Planowanie ogrodu może okazać się w wielu przypadkach sporym wyzwaniem. Ciekawą opcją może okazać się przęśl. Ten rodzaj roślin ładnie się prezentuje, jest dosyć prosty w hodowli, a przy jego wykorzystaniu można tworzyć ciekawe kompozycje. Liście okazów tego rodzaju zawierają efedrynę. W przydomowym ogródku interesującą opcję stanowić może uprawa wariantu dwukłosowego. Dowiedz się więcej na ten temat!

Przęśl – co warto wiedzieć na temat tego rodzaju roślin?

Wśród popularnych gatunków wspomnianego rodzaju wymienić można między innymi:

  • przęśl skrzypowatą;
  • przęśl chilijską;
  • przęśl dwukłosową.

Ephedra chilensis w naturze rośnie na górskich zboczach. Jeśli chcesz posadzić go w swoim ogrodzie, pamiętaj, że wariant dwukłosowy nie jest szczególnie trudny w hodowli. Dzięki temu może on być interesującą opcją dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wyzwaniami ogrodniczymi.

Przęśl dwukłosowa – jakie ma wymagania i jak ją uprawiać?

Przęśl dwukłosowa dobrze radzi sobie na suchych i piaszczystych glebach, a także bardzo lubi ciepło. Dlatego właśnie trzeba zadbać o słoneczne stanowisko dla niej. Nie należy sadzić jej w cieniu, a podłoże nie może być zbyt wilgotne.

Ephedra distachya – jak wygląda i jak o nią dbać?

Wariant dwukłosowy jest rozdzielnopłciowy – na stosunkowo cienkich pędach znajdują się drobne kwiaty żeńskie lub męskie, w zależności od egzemplarza. Może osiągać całkiem sporą wysokość. Ephedra dwukłosowa jest dość rzadko hodowana w ogrodach, niemniej jednak może być ona bardzo przydatna dla osób, które pragną tworzyć łąkowy krajobraz. Pielęgnacja okazu nie jest skomplikowana – należy uważać, aby dopasowywać nawadnianie do jej potrzeb.

Wiesz już, jaką rośliną jest przęśl. Jeśli zastanawiasz się nad nowym nabytkiem do swojej ogrodowej kolekcji, to właśnie może być krzew idealny dla ciebie. Po zasadzeniu pamiętaj o najważniejszych zasadach jej uprawy.

Fot. główne: Le.Loup.Gris via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022