Papirus to kwiat, którego największym walorem są układające się w piękne parasole liście. Łodygi papirusu są gęsto rozstawione i przypominają trawę ozdobną, dzięki czemu roślina idealnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Cibora papirusowa (Cyperus papyrus) jest przedstawicielką rodziny ciborowatych, która liczy 5500 gatunków roślin z całego świata. W warunkach pokojowych uprawia się ciborę pochodzącą z Afryki, gdzie porasta tereny mokradeł. Ta informacja okazuje się niezwykle cenna w pielęgnacji rośliny. Przeczytaj nasz poradnik i poznaj wszystkie wymagania uprawy papirusu w domu!

Zapamiętaj!

 • Papirus (Cyperus papyrus) to gatunek rośliny wodnej, która pierwotnie występowała w Egipcie i innych krajach afrykańskich.
 • Dziś jest popularny na całym świecie jako roślina ozdobna.
 • Papirus jest łatwy do uprawy w doniczce, ale najlepiej rośnie w warunkach podobnych do tych, w których występuje naturalnie – w pobliżu wody i w miejscach dobrze nasłonecznionych.
 • Gleba powinna być wilgotna przez cały czas, więc dobrze jest umieścić doniczkę w płytkim zbiorniku z wodą.
 • Roślina potrzebuje regularnego nawożenia, najlepiej co dwa tygodnie, stosując nawóz do roślin wodnych.
 • Papirus może być rozmnażany przez podział kłącza lub przez sadzonki pędowe.

Papirus – uprawa

podłożeżyzne, przepuszczalne
odczyn podłożakwaśny
stanowiskopółcień lub słoneczne, jednak nie bezpośrednio na słońcu
temperaturalatem 15–25°C, zimą około 12°C
papirus uprawa

Papirus doniczkowy – pielęgnacja

Jeśli poznasz wymagania papirusu, pielęgnacja rośliny nie będzie stanowiła dla ciebie problemu. Dowiedz się, jak podlewać i rozmnażać ciborę oraz kiedy ją przesadzać i nawozić.

Papirus – kwiat, który lubi wodę

Jak wspomnieliśmy na początku, cibora papirusowa naturalnie porasta tereny mokradeł i takie właśnie warunki należy odtworzyć. Roślinę należy podlewać nawet co dwa dni. Przesuszenie podłoża może się odbić na liściach – mogą zżółknąć naprawdę szybko! Z tego powodu dobrze jest uprawiać papirus w doniczce na podstawce i pilnować, by stale znajdowała się w niej woda. 

Papirus – roślina, która lubi wilgotne powietrze

Oprócz wysokiej wilgotności podłoża cibora wymaga również wilgotnego powietrza. Z tego powodu warto ją regularnie zraszać. Jeśli powietrze będzie za suche, liście cibory mogą zasychać.

Cibora papirusowa – rozmnażanie

Jak rozmnożyć papirus doniczkowy? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.

 1. Zetnij pęd papirusu z parasolką. Długość pędu powinna wynosić ok. 10 cm.
 2. Krótko zetnij liście parasolki, mniej więcej tak, aby powstał malutki parasol.
 3. Umieść pęd parasolką w dół w szklance wody. 
 4. Postaw naczynie w jasnym miejscu.
 5. Po pewnym czasie pojawią się korzenie.

Papirus – nawożenie i przesadzanie

Papirus wymaga nawożenia co 2 tygodnie w czasie wiosny i lata. Najlepiej sprawdzi się tutaj nawóz wieloskładnikowy. Przesadzanie cibory papirusowej najlepiej wykonywać co roku, na wiosnę. Jeśli twoja roślina jest bardzo gęsta i chcesz ją trochę odmłodzić, możesz podzielić pędy podczas przesadzania.

Cibora papirusowa – choroby

Papirus jest wyjątkowo odporną rośliną, jednak może stać się obiektem ataku przędziorka lub innych szkodników. Jeśli liście twojej rośliny chorują, obejrzyj je dokładnie od spodu – szkodniki często żerują właśnie tam. Aby uratować roślinę, musisz jak najszybciej pozbyć się owadów. Dokładnie usuń je z liści ściereczką nasączoną roztworem wody i alkoholu. Czasem trzeba też wykonać oprysk przeciw szkodnikom.

Papirus ogrodowy 

W czasie lata możesz wystawić ciborę na taras lub balkon. Pamiętaj jednak o jej regularnym podlewaniu i zraszaniu. Jeśli masz w ogrodzie oczko wodne, możesz wstawić ciborę do niego. Roślina przez dziurki na dnie pojemnika będzie pobierała wodę. Wodne otoczenie zapewni jej odpowiednią wilgotność powietrza.

papirus ogrodowy

Czy papirus doniczkowy jest trujący?

Cibora zawiera substancje szkodliwe dla zwierząt. Ponadto liście rośliny są twarde i ostro zakończone, przez co mogą działać drażniąco na przewód pokarmowy zwierzęcia. 

Ciekawostka ze świata roślin🌿

Egipcjanie wykorzystywali papirus nie tylko do pisania (stąd pochodzi nazwa papier), ale również do produkcji łodzi, koszy, mat i innych przedmiotów codziennego użytku. Egipskie mumie były owijane w papirus, a w starożytnych tekstach wspomina się również o leczniczych właściwościach tej rośliny.

Papirus – podsumowanie

Trzeba przyznać, że papirus to absolutnie wyjątkowa roślina. Jako jedna z nielicznych jest odporna na przelanie, które wręcz działa na jej korzyść. Cibora papirusowa rośnie bardzo szybko i łatwo się rozmnaża. Wymaga jednak częstego podlewania i zraszania, co dla osób zapracowanych może stanowić problem. Roślina nie nadaje się do domu, który zamieszkują zwierzęta, w szczególności koty.

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o papirus?

Papirus to roślina wodna, więc powinna być uprawiana w wilgotnym środowisku. Roślina powinna być trzymana w miejscu o jasnym świetle, ale nie bezpośrednio w słońcu. Papirus wymaga regularnego podlewania, ale należy uważać, aby nie zalać go nadmierną ilością wody. W okresie letnim, gdy temperatura jest wysoka, warto rozpylać wodę na liście, aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny.

Co lubi papirus?

Papirus lubi wilgoć, światło i temperaturę około 20-25°C. Lubuje się też w żyznym podłożu, dlatego należy pamiętać o regularnym nawożeniu.

Dlaczego papirus wysycha?

Papirus może wysychać, jeśli jest trzymany w zbyt suchym środowisku lub gdy nie otrzymuje wystarczającej ilości wody. Innym powodem może być zbyt silne nasłonecznienie, które powoduje przesuszenie rośliny. Konieczne jest regularne podlewanie papirusu i utrzymanie go w wilgotnym środowisku.

Czy papirus zimuje?

Tak, papirus może zimować, ale tylko w wilgotnych warunkach. W chłodniejsze miesiące zaleca się zmniejszenie częstotliwości podlewania, aby uniknąć nadmiaru wilgoci, co może prowadzić do gnicia korzeni.

Gdzie rośnie papirus?

Papirus rośnie naturalnie w tropikalnych i subtropikalnych regionach Afryki, Azji oraz na Półwyspie Arabskim. Jest to roślina wodna, którą można spotkać w jeziorach, bagnach oraz nad brzegami rzek. Papirus jest hodowany jako roślina ozdobna w wielu krajach na całym świecie.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023