Na naszej szerokości geograficznej można spotkać bardzo różne gatunku mchu. Nie każdy jest w stanie odróżnić od siebie poszczególne z nich, jednak niektóre mogą naprawdę zachwycać swoim wyglądem i cechami. Doskonałym przykładem jest tutaj rokietnik pospolity, który stosunkowo rzadko występuje w naszym klimacie. Poznaj bliżej tę ciekawą roślinę i dowiedz się jak wygląda.
Rokietnik pospolity – pochodzenie i naturalne środowisko
Rokietnika pospolitego można spotkać przede wszystkim w świetlistych dąbrowach i borach leśnych. Bardzo lubi częściowo nasłonecznione podłoża. Jego ulubionym rodzajem gleby jest natomiast ta o kwaśnym odczynie – to w niej rośnie najbardziej bujnie. Jest to roślina stanowiąca wskaźnik ziem skażonych i zanieczyszczonych.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. Pleurozium schreberi jest objęty częściową ochroną gatunkową. Oznacza to, że nie mchu nie wolno niszczyć. Dobry rozwiązaniem będzie również wstrzymanie się od zbierania go w celach ozdobnych.
Rokietnik pospolity – opis i charakterystyka
A jak rozpoznać tę ciekawą roślinę? Rokietnik pospolity tworzy rozległe darnie, które w stanie suchym stają się błyszczące. W innych przypadkach natomiast są luźne i żółtozielone. Na jednej płaszczyźnie wyrastają proste gałązki o gęstych, jajowatych i gęsto ustawionych liściach łodygowych. Liście gałązkowe są podobne, jednak zdecydowanie mniejsze.
Rokietnika pospolitego można pomylić z brodawkowcem czystym, do którego jest dość podobny. Znaczną różnicę stanowią jednak czerwono przeświecające łodyżki, które z pewnością od razu dostrzerzesz po dokładnym przyjrzeniu się roślinie.
Łodyga dorasta zazwyczaj do 14 cm długości. W górnej części liści można dostrzec delikatnie ząbkowaną fakturę. Liście mają natomiast rurowato zwinięty kończyk. W naszym klimacie seta i puszka raczej się nie wykształcają.
Roślina tego gatunku zazwyczaj spotykana jest w lasach, gdzie tworzy rozległe dywany w kolorach różniących się od siebie w zależności od pory roku i stanu gleby. Raczej nie jest hodowana na własną rękę w przydomowych ogródkach. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda i pamiętać o tym, że jest w naszym kraju objęta częściową ochroną gatunkową.
Źródło zdjęcia : Dickbauch via Wikipedia, CC BY-SA 4.0