Skrzydłokwiat Wallisa jest jednym z 49 gatunków wiecznie zielonej rośliny doniczkowej i rośnie przez długie lata, kwitnąc co roku. Spathiphyllum wallisii ma białe ozdobne kwiaty i zielone liście o ciekawym kształcie. Jak uprawiać taką roślinę w domu? Czy rzeczywiście ma tak niewielkie wymagania? Czy aspekt dekoracyjny to wszystko co ma do zaoferowania? Sprawdź to już teraz!

Krótka historia skrzydłokwiatu

Spathiphyllum naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, na wilgotnych terenach. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów spáthē i phýllon oznaczających razem „liście w kształcie spathy”. Spathiphyllum wallisii swoją nazwę gatunkową „wallisii” otrzymał na cześć niemieckiego botanika Gustava Wallisa, który dokonał jej odkrycia w XIX wieku.

Skrzydłokwiat Wallisa – co warto o nim wiedzieć?

Skrzydłokwiat jest rośliną wiecznie zieloną o niewielkim systemie korzeniowym. Z kłączy wyrastają ciemnozielone liście o lancetowatym kształcie. Ogonki liści mają długość od 15 do 20 cm, a blaszki – od 15 do 25 cm. Liście wyróżniają się lekko zaostrzonym wierzchołkiem i pokarbowanymi krawędziami.

Kwiaty pojawiają się najczęściej wiosną i jesienią. Mają żółtą cylindryczną kolbę o długości 3 cm, która okryta jest białym 15 cm liściem przykwiatowym. Kwiat stanowi ozdobę rośliny przez kilka tygodni.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat Wallisa? Uprawa i jej zasady

Opisywana przez nas roślina jest łatwa w uprawie. Skrzydłokwiat Wallisa rośnie najlepiej przy wilgotnym powietrzu – to idealny kwiat do kuchni i łazienki z oknem. Jeśli powietrze jest za suche, wówczas roślinę należy zraszać odstaną wodą.

skrzydłokwiat wallisa - jak pielęgnować skrzydłokwiat wallisa, uprawa i jej zasady

Miejsce i temperatura dla skrzydłokwiatu Wallisa

Spathiphyllum wallisii odnajdzie się na stanowisku półcienistym i cienistym bez przeciągów. Właśnie dlatego warto ustawić roślinę na parapecie okna wschodniego, zachodniego lub północnego. Skrzydłokwiat nie znosi pełnego nasłonecznienia i liście zaczynają żółknąć. Zimą optymalna temperatura dla skrzydłokwiatu wynosi od 16 do 18°C zimą. Latem musi być nieco wyższa (od 18 do 21 stopni Celsjusza). Jeśli w lato jest jeszcze cieplej, wówczas kilka razy w ciągu dnia musisz spryskiwać roślinę odstaną wodą.

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Od wiosny do jesieni skrzydłokwiat wymaga podlewania od 2 do 3 razy w tygodniu. Na brak wody reaguje omdlewaniem liści, więc musisz mu ją dostarczać. Podłoże rośliny powinno być cały czas wilgotne, lecz nie mokre. Jeśli temperatura w okresie wiosenno-letnim nie przekracza 20°C, należy ograniczyć podlewanie. Zbyt dużo wody może spowodować pojawienie się pleśni i chorób grzybowych.

Wilgotność powietrza dla Spathiphyllum wallisii

Spathiphyllum wallisii jest rośliną wymagającą dużej wilgotności powietrza. Właśnie dlatego świetnie rośnie np. w łazience lub kuchni. Jeśli w pomieszczeniu jest za sucho, warto codziennie zwilżać kwiat lub ustawić doniczkę na kamieniach w większej osłonce z wodą.

skrzydłokwiat wallisa - wilgotność powietrza dla spathiphyllum wallisii

Nawożenie skrzydłokwiatu Wallisa

Skrzydłokwiat wymaga wzbogacenia gleby płynnym nawozem wieloskładnikowym. Trzeba o to zadbać co 2-3 tygodnie, w czasie od wiosny do jesieni. Dawka zależy od wielkości rośliny. Jeśli skrzydłokwiatowi Wallisa zapewnisz odpowiednie warunki do wzrostu, to nie ma potrzeby spoczynku. W zimie warto nawozić go nawozem mineralnym co 6 tygodni. Jeśli roślina jest przenawożona, wówczas pojawiają się brązowe plamy na liściach.

