Wśród ciekawej flory rośliny owadożerne są wyjątkowe pod wieloma względami. Ich strategie pobierania pokarmu, wygląd i mechanizmy polowania wprawiają w zdumienie. Sprawdź, jak uprawiać gatunku mięsożerne w domu.
Popularne gatunki tych ciekawych roślin są bardzo efektowne i mogą stanowić ozdobę twojej kolekcji roślin doniczkowych. Poznaj wymagania najczęściej uprawianych roślin owadożernych.
Rośliny owadożerne – charakterystyka
Kwiaty owadożerne są szczególnym rodzajem wśród przedstawicieli królestwa roślin. Tym, co je odróżnia od innych gatunków, jest sposób odżywiania. Gatunki mięsożerne, tak jak wszystkie rośliny, przeprowadzają fotosyntezę i oddychają. W naturze rosną one na ubogich glebach, dlatego wykształciły pomysłowy sposób pozyskiwania substancji pokarmowych. Pobierają niezbędne składniki z ciał upolowanych owadów i pajęczaków. Rośliny owadożerne budują z liści specjalne pułapki, do których wabią owady. Gdy uda im się schwytać zdobycz, za pomocą enzymów ją trawią.
Rodzaje pułapek roślin odżywiających się owadami
Mechanizmy przystosowane do chwytania zdobyczy są różne u poszczególnych gatunków. Pułapka z liści ze sztywnymi kolcami uniemożliwiającymi wydostanie się, włoski pokryte lepką wydzieliną, liście w kształcie lejka lub worka – wszystkie te organy służą roślinom do polowania. Zwabiony owad przykleja się do powierzchni lub topi się w wydzielinie rośliny i nie ma szans się wydostać.
W czym uprawiać rośliny polujące na owady?
Mięsożerne gatunki roślin mają specyficzne wymagania co do gleby. W naturze porastają podmokłe tereny z podłożem o odczynie kwaśnym. W miejscu uprawy musi panować wysoka wilgotność powietrza. Dlatego dobrze jest doniczki ustawić w większym pojemniku z keramzytem i wodą. Rośliny należy regularnie podlewać odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Najlepiej nadaje się do tego deszczówka lub woda destylowana.
Jakie wymagania mają rośliny mięsożerne?
Te niezwykłe rośliny zazwyczaj dobrze rosną na stanowisku jasnym z rozproszonym światłem słonecznym. Szkodzą im przeciąg oraz przestawianie. Umieszczenie ich w szklanym terrarium pomoże zapewnić odpowiedni poziom wilgotności. W takich warunkach dobrze czuje się delikatny tłustosz.
Uprawa muchołówki w warunkach domowych
Muchołówka jest rośliną, która lubi mocne nasłonecznienie. Będzie się dobrze czuła na parapecie południowym. Rośnie w podłożu złożonym z torfu wymieszanego z gruboziarnistym piaskiem. Latem wymaga wysokich temperatur, natomiast zimą przechodzi w stan spoczynku. Wtedy temperatura otoczenia powinna wynosić maksymalnie 15 stopni Celsjusza. Należy też regularnie usuwać obumarłe liście.
Najpopularniejsze rośliny owadożerne – rosiczka na parapecie
Rosiczka występuje w Europie, w tym w Polsce, dlatego dobrze poradzi sobie w uprawie domowej. Wystarczy jej zapewnić odpowiednią wilgotność i dostęp do światła słonecznego, aby móc cieszyć oczy jej pięknymi liśćmi pokrytymi lśniącymi kroplami.
Dzbanecznik w uprawie pojemnikowej
W uprawie dzbanecznika trzeba pamiętać o tym, aby wlewać deszczówkę na dno dzbanków. Jeśli woda wyschnie całkowicie, roślina może zacząć chorować i tracić liście.
Rośliny owadożerne w domu – jak uprawiać kapturnicę?
Kapturnica to roślina o dość dużych wymaganiach. Najlepiej jest postawić ją na parapecie wschodnim. Temperatura latem powinna przekraczać 20°C. Zimą kapturnice wymagają okresu spoczynku, należy wtedy postawić je w chłodniejszym pomieszczeniu. Przez cały rok wilgotność powietrza powinna wynosić ponad 50%.
Stworzenie kolekcji roślin owadożernych to wspaniała przygoda. Będziesz mógł obserwować ich zachowanie i przyglądać się, jak pobierają pokarm. Uprawiane w domu, mogą stać się oryginalną dekoracją i ciekawostką botaniczną.