Rosiczka fascynuje przede wszystkim dlatego, że jest rośliną polującą na owady. To w świecie flory niecodzienna cecha. Nietypowy jest także jej wygląd, który zdecydowanie pozwala na odróżnianie się jej od innych roślin na domowym parapecie. Czy przeżyje w doniczce? Jak często ją podlewać? W jakim podłożu uprawiać? I w jaki sposób owady stają się ofiarami rosiczki? Sprawdź!
Jak wygląda rosiczka?
Liście rosiczki są wydłużone, mają walcowaty lub spłaszczony kształt. Na ich powierzchni znajdują się włoski gruczołowe, które wydzielają przezroczysty lub lekko czerwony płyn. Te lepkie kropelki mają za zadanie zwabienie owada, który oblepiony cieczą nie ma szans na ucieczkę. Dodatkowo ofiara rosiczki jest przytrzymywana przez delikatnie zwijający się do środka liść. Zostaje strawiona za pomocą specjalnych enzymów. Proces trawienia trwa od kilku godzin do kilku dni, w zależności od wielkości schwytanego owada. Po tym czasie pułapka się otwiera i jest gotowa na kolejne polowanie.
Kwiaty rosiczki rozwijają się na długich szypułkach, co umożliwia owadom ich bezpieczne zapylanie. Pręciki i słupki są daleko od liści pułapek, więc zapylający owad nie jest narażony na strawienie przez roślinę.
Odmiany rosiczki
Rośliny owadożerne kojarzą nam się z dalekimi, egzotycznymi miejscami. Jednak w Polsce też można spotkać je w naturalnych warunkach! Zasiedlają zwykle tereny ubogie w składniki mineralne, szczególnie azot, dlatego wykształciły tak niecodzienny sposób odżywiania. W naszej szerokości geograficznej możesz spotkać kilka gatunków rosiczek:
- rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia);
- rosiczka owalna (Drosera obovata);
- rosiczka pośrednia (Drosera intermedia);
- rosiczka długolistna (Drosera anglica).
Są one zdecydowanie mniejsze niż okazy tropikalne, jednak wciąż niesamowicie piękne i żywiące się owadami.
Rosiczka okrągłolistna
Rosiczka okrągłolistna to jeden z najpopularniejszych gatunków rosiczki. Występuje prawie na wszystkich kontynentach. Poluje na owady, które nie mają pancerzyka chitynowego, ponieważ nie jest w stanie go strawić. Jest niewielką byliną – dorasta do 15 cm. Ma bardzo krótkie łodygi. Spośród innych gatunków wyróżnia się charakterystycznymi czułkami wydzielającymi lepki śluz. Liście asymilacyjne są intensywnie zielone, mają średnicę od 2 do 10 cm. Liście pułapki pokryte czułkami przybierają barwę czerwoną, która ma wabić owady.
Poza zdolnością do polowania na owady rosiczka znana jest również z właściwości leczniczych. Jest stosowana w chorobach układu oddechowego, takich jak gruźlica, szkarlatyna czy zapalenie oskrzeli i płuc, ale też w przypadku anginy oraz przeziębienia. W medycynie tradycyjnej stosowano napar z ziela rosiczki okrągłolistnej jako środek antybakteryjny, uspokajający i rozkurczowy. Podjęto nawet próby sprawdzenia jej właściwości przeciwnowotworowych.
Pielęgnacja rosiczki
Choć rosiczki to w większości rośliny egzotyczne, rosną też w naszych warunkach klimatycznych i z powodzeniem mogą być uprawiane w mieszkaniu. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki:
- stale wilgotne podłoże;
- ciepłe, słoneczne stanowisko;
- torf w doniczce.
Stanowisko dla rosiczki
W uprawie rosiczki bardzo ważną rolę odgrywa znalezienie dla niej odpowiedniego stanowiska. Musi być przede wszystkim jasne, lecz nie w bezpośrednim słońcu, szczególnie bardzo blisko szyby, ponieważ liście mogą zostać poparzone i zniszczone. Istotna jest także temperatura. Latem rosiczka najlepiej czuje się, gdy otoczenie ma temperaturę w okolicach 20°C, zimą jest to 15°C.
Podlewanie rosiczki
Jest to roślina wymagająca stale wilgotnego podłoża, jednak nigdy nie podlewaj jej bezpośrednio do ziemi. Wodę wlewaj do podstawki i pilnuj, by stale w niej była. Co ważne – musi to być woda destylowana bądź deszczówka, nigdy woda z kranu. Rosiczki nie należy też nawozić. Azot potrzebny do wzrostu czerpie z trawionych owadów, natomiast pozostałe składniki odżywcze z podłoża.
Rosiczka wymaga też dużej wilgotności powietrza. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie doniczki z rośliną obok nawilżacza powietrza. Jeżeli nie masz go w domu, możesz wstawić ją do dużego, szklanego pojemnika.
Podłoże dla rosiczki
Ziemia dla rosiczki nie może być zbyt żyzna, ponieważ azot potrzebny do wzrostu roślina pobiera z ciał owadów. Najlepsza będzie mieszanka torfu z piaskiem w stosunku 2:1. Odczyn podłoża powinien być kwaśny, pH w przedziale 3,5–4,5. W takim podłożu rośliny te występują w naturze.
Rosiczka – cena rośliny
Wydawać by się mogło, że tak egzotyczne rośliny będą drogie i dotyczy to również rosiczki. Cena tego gatunku jest jednak niewielka. Rosiczkę można kupić już za kilkanaście złotych. Większe okazy znajdziesz w okolicach 30–40 zł. Są dość popularne i łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych z działem z roślinami.
Czy rosiczka jest rośliną dla każdego? Na pewno nie jest najprostsza w uprawie, szczególnie że wymaga stale dużej wilgotności powietrza. Jeśli jednak poświęcisz jej odrobinę uwagi, zyskasz na parapecie egzotycznego przyjaciela, który pomoże ci się pozbyć much i komarów.