Komary i kleszcze to prawdziwa plaga wiosną i latem. Wśród wielu sposobów na odstraszanie tych owadów opryski cieszą się dużym zaufaniem. Sprawdź, z czego to wynika i czy faktycznie opryskiwanie na komary przynosi dobre efekty.

Od samego początku sezonu grillowego sklepy i apteki zapełniają się środkami na komary. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ludzie poszukują w tym czasie skutecznych środków do walki z tymi niewielkimi, lecz uciążliwymi stworzeniami. Czy opryskiwanie na komary jest skuteczne? Jak to działa? Prezentujemy najważniejsze składniki preparatów przeznaczonych do zwalczania komarów.

Opryskiwanie na komary – dlaczego preparaty w formie aerozolu są skuteczne?

Rozmnażaniu komarów i meszek sprzyjają obfite opady deszczu, które zwykle występują w czerwcu i w lipcu. To dlatego w naszym klimacie tak często można spotkać się z plagą tych uprzykrzających życie owadów. Warto stosować skuteczne środki do opryskiwania na komary, aby ograniczyć liczebność ich populacji.

Rodzaje preparatów na komary i inne szkodniki

Najczęściej spotykane rodzaje preparatów na komary, kleszcze i meszki to kremy i aerozole. Forma sprayu jest bardzo wygodna w użyciu. Taki produkt łatwo i szybko można zaaplikować na powierzchnię odkrytej skóry lub odzieży. Szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze mokrych plam. Niewielkie rozmiary opakowań umożliwiają zabranie preparatu ze sobą na spacer lub pod namiot i ponowną aplikację w razie potrzeby.

Opryski do użytku indywidualnego i profesjonalnego

Rozpylony w powietrzu oprysk również pełni swoją funkcję i może odstraszać insekty przez dłuższy czas. Popularne preparaty w aerozolu mogą być stosowane jako indywidualna ochrona – wtedy należy nanieść środek na skórę lub odzież. Niektóre z nich są przeznaczone do profesjonalnego usuwania komarów, much i kleszczy z otoczenia za pomocą oprysków i zamgławiania. Dzięki temu można pozbyć się problemu z większej powierzchni. Odkomarzanie stosuje się niezbyt często i zwykle na terenie większych miast. W niektórych przypadkach to pomaga uporać się z komarami i meszkami. Jest to skuteczny sposób na ograniczenie liczebności ich populacji.

Profesjonalne środki do zwalczania komarów i innych owadów – permetryna

Permetryna jest bardzo silnym środkiem owadobójczym. W większych stężeniach wykazuje skuteczne działanie przeciwko komarom, muchom, prusakom, mrówkom, a nawet pluskwom, które uchodzą za wyjątkowo trudne do zwalczenia. Środki na bazie permetryny można stosować w formie oprysków oraz zamgławiania. Nadają się do użycia także w pomieszczeniach zamkniętych, np. w budynkach przemysłowych oraz na terenach zielonych, np. na działce rekreacyjnej.

Opryskiwanie na komary – cypermetryna

Cypermetryna to pochodna permetryny. Ten związek również wykazuje silne działanie owadobójcze przeciwko komarom i innym drobnym zwierzętom, jak rybiki cukrowe, mrówki i kowale. Po skończeniu opryskiwania na komary przy pomocy roztworu tej substancji należy odczekać minimum 2 godziny, zanim preparat wyschnie. Dopiero wtedy można wejść do pomieszczenia, gdzie przeprowadzany był oprysk. Jeśli środek jest stosowany na zewnątrz, należy go używać wczesnym rankiem lub wieczorem, w czasie, gdy inne owady nie są aktywne.

Skuteczny oprysk na komary i kleszcze z dodatkiem geraniolu

Geraniol, podobnie jak linalol i cytronella, to popularny środek na insekty. Substancja pochodzenia roślinnego była tradycyjnie od lat stosowana jako skuteczny sposób na komary, meszki, muchy i kleszcze. Preparaty bazujące na cypermetrynie i olejkach eterycznych cechują się błyskawicznym działaniem. Efekty można zaobserwować już po upływie kilkunastu minut w przypadku owadów latających i w przeciągu około 2 godzin na owady biegające. Skutki opryskiwania na komary utrzymują się przez wiele tygodni, nawet 2–3 miesiące.

