Rosiczka okrągłolistna to najpopularniejszy owadożerny gatunek rośliny. Występuje w całej Europie. Zobacz, czy łatwo jest uprawiać ją także w domu. Sprawdź, dlaczego zdecydowanie warto to robić.

Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) to gatunek występujący na całym kontynencie. Jest dość trudny w uprawie domowej, jednak przy zachowaniu odpowiednich warunków pielęgnacji, ma szansę pięknie rosnąć. Poza umiejętnością polowania na owady ma także właściwości wykorzystywane w medycynie. Jakiego stanowiska potrzebuje? Jak często ją podlewać? W jakim podłożu posadzić? Przeczytaj, by się dowiedzieć.

Jak wygląda rosiczka okrągłolistna?

Drosera rotundifolia to niewielka bylina o krótkich łodygach – do 15 cm. Ma liście pułapki, na których występują charakterystyczne czułki wydzielające lepką substancję wabiącą owady. Liście są jasnozielone, czasami podbarwione na czerwono. Rosiczka wytwarza małe kwiaty, mająceśrednicę 1–5 cm. Wyrastają one pojedynczo na końcu łodygi i mają kolor biały, różowy lub czerwony. Rosiczka okrągłolistna kwitnie od maja do czerwca. Po zapyleniu w miejscu kwiatów pojawiają się torebki wypełnione drobnymi nasionami.

Jak poluje rosiczka okrągłolistna?

Mechanizmem wabiącym owady są czułki wytwarzające lepką ciecz, do której ofiara się przykleja. W tym momencie liść pułapka zamyka się, a dodatkowe wypustki na jego brzegach uniemożliwiają owadowi wydostanie się. Roślina zaczyna wytwarzać enzymy, które w ciągu kilku godzin trawią ciało ofiary. Po około 24 godzinach liść ponownie się otwiera, gotowy upolować kolejną zdobycz.

Rosiczka okrągłolistna łapie wyłącznie owady bez pancerzyka chitynowego, którego nie jest w stanie strawić. Są to zazwyczaj muchy, komary czy mszyce.

Zobacz także  Afelandra – jak uprawiać tę roślinę?

Uprawa rosiczki okrągłolistnej

Pielęgnacja rosiczki okrągłolistnej nie jest prosta głównie ze względu na potrzebę wysokiej wilgotności powietrza. Można okaz umieścić w akwarium czy dużym słoiku, dzięki czemu łatwiej będzie te warunki utrzymać. Czego jeszcze potrzebuje rosiczka do prawidłowego rozwoju?

Stanowisko dla rosiczki okrągłolistnej

Stanowisko dla tej rośliny powinno być przede wszystkim jasne, lecz nie narażone na bezpośrednie działanie bardzo mocnego słońca, które mogłoby uszkodzić liście. Wskazana jest duża ilość rozproszonego światła. Kolejnym istotnym aspektem jest temperatura, która powinna wynosić latem około 20°C, a zimą nie mniej niż 15°C. 

Podlewanie rosiczki okrągłolistnej

Rosiczka okrągłolistna wymaga stałej wilgotności powietrza oraz podłoża. Podlewaj ją zawsze do podstawki i pilnuj, by nie brakowało w niej wody, ponieważ rosiczka jest niezwykle wrażliwa na przesuszenie. Woda dla tej rośliny powinna być pozbawiona minerałów. Świetnie nada się woda destylowana lub deszczówka, nie powinno się jej podlewać wodą z kranu. Równie istotne jest zapewnienie stale wysokiej wilgotności powietrza.

Podłoże dla rosiczki okrągłolistnej

W naturze rosiczka okrągłolistna rośnie w bardzo ubogim podłożu. Użyj mieszanki torfu i piasku w stosunku 2:1, aby zapewnić jej podobne warunki w doniczce. Podłoże powinno być kwaśne. Najlepiej, by jego pH znajdowało się w granicach 3,5–4,5. Pod żadnym pozorem nie należy rosiczki nawozić. Potrzebne składniki odżywcze czerpie z trawionych owadów.

Właściwości rosiczki okrągłolistnej

Poza umiejętnością polowania na owady roślina ta ma także zastosowanie w medycynie. Już w dawnych czasach napar z ziela rosiczki okrągłolistnej był stosowany jako środek rozkurczowy, przeciwzapalny oraz na uspokojenie. Pomaga także w chorobach układu oddechowego, a nawet były prowadzone badania sprawdzające wpływ substancji zawartej w roślinie na mniejsze ryzyko powstawania nowotworów.

Rosiczka okrągłolistna zdecydowanie wyróżnia się wyglądem spośród innych roślin. Czy warto mieć ją w domu? Jeśli tylko zapewnisz jej odrobinę luksusu w postaci wilgotnego powietrza, odwdzięczy się pięknym wyglądem i brakiem much oraz komarów w domu.

Zobacz także  Rośliny trujące dla psa – poznaj doniczkowe i ogrodowe kwiaty szkodliwe dla zwierząt
Zobacz także: