Diphylleia grayi, czyli parasolnik kwiat to odmiana wywodząca się z Japonii, ale są również dwie inne – Diphylleia cymosa, którą można spotkać w Appalachach w USA, a także Diphylleia sinensis, która występuje w Chinach. Mimo różnic w występowaniu i nazwie, rośliny te są ze sobą spokrewnione. Rosną w podobnych warunkach, ale osiągają różną wielkość.

Dziwny kwiat, który staje się przezroczysty pod wpływem deszczu

Parasolnik, zwany także „skeleton flower”, podczas opadów deszczu zmienia swoje białe płatki na przezroczyste. Przez to zjawisko nazywa się go kwiatem szkieletem. Po wyschnięciu przybiera swój pierwotny kolor. Jego płatki kształtem przypominają parasol, stąd też pochodzi nazwa. Tą odmianę można spotkać w Chinach i Japonii. Choć to nie spotykana roślina, jej nasiona można kupić również w Polsce.

Uprawa – jak dbać o parasolnik kwiat?

Parasolnik kwiat rośnie w naturalnych warunkach, na wilgotnych zalesionych zboczach. Najlepszą porą jego rozkwitu jest wczesna wiosna i wczesne lato. Może osiągnąć wysokość 0,4 m. W Polsce jego hodowla jest także możliwa. Żeby uprawiać parasolnika we własnym ogrodzie, należy znaleźć miejsce jasne, ale cieniste. Idealna gleba do jego wzrostu powinna być nieprzesychająca, wilgotna i bogata w kompost liściowy. Wiosną razem z kwiatami pojawiają się liście, które są pokryte delikatnymi włoskami. Śnieżnobiałe kwiaty z żółtymi pręcikami kwitną zazwyczaj kilka dni.

Jak rozmnożyć ten piękny gatunek?

Zaleca się przeszczep korzeni co dwa lata. Po podebraniu części do przeszczepu należy posadzić zarodek w szklarni i dbać o dobre nawilżenie gleby. Przed każdym podlaniem trzeba sprawdzić wilgotność podłoża. Optymalna temperatura do wzrostu to około 20 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że maksymalna temperatura dla tego kwiatu to +30 stopni C., a minimalna -7 stopni C.. Dlatego tak ważne jest, aby parasolnik kwiat pierwszy rok wzrostu odbywał w szklarni, gdzie optymalniej można kontrolować temperaturę. Wiosną i latem należy używać specjalnego nawozu dla roślin kwasolubnych.

Chcesz hodować tę roślinę? Dowiedz się gdzie ją kupić

Jest wiele sklepów oferujących sprzedaż parasolnika, od polskich, po globalnych dostawców. Można kupić zarówno nasiona, jak i gotowe sadzonki.

Cena ziaren oscyluje w granicach 10 zł, a sadzonek od 100 zł. Zaleca się kupowanie nasion i wyhodowanie samemu, gdyż gotowe sadzonki mogą nie przetrwać transportu.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022