Schefflera actinophylla to gatunek z rodziny araliowatych. W naturze ta roślina pierwotnie występowała w Australii i w Nowej Gwinei. W tych miejscach jest w stanie osiągnąć nawet 16 m wysokości i jest okazałym drzewem. Choć szeflera parasolowata w doniczce nie osiągnie aż takich rozmiarów, wciąż będzie wyróżniać się pośród innych roślin uprawianych w pomieszczeniach. Przekonaj się, jak wygląda i w jaki sposób ją uprawiać. Przeczytaj nasz krótki tekst!
Zapamiętaj!
- Szeflera parasolowata (Schefflera actinophylla lub w nowszej literaturze Heptapleurum actinophyllum) to drzewo pochodzące z australijskich tropików 🌴
- W doniczce dorasta do 3 m wysokości i 1,5 m szerokości – potrzebuje sporo miejsca! 🌴
- Jej ozdobą są duże, dłoniaste liście w soczystym zielonym kolorze 🌴
- Szeflera parasolowata nie jest trudna w uprawie, ale potrzebuje dużo rozproszonego światła, lekkiej próchniczej gleby i ciepłego otoczenia (ok. 22°C w okresie wegetacyjnym) ⛅🌱🌡️
- Znosi przerwy w podlewaniu, ale potrzebuje wilgotnego powietrza 💧
- Młode szeflery trzeba przesadzać co roku, bo szybko się rozrastają 🪴
Jak wygląda szeflera parasolowata?
Szeflera parasolowata może mieć pokrój okazałego krzewu lub drzewka, które rozgałęzia się dość nisko. W doniczce jest w stanie osiągać do 3 m wysokości i 1,5 m szerokości. Pień jest jasnobrązowy. Z gałęzi wyrastają duże, soczystozielone liście o dłoniastym kształcie. Pojedynczy liść, który jest „palcem dłoni”, ma eliptyczny, ostro zakończony kształt i może mieć nawet 30 cm długości.
Kwiaty i owoce szeflery parasolowatej
W uprawie doniczkowej kwiaty w czerwonym kolorze pojawiają się bardzo rzadko, a szkoda, ponieważ wyglądają dość interesująco. Są drobne, ale wyrastają promieniście na długich osiach kwiatostanowych, wznoszących się ponad liście. Całość przypomina nieco macki ośmiornicy, dlatego drzewo bywa nazywane po angielsku octopus tree. Owoce nie pojawiają się w warunkach domowych.
Odmiany szeflery parasolowatej
Ogrodnikom udało się wyhodować kilka interesujących odmian szeflery parasolowatej. Wśród nich najczęściej spotykane są:
- szeflera parasolowata ‘Amate’;
- szeflera parasolowata ‘Nova’;
- szeflera parasolowata ‘Variegata’.
Ponadto, wiele innych rodzajów szeflery w wyglądzie przypomina tę parasolowatą. To między innymi szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) i szeflera drobnożyłkowa (Schefflera venulosa).
Uprawa szeflery parasolowatej
Schefflera actinophylla nie ma zbyt wysokich wymagań. Nie jest też uciążliwa w pielęgnacji. Jednak aby rozwijała się pięknie, musisz pamiętać o kilku zasadach.
Stanowisko i wymagania szeflery parasolowatej
Odpowiednie miejsce dla szeflery parasolowatej jest bardzo jasne, ale nie bezpośrednio oświetlone przez światło słoneczne. Co jeszcze ma znaczenie?
- Ziemia dla rośliny musi być dość żyzna, najlepiej próchnicza i o wysokiej przepuszczalności, a odczyn powinien być lekko kwaśny.
- Jak przystało na gatunek pochodzący z tropików, szeflera parasolowa lubi ciepłe pomieszczenia. Wiosną i latem zapewnij jej co najmniej 22°C. Zimą wystarczy temperatura 16°C.
Pielęgnacja szeflery parasolowatej
Szeflera parasolowata lubi regularne podlewanie, choć znosi również krótkie okresy suszy. Z wodą nie wolno przesadzać, ponieważ zalana roślina może zacząć tracić liście.
Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest zasilanie szeflery. Możesz użyć nawozu do roślin ozdobnych w dawce takiej, jaką podano na opakowaniu preparatu. W sezonie grzewczym warto uzupełnić pielęgnację szeflery, utrzymując w jej okolicy optymalną wilgotność powietrza. Nie ustawiaj jej blisko kaloryfera i umieść przy niej pojemniki z wodą.
Przesadzanie i przycinanie szeflery parasolowatej
Schefflera actinophylla rośnie dość szybko, co oznacza, że po jednym sezonie może zabraknąć jej miejsca w doniczce. Na wiosnę należy ją więc przesadzać. Dotyczy to zwłaszcza młodych roślin, które rozrastają się najszybciej. W czasie przesadzania szeflerę parasolowatą można też podciąć, zwłaszcza jeśli zależy ci na uzyskaniu silnie rozgałęzionego pokroju. Ścięte, górne fragmenty rośliny możesz potraktować jako sadzonki wierzchołkowe i ukorzenić je. To najłatwiejszy sposób na rozmnażanie tego gatunku.
Szeflera parasolowata to roślina o imponującym wyglądzie, która może ozdobić duży salon lub firmowe pomieszczenie reprezentacyjne. Jej okazałe liście i pokrój z pewnością przyciągną uwagę gości i umilą czas. Sama szeflera nie jest zbyt wymagająca, co sprawia, że nawet mniej doświadczeni miłośnicy roślin powinni sobie z nią dać radę.
Rośliny towarzyszące 🌺
Zastanawiasz się, z czym połączyć szeflerę parasolowatą? Możliwości jest bez liku! Proponuję zestawić ją z krotonem lub kordyliną. Świetnym wyborem jest także dracena, która może rosnąć w jednej doniczce z szeflerą. Również filodendron i fikus sprawdzą się w połączeniu z tym drzewem.
Najczęściej zadawane pytania
Czy szeflera może stać w cieniu?
W całkowitym cieniu raczej nie, ale w półcieniu – jak najbardziej. Szeflera parasolowata potrzebuje dużo światła, więc sprawdzi się w dobrze oświetlonym salonie, holu czy na balkonie.
Dlaczego opadają liście z szeflery?
Prawdopodobnie ma zbyt wilgotne podłoże. Zalane korzenie zaczynają gnić, przez co gleba nie odżywia rośliny i może ona gubić liście. Inną przyczyną mogą być przeciągi – roślina szybko zrzuca liście w odpowiedzi na niskie temperatury. Spróbuj postawić ją z dala od często otwieranych okien i drzwi.
Jak długo żyje szeflera?
Szeflery parasolowate w warunkach domowych mogą żyć nawet 15–25 lat! Wymaga to starannej pielęgnacji, dobrego nasłonecznienia, dużej wilgotności i wysokiej temperatury.
Jak pobudzić szeflerę do wzrostu?
Jeśli chcesz, żeby Twoja szeflera wypuściła nowe pędy, możesz ją poprzycinać. Skróć długie i nieładne gałązki tuż nad pączkiem albo na rozwidleniu, a na pewno doczekasz się zielonych odrostów. Jeśli szeflera parasolowata kiepsko rośnie pomimo pielęgnacji, może warto zasilić ją nawozem dla roślin zielonych.
Czy szeflera ukorzeni się w wodzie?
Tak, to możliwe. Włóż świeżą sadzonkę do naczynia z wodą i postaw je w ciepłym i wilgotnym miejscu. Wymieniaj wodę raz na kilka dni. Korzenie pojawią się po 1–2 miesiącach.