Naturalny oprysk na komary i meszki

Ciekawą alternatywą dla chemicznego zwalczania komarów są opryski z preparatów naturalnych. Niektóre z nich odznaczają się wysoką skutecznością, są też bezpieczne dla ludzi i innych ssaków. Dodatek geraniolu to ukłon w stronę naturalnych metod odstraszania uciążliwych owadów. Często jest on jednym ze składników świeczek zapachowych przeznaczonych do palenia na zewnątrz podczas letnich wieczorów. Ich zapach pomaga odstraszyć i zniechęcić komary od żerowania.

Preparaty naturalne o wysokiej skuteczności

Ponadto są termostabilne w temperaturze 25 stopni Celsjusza oraz nie ulegają rozkładowi pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego. Dlatego naturalne opryski na owady można stosować również latem, gdy kleszcze i komary są najbardziej uciążliwe. Środki na owady zawierające substancje aktywne oraz pomocnicze naturalnego pochodzenia są często tak samo skuteczne, jak substancje chemiczne. Z uwagi na większe bezpieczeństwo stosowania, są one często wybierane jako alternatywa dla silnych preparatów syntetycznych.

Skład środków na bazie wyciągów roślinnych

Repelenty bez substancji chemicznych w składzie mogą być stosowane w ogrodzie i na działce. Ich działanie opiera się na naturalnych związkach obecnych w popularnych roślinach. Do najpopularniejszych wyciągów roślinnych odstraszających komary i kleszcze zalicza się: wyciąg z kaliny koralowej, śnieguliczki białej, jemioły pospolitej i konitruta błotnego. Najskuteczniejsze naturalne środki na insekty mają w składzie również roślinne olejki eteryczne. Substancje takie, jak olej z opuncji figowej, arganii żelaznej, manuki i goździka swoim zapachem zniechęcają owady do przebywania na danym obszarze.

Preparaty odstraszające, czyli repelenty – jak je stosować?

Wiele środków owadobójczych i odstraszających do stosowania na dużych powierzchniach możesz rozpylić samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w opryskiwacz ogrodowy, który nie był wcześniej wykorzystywany do oprysków herbicydami. Trzeba uważnie przeczytać zalecenia producenta i stosować się do zasad przygotowania roztworu. Bezpośrednio po przyrządzeniu należy rozpylić go na interesującym cię obszarze.

Jak stosować opryski, aby nie zaszkodzić owadom pożytecznym?

Środki odstraszające komary i kleszcze działają także na inne owady latające i biegające. Dlatego należy ich używać z zachowaniem odpowiedniego okresu prewencji. Jest to czas, który musi upłynąć od wykonania oprysku do rozpoczęcia aktywności owadów pożytecznych. Dlatego należy wykonywać opryski w godzinach porannych lub późnym wieczorem. Jeśli wybierzesz porę, kiedy te organizmy nie są aktywne, preparat nie zaszkodzi pszczołom oraz pozostałym zwierzętom.

Co jest lepsze: opryskiwanie na komary czy zamgławianie?

Opryskiwanie działki lub ogrodu pozwala szybko i skutecznie pozbyć się z tego terenu larw komarów i dorosłych osobników. Dobrze wybrany insektycyd znacznie podniesie komfort przebywania na świeżym powietrzu. Jeśli mieszkasz w okolicy terenów podmokłych lub zbiorników wodnych i problem z komarami pojawia się u ciebie co roku, dobrym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego zamgławiacza. Pozwoli on dokładnie zabezpieczyć otoczenie przed komarami i kleszczami, a przy okazji zwiększy wydajność stosowania środków przeciwko insektom.

Wiesz już, na czym polega opryskiwanie na komary. Zanim zastosujesz preparat owadobójczy lub repelent, uważnie przeczytaj ulotkę producenta. Pamiętaj o tym, aby myć dłonie po użyciu preparatu i regularnie brać prysznic podczas jego stosowania. Ciesz się latem i próbuj metod odstraszania komarów, aż znajdziesz taką, która spełni twoje oczekiwania.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022