• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Szkodniki w ogrodzie

Skuteczne preparaty na komary i kleszcze. Opryskiwanie na komary – jak działa i jakie środki stosować?

14 kwietnia, 2022
opryskiwanie na komary

Komary i kleszcze to prawdziwa plaga wiosną i latem. Wśród wielu sposobów na odstraszanie tych owadów opryski cieszą się dużym zaufaniem. Sprawdź, z czego to wynika i czy faktycznie opryskiwanie na komary przynosi dobre efekty.

Od samego początku sezonu grillowego sklepy i apteki zapełniają się środkami na komary. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ludzie poszukują w tym czasie skutecznych środków do walki z tymi niewielkimi, lecz uciążliwymi stworzeniami. Czy opryskiwanie na komary jest skuteczne? Jak to działa? Prezentujemy najważniejsze składniki preparatów przeznaczonych do zwalczania komarów.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Opryskiwanie na komary – dlaczego preparaty w formie aerozolu są skuteczne?
1.1 Rodzaje preparatów na komary i inne szkodniki
1.2 Opryski do użytku indywidualnego i profesjonalnego
2 Profesjonalne środki do zwalczania komarów i innych owadów – permetryna
3 Opryskiwanie na komary – cypermetryna
4 Skuteczny oprysk na komary i kleszcze z dodatkiem geraniolu
5 Naturalny oprysk na komary i meszki
5.1 Preparaty naturalne o wysokiej skuteczności
5.2 Skład środków na bazie wyciągów roślinnych
6 Preparaty odstraszające, czyli repelenty – jak je stosować?
6.1 Jak stosować opryski, aby nie zaszkodzić owadom pożytecznym?
6.2 Co jest lepsze: opryskiwanie na komary czy zamgławianie?

Opryskiwanie na komary – dlaczego preparaty w formie aerozolu są skuteczne?

Rozmnażaniu komarów i meszek sprzyjają obfite opady deszczu, które zwykle występują w czerwcu i w lipcu. To dlatego w naszym klimacie tak często można spotkać się z plagą tych uprzykrzających życie owadów. Warto stosować skuteczne środki do opryskiwania na komary, aby ograniczyć liczebność ich populacji.

Rodzaje preparatów na komary i inne szkodniki

Najczęściej spotykane rodzaje preparatów na komary, kleszcze i meszki to kremy i aerozole. Forma sprayu jest bardzo wygodna w użyciu. Taki produkt łatwo i szybko można zaaplikować na powierzchnię odkrytej skóry lub odzieży. Szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze mokrych plam. Niewielkie rozmiary opakowań umożliwiają zabranie preparatu ze sobą na spacer lub pod namiot i ponowną aplikację w razie potrzeby.

Zobacz także
Tamaryszek drobnokwiatowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Opryski do użytku indywidualnego i profesjonalnego

Rozpylony w powietrzu oprysk również pełni swoją funkcję i może odstraszać insekty przez dłuższy czas. Popularne preparaty w aerozolu mogą być stosowane jako indywidualna ochrona – wtedy należy nanieść środek na skórę lub odzież. Niektóre z nich są przeznaczone do profesjonalnego usuwania komarów, much i kleszczy z otoczenia za pomocą oprysków i zamgławiania. Dzięki temu można pozbyć się problemu z większej powierzchni. Odkomarzanie stosuje się niezbyt często i zwykle na terenie większych miast. W niektórych przypadkach to pomaga uporać się z komarami i meszkami. Jest to skuteczny sposób na ograniczenie liczebności ich populacji.

Profesjonalne środki do zwalczania komarów i innych owadów – permetryna

Permetryna jest bardzo silnym środkiem owadobójczym. W większych stężeniach wykazuje skuteczne działanie przeciwko komarom, muchom, prusakom, mrówkom, a nawet pluskwom, które uchodzą za wyjątkowo trudne do zwalczenia. Środki na bazie permetryny można stosować w formie oprysków oraz zamgławiania. Nadają się do użycia także w pomieszczeniach zamkniętych, np. w budynkach przemysłowych oraz na terenach zielonych, np. na działce rekreacyjnej.

Opryskiwanie na komary – cypermetryna

Cypermetryna to pochodna permetryny. Ten związek również wykazuje silne działanie owadobójