Powietrzna pompa ciepła
Pompa ciepła typu powietrze-woda składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. W przypadku montażu tej pierwszej nie musimy się martwić zbytnio o dużą ingerencję w przestrzeń ogrodu. Najczęściej umieszcza się ją w elewacji domu lub na fundamencie o wysokości od 30 do 60 cm. Ponadto można ją umiejscowić po dowolnej stronie bryły budynku tak, aby nie szpeciła aranżacji zielonej przestrzeni.
Istnieje jeszcze jeden ważny wymóg, otóż należy zachować określoną odległość. Oznacza to, że nie możemy umiejscawiać elementów, które mogłyby stanowić przeszkodę w momencie konieczności dostania się do jednostki zewnętrznej. Agregat jest dość cichy w użytkowaniu i w zależności od modelu poziom głośności wynosi najczęściej od 55 do 65 dB. Zaletą jest również jej stosunkowo niewielki rozmiar oraz modernistyczny design. Oprócz tego w przypadku powietrznej pompy ciepła nie ma konieczności przeprowadzania specjalnych prac ziemnych.
Gruntowa pompa ciepła — jak działa?
W Polsce, ze względu na stosunkowo zmienne warunki atmosferyczne, dużą popularnością mogą się pochwalić gruntowe pompy ciepła. Pozyskują one energię cieplną z ziemi, wykorzystując zasadę termodynamiki. Pozwala to na ogrzanie domu przez transport czynnika roboczego, czyli wody z dolnego źródła do górnego źródła, czyli grzejników, klimakonwektorów czy ogrzewania podłogowego. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem instalatora, my polecamy profesjonalny montaż pomp ciepła z firmą pompyciepla.pl
Kolektor pionowy a poziomy
Istnieje kilka rodzajów kolektorów dedykowanych dla gruntowych pomp ciepła. Ich wielkość zależy od zastosowanego modelu, możliwości terenu oraz wykorzystanej technologii. W małych ogrodach najczęściej montuje się sondy pionowe. Zajmują niewielką powierzchnię działki, a sięgają w jej głąb. Nie ingerują znacznie w decyzję odnośnie odpowiedniej roślinności, co pozwala na zasadzenie krzewów o bardziej rozbudowanych systemach korzeniowych.
W przypadku dużych działek można sobie pozwolić na wybór kolektorów poziomych. Zajmują one znaczną powierzchnię, jednak z wykorzystaniem nowych metod można zmniejszyć ją o połowę poprzez umieszczenie rur w dwóch poziomach. Zaletą tego typu rozmieszczenia jest brak konieczności wykonywania odwiertów na znaczące głębokości. Jeżeli mowa o pięknym ogrodzie, tym przypadku przy aranżacji warto pokusić się o rośliny o płytko usytuowanym systemie korzeniowym. Mogą to być ozdobne trawy w połączeniu z krzewami, takimi jak jałowce, tuje czy cyprysy. Nie przeszkodzą one w pracy kolektorów, a nawet usprawnią ich funkcjonowanie, gdyż korzenie poprawiają napowietrzenie gleby oraz przepuszczalność cząstek powietrza.