wspomagających właściwą kurację. Warto wspomnieć o tym, że liście tobołków są jadalne i można dodawać je na przykład do sałatek.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że roślina zawiera glikozyd izosiarkocyjanianowy, który sprawia, że jest trująca dla bydła. Na pastwiskach powinna więc być bezwzględnie tępiona.
Tobołki polne – uprawa w ogrodzie
Jeżeli chcesz mieć tobołki polne w swoim ogrodzie, warto zapoznać się przede wszystkim z tymi typami gleb, które są dla nich najbardziej odpowiednie. Nie są to rośliny szczególnie wymagające. Nie bez powodu bardzo często określa się je mianem chwastów. Nasiona tobołków mogą przeleżeć w glebie bardzo długi czas i kiełkować, kiedy nadarzy się ku temu najlepsza okazja.
Rośliny tego gatunku lubią żyzne gleby zasadowe. Dobrze rosną w podłożach wilgotnych i ciężkich, bogatych w wapń. Nie bez powodu można spotkać je na śmietniskach, poboczach, w rowach i na łąkach. Tobołki nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Świetnie radzą sobie same. Trzeba jedynie zwracać uwagę na to, aby nadmiernie się nie rozrosły i tym samym nie stanowiły zagrożenia dla innych roślin w ogrodzie.
Tobołki polne – zwalczanie
Chociaż tobołki polne mają zastosowanie w ziołolecznictwie, a nawet w kulinariach to jednak powszechnie postrzegane są przede wszystkim jako pospolite chwasty. Szczególnie groźne mogą być dla upraw rzepaku i kukurydzy. Również z pastwisk powinny być systematycznie usuwane, ponieważ stanowią zagrożenie dla bydła.
Najlepszą profilaktyką dla tępienia tobołków jest wyrywanie ich z rowów i innych obszarów okalających pola. Jeżeli jednak chwasty zdołają się rozplenić, jedynym rozwiązaniem może być wykorzystywanie specjalistycznych środków ochrony roślin. Oczywiście skalę działań warto dostosować do rozmiaru problemu. Obecność kilku egzemplarzy w twoim ogrodzie nie będzie wymagała takich samych rozwiązań, jak pełnoskalowa inwazja tobołków na pole rzepaku.
Podsumowanie
Tobołki to bardzo pospolite jadalne rośliny, które mają zastosowanie w ziołolecznictwie i kulinariach. Zazwyczaj są jednak traktowane jak chwasty. Stanowią niebezpieczeństwo dla pasącego się bydła oraz upraw kukurydzy, rzepaku i innych roślin (szczególnie ozimych). Zwalczanie tobołków polnych może być nieco trudnym zadaniem, dlatego najlepsza będzie odpowiednia profilaktyka.