Skalniaki – zarówno te na ogrodzie, jak i na balkonie, czy tarasie odpowiednio zaplanowane mogą cieszyć swoim urokiem cały rok. Wystarczy dobrać rośliny, które są zimozielone oraz te, które zaczynają kwitnienie wczesną wiosną, a następnie dosadzać wspaniałe byliny urokliwe latem i późną jesienią. Wykonanie takiej rabaty jest stosunkowo proste, a jeszcze prostszy jest skalniak z opon. Jak zbudować konstrukcję oraz jakie kwiaty wybrać, by kompozycja ogrodowa była naprawdę cudowna?

Skalniak z opon – kontrowersyjne ogrodowe dekoracje

Opony są wdzięcznym materiałem recyklingowym. Oplecione jutowym sznurem mogą być przepięknym siedziskiem, stolikiem, ale też i donicą, w której wspaniale prezentować się będą urocze floksy, czyli rośliny skalniakowe. Ozdoby z opon to także łabędzie, czy filiżanki, które coraz częściej można spotkać w przydomowych ogrodach.

Wykorzystanie opon, jako ogrodowej aranżacji budzi jednakże sporo kontrowersji, a to za sprawą ich szkodliwości dla środowiska. Rozpadają się one bowiem na mikroelementy, które przedostając się do gleby lub wody stanowią zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i środowiska. Warto zatem w ich stosowaniu zachować umiar i w nich posadzić kwiaty, w żadnym wypadku warzywa i jadalne zioła. Stare opony powinno się oddawać do specjalnych punktów PSZOK, gdzie zostają poddane utylizacji lub recyklingowi, ale kilka opon może być też bazą do stworzenia bardzo kolorowego kwietnika w ogrodzie!

Wykorzystaj opony w ogrodzie – kolorowy skalniak z opon

Nie każda opona nadaje się na zbudowanie skalniaka. Tak naprawdę najlepsze są te od traktorów, które mają sporą szerokość i po położeniu na ziemi również głębokość. Decydując się na skalniak w ogrodzie w duchu less waste, w pierwszej kolejności należy wybrać docelowe miejsce. Dokładnie oczyszcza się je z murawy oraz chwastów, a następnie kładzie agrowłókninę. Skalniak świetnie prezentuje się na tle żwiru, dlatego też dobrze jest wysypać wybrane miejsce otoczakami lub innymi kamykami (unikaj piaskowca, gdyż w towarzystwie opon nie wygląda on korzystnie).

Opony warto pomalować na wybrany kolor – jeśli chcesz, aby ciepłe barwy zdobiły także zimą, postaw na pastelowe róże i błękity, które świetnie prezentują się w otoczeniu kolorowych kwiatów. Elegancji ogrodowi z pewnością doda szarość, która przemieni stare opony w eleganckie donice. W przypadku opon, skalniak na skarpie nie będzie zbyt okazały, aczkolwiek możesz je wykorzystać podobnie do geokraty, dzięki czemu unikniesz osuwania ziemi.

Ozdoby z opon pełne kwiatów

Pomalowane opony wystarczy ułożyć na przyszykowanym miejscu. Najlepiej położyć je po całości, a następnie kłaść jedną na drugą tworząc piramidę. Opony wypełnij ziemią i posadzić już możesz wybrane przez siebie rośliny. Skalniak ogrodowy uwielbia delikatne, płożące rośliny, ale kompozycje można uzupełnić także o iglaki czy drzewka na pniu w tym wypadku między oponami powinna znaleźć się dość głęboka donica, w której spokojnie będzie mogło rozrastać się drzewko.

Rośliny na skalniak nie są specjalnie wymagające, aczkolwiek ich wybór powinien być zależny od nasłonecznienia. Wśród popularnych kwiatów na skalniak znajdziesz między innymi:

Wybór roślin jest naprawdę bardzo duży, a jeśli zależy ci także na krzewinkach, warto posadzić je wzdłuż rabaty. W osłoniętej od wiatru części ogrodu posadź rośliny, takie jak hebe czy suchodrzew chiński, nie tylko wspaniale prezentują się latem, ale przede wszystkim są zimozielone.

Skalniak z opon – jak o niego dbać?

Ogród skalny nie jest specjalnie wymagający, aczkolwiek to, jak należy o niego zadbać, zależne jest od wyboru miejsca w ogrodzie. Południowa, słoneczna strona z pewnością będzie wymagać częstszego podlewania. Większość roślin ceni sobie położenie zaciszne i osłonięte od wiatru, w wystawie wschodnio-południowej.

Oprócz podlewania skalniak z opon wymaga regularnego nawożenia. Raz do roku najlepiej wykorzystać mączkę bazaltową, a od czasu do czasu do podlewania użyć gnojówki z pokrzyw czy ekstraktu z wrotyczu. Oba nawozy są całkowicie naturalne i oprócz wzbogacania ziemi w składniki odżywcze, pomagają w pozbyciu się niechcianych szkodników żerujących na liściach.

Skalniak z opon może być wspaniałą dekoracją ogrodu. Recykling jest dobrym sposobem na zapewnienie sobie wygodnych mebli ogrodowych, jak popularne pufy z opon, które mogą stać zarówno na tarasie, jak i na ogrodzie oraz na stworzenie kwietnych rabat, które przyciągną setki zapylaczy, a ciebie cieszyć będą drobnymi wspaniałymi kwiatami. Jeśli mowa o skalniaku, opony zdecydowanie wywiążą się z tego zadania, jeśli tylko wypełnisz ich dolną część ziemią i posadzisz kwitnące rośliny. Tyre garden nie musi być kiczowaty, niech poniesie cię ogrodnicza wyobraźnia!

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022