Spathiphyllum wallisii i inne zabiegi pielęgnacyjne

Uprawa skrzydłokwiatu jest bardzo łatwa, lecz warto pamiętać o usuwaniu kurzu i brudu z liści wilgotną ściereczką. Uschnięte liście powinieneś od razu usuwać przy pomocy nożyczek. W ten sam sposób pozbywaj się przekwitniętych kwiatostanów.

Kiedy przesadzać skrzydłokwiat Wallisa? Jaka ziemia?

Jeśli doniczka robi się za mała, to znak, że roślina wymaga przesadzenia. Najlepiej przesadzaj skrzydłokwiat od lutego do marca. W tym czasie można również rozmnażać go poprzez podział korzenia. Jak to robić?

  1. Każda sadzonka musi mieć przynajmniej 2-3 liście.
  2. Sadzonki musisz umieścić w osobnych doniczkach i ustawić w pomieszczeniu o temperaturze 20°C.
  3. Korzenie nowych roślin rozwijają się w czasie kilku tygodni.

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie na glebie z domieszką torfu. Ziemia musi być przepuszczalna i pulchna, o pH od 5,7 do 6,8. Roślina nie wymaga corocznego przesadzania, ale wiosną warto wymienić wierzchnią warstwę ziemi.

skrzydłokwiat wallisa - kiedy przesadzać skrzydłokwiat wallisa, jaka ziemia

Co zrobić, gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat Wallisa nie daje żadnych oznak choroby, a mimo to nie zakwita w okresie wiosenno-letnim? W takiej sytuacji warto zwiększyć częstotliwość podlewania i przenieść roślinę na jaśniejsze stanowisko.              

Choroby i szkodniki tej odmiany skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat uznaje się za odporny na choroby i szkodniki, choć miewa swoje problemy. Możesz mieć bowiem kłopoty z liśćmi. Jeśli usychają i zaczynają opadać, to jasny sygnał, że powietrze jest za suche. Wystarczy zraszać dwa razy dziennie (rano i wieczorem) liście rośliny.

Suche powietrze bardzo często jest powodem pojawienia się przędziorków. Objawem żerowania tych owadów są mozaikowe plamy na liściach skrzydłokwiatu. Jeśli je zauważysz, warto jak najszybciej użyć preparatu na przędziorki (kupisz go w sklepach ogrodniczych). Ich występowanie można ograniczyć poprzez regularne zraszanie rośliny wodą.

skrzydłokwiat wallisa - choroby i szkodniki tej odmiany skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat, czyli kwiat doniczkowy, który oczyszcza powietrze

Ten dekoracyjny kwiat doniczkowy jest rośliną on air, czyli oczyszczającą powietrze. Pochłania z powietrza:

  • aldehydy;
  • benzen;
  • formaldehydy;
  • drobnoustroje, które mogą być przyczyną alergii.

Skrzydłokwiat Wallisa ma także jedną wadę. Zawiera bowiem trujący szczawian wapnia. To sprawia, że wszystkie zabiegi pielęgnacyjne musisz wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Pamiętaj, że kwiat powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Jak widzisz, Spathiphyllum wallisii to roślina niezwykle pożyteczna, a do tego niezbyt wymagająca. Jeśli odpowiednio zadbasz o skrzydłokwiat Wallisa, zyskasz czyste powietrze, wolne od szkodliwych substancji. Pamiętaj tylko, aby trzymać go z dala od najmniejszych domowników.

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021