Szafirek armeński (Muscari armeniacum) to niewielki kwiat cebulowy, którego uprawa nie powinna przynieść ci szczególnych problemów. Poznaj bliżej wszystkie jego wymagania oraz potrzeby.
Szafirek armeński to roślina z rodziny szparagowatych. Na świecie można spotkać ponad pięćdziesiąt gatunków szafirków, jednak tylko Muscari armeniacum nadaje się do uprawy w naszym klimacie. W ogrodach najczęściej pojawia się jako roślina ozdobna ze względu na swoje drobna, ale intensywnie wybarwione kwiaty. Pielęgnacja szafirka armeńskiego nie jest trudna. Poniżej znajdziesz jej najważniejsze zasady.
Szafirek armeński – charakterystyka
Omawiana roślina spotykana jest bardzo powszechnie na terenie od Morza Śródziemnego aż do Azji Mniejszej. Jest bardzo drobna. Pęd kwiatostanowy dorasta najwyżej do 15 cm wysokości. Nieco dłuższe są liście odziomkowe, które osiągają nawet 25 cm długości. Mają one zieloną barwę i są zgięte w rynienkę.
Okres kwitnienia przypada na okres od kwietnia na początku czerwca. Niebieskie kwiaty mają kształt kuleczek zebranych w bardzo gęste grona. Kwiatostan ma około 10 cm długości.
Cebula ma obwód około 8 cm i posiada jasnoszarą łuskę. Zaledwie jedna może wypuścić nawet kilka kwiatostanowych pędów.
Szafirek armeński występuje w różnych odmianach. Najpopularniejsze z nich to:
- Album – wytwarza białe kwiaty;
- Blue Spike – jego kwiaty są pełne i niebieskie.
- Saffier – kwitnie na niebiesko.
- White Magic – kwitnie na biało.
- Christmas Pearl – kwitnie na jasnoniebiesko.
- Early Giant – wyróżnia się dużymi kwiatami w kolorze śliwkowoniebieskim.
Szafirek armeński – wymagania i uprawa w ogrodzie
Sadzenie szafirka
Jeżeli chcesz uprawiać szafirka w swoim ogrodzie raczej nie stoisz przed wielkim wyzwaniem. Dosyć istotny jest jednak wybór odpowiedniego stanowiska. W cieniu cebulki nie będą obficie kwitły, dlatego zdecydowanie zaleca się miejsce słoneczne, chociaż w miarę możliwości osłonięte od wiatru.
Najlepsze będzie podłoże żyzne i próchnicze. Zadbaj o to, aby gleba była piaszczysto-gliniasta i lekko wilgotna. Cebulki przybyszowe sadzimy jesienią (najlepiej we wrześniu lub październiku), wkopując je na głębokość nie większą niż 10 cm. Zaleca raz na dwa-trzy lata wykopać je i podzielić.
Pielęgnacja szafirka armeńskiego
Szafirek nie potrzebuje podlewania. Wyjątkiem są tylko rośliny hodowane w doniczkach, chociaż i w tym wypadku należy zachować umiar. Zupełnie inaczej jest z nawożeniem. Na wiosnę i jesień zaleca się zasilanie gleby preparatami przeznaczonymi dla roślin cebulowatych lub kompostem.
Omawiana roślina jest bardzo odporna zarówno na mróz, jak i na ataki pasożytów. Rzadko choruje i utrzymanie jej w dobrej kondycji nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Zaleca się jednak regularne usuwanie przekwitłych kwiatów. Zapobiega to wytwarzaniu się nasion, które mogą osłabiać cebulkę, co z kolei skutkuje tym, że w następnym sezonie kwiaty prezentują się mniej okazale.
Szafirek armeński – zastosowanie
Szafirka armeńskiego najlepiej sadzić w grupach. Łany białych, fioletowych lub niebieskich kwiatków wyglądają bardzo pięknie na trawniku, na przykład w ogrodzie naturalistycznym, skalnym, czy nawet wiejskim.
Możesz również posadzić go na skalniaku, w rabatach, czy pod krzewami ozdobnymi. Bylina coraz częściej wykorzystywana jest również w roli kwiatu doniczkowego. Pięknie prezentuje się na balkonach, czy tarasach, z powodzeniem może jednak rosnąć również na domowym parapecie.
Szafirek wzbogaci także kompozycję z kwiatów ciętych, ozdabiając wiosenny bukiet z innych kolorowych kwiatów.
Podsumowanie
Muscari armeniacum to bardzo odporna i wyjątkowo urodziwa roślina ozdobna, która występuje w bardzo wielu odmianach. Świetnie sprawdzi się w ogrodach osób, które cenią sobie naturalny wygląd krajobrazu oraz brak konieczności podlewania roślin. Jego wymagania są stosunkowo łatwe do spełnienia. Jako roślina wieloletnia będzie cieszył oko przez wiele sezonów.