Ślimaki w ogrodzie nie budzą zbyt wielu emocji, dopóki nie ma ich zbyt wiele. Jakie gatunki możesz spotkać na swoich roślinach? Jak skutecznie się ich pozbyć? Podpowiadamy, co jest skuteczne, w naszym artykule!

Walka ze ślimakami często bywa nierówna. Te żarłoczne stworzenia pojawiają się w ogrodzie najczęściej po deszczu. Z początku nie budzą negatywnych emocji, jednak mnożą się bardzo szybko, a w dużych skupiskach mogą doprowadzić do wielu problemów. Czy ślimaki w ogrodzie można wyeliminować? Jak najbardziej! Masz do dyspozycji zarówno domowe sposoby, jak i sprzedawane w sklepach środki chemiczne. Sprawdź, jak rozpoznać konkretne gatunki i co robić, by nie szkodziły twoim roślinom.

Ślimaki w ogrodzie – dlaczego są niebezpieczne dla roślin?

Niewinnie wyglądające ślimaki to w istocie szkodniki, które mogą wyrządzić bardzo liczne szkody w ogrodzie. Nie gardzą niemal żadnymi roślinami – jedzą zarówno młode pędy, jak i bardzo stare drzewa i krzewy. Ślimaki lubią przede wszystkim liście, w których wygryzają podłużne dziury. Żerują także na korzeniach spichrzowych oraz na warzywach, przede wszystkim fasoli i kapuście.

Ślimaki w ogrodzie – gatunki

Zdecydowanie największymi szkodnikami ogrodowymi są nagie ślimaki. Możesz spotkać je najczęściej w nocy, jednak podczas chłodnych i deszczowych dni pojawiają się niezależnie od pory. Jednocześnie bytują obok siebie ślimaki w różnych stopniach rozwoju, a jaja składane są przez nie płytko w ziemi lub pod kamieniami.

Ślimaki nagie lubią średnio wilgotną glebę. W momencie, kiedy jest ona zbyt wilgotna albo za sucha, zdecydowanie nie czują się dobrze. Najczęściej można spotkać te dwa gatunki nagich ślimaków w ogrodzie:

 • ślinik ogrodowy – wyróżnia się jasnymi smugami po bokach i czarnoszarym ciałem, które pokryte jest żółtym śluzem. Można spotkać go w przydomowych ogrodach, gdzie żeruje na grządkach i w szklarniach. Najbardziej lubi kapustę, jednak nie gardzi także selerem, truskawkami czy nawet roślinami ozdobnymi;
 • pomrów ogrodowy jest ciemnobrązowy i osiąga od trzech do czterech centymetrów długości. Bardzo często występuje w dużych grupach, dlatego jest wyjątkowo niebezpieczny dla roślin. Najczęściej te ślimaki występują w dużych ogrodach i w miejskich parkach.

Ślimak z muszlami

Najbardziej typowe ślimaki, czyli te z muszlami, nie stanową aż tak dużego zagrożenia, jak ich nadzy kuzyni. W dużej grupie również są jednak w stanie wyrządzić w ogrodzie całkiem sporo szkód. Są najbardziej aktywne nocą oraz podczas chłodnych i deszczowych dni. Najczęściej żerują na młodych pędach roślin. W ogrodach występują dwa gatunki:

 • winniczek – popularny jadalny ślimak. Zamieszkuje ciemne i wilgotne zakamarki i to z nich przemieszcza się do ogrodów. Rzadko uszkadza zdrowe i młode rośliny, zdecydowanie częściej żywi się ich obumarłymi częściami. Poznasz go po dużej jasnoszarej lub brązowej muszli;
 • bursztynka podłużna – gatunek zdecydowanie mniejszy od winniczka. Ich muszla może być ubarwiona w różny sposób, zazwyczaj jednak jest tak ciemna, że widać przez nią ciało. Najczęściej występuje przy oczkach wodnych. Żywi się liśćmi traw.

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie nie zawsze są szkodnikami. Niektóre z nich, na przykład winniczki, mogą być pożyteczne, ponieważ zjadają martwe części roślin. Większość z nich, szczególnie te gatunki bez muszli, może wyrządzić jednak wiele szkód. Właśnie dlatego wielu ogrodników zastanawia się, jak pozbyć się ślimaków w taki sposób, aby przy okazji nie uszkodzić innych organizmów zamieszkujących trawy i grządki.

Jak radzić sobie ze ślimakami w ogrodzie?

Ślimaki ze skorupką najłatwiej jest po prostu zebrać w jedno miejsce i wynieść z daleka od zagrożonych roślin. W jaki sposób powinna wyglądać domowej roboty pułapka na ślimaki w ogrodzie? Najszybsza i najbardziej podstawowa jej wersja to po prostu deska z pokrojonymi kawałkami warzyw.

W roli przynęty najlepiej sprawdzą się marchewki lub buraki pokrojone w plastry. Jeżeli masz więcej czasu posadź bieluń dziędzierzawę, ponieważ ta roślina przyciąga ślimaki. Wokół niej można wykopać niewielkie dołki i umieścić w nich kubeczki z piwem, które ślimaki uwielbiają. Zwierzęta wpadają w nie i toną.

Sposoby na ślimaki nagie

Nagie ślimaki trzeba jak najszybciej eliminować lub skutecznie odstraszać. W tym celu najlepiej wybrać naturalne sposoby, czyli rośliny, których zapachu ślimaki wyjątkowo nie lubią. Możesz wybrać na przykład:

 • orlik pospolity;
 • nasturcję;
 • gorczycę białą;
 • szałwię lekarską;
 • cebulę;
 • czosnek;
 • tymianek właściwy;
 • majeranek;
 • parzydło leśne;
 • hyzop lekarski;
 • bylicę piołun.

Grządki można wysypać popiołem, trocinami czy piaskiem. W ostateczności możesz zdecydować się na wapno, jednak uważaj, aby nie przedostało się na rośliny.

Jak zapobiegać atakowi ślimaków?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli nie chcesz ślimaków w ogrodzie zastosuj działania prewencyjne. Dobrym rozwiązaniem będzie częste koszenie trawy i systematyczne usuwanie chwastów za rabat. To pod nimi najczęściej ślimaki urządzają swoje kryjówki.

Naturalnymi wrogami ślimaków są inne zwierzęta, na przykład:

 • jeże;
 • ptaki;
 • jaszczurki.

Staraj się, aby w twoim ogrodzie miały one dogodne warunki.

Ślimaki w ogrodzie – podsumowanie

Ślimaki w ogrodzie mogą zagrażać roślinom, a szczególnie niebezpieczne są te, które nie mają skorupek. Najlepiej zapobiegać ich pojawieniu się, jednak kiedy już zaatakują ogród musisz działać szybko. Najlepiej sprawdzą się domowe sposoby, takie jak pułapki, do których trzeba zwabić ślimaki. W ostateczności wybierz preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych.

Zobacz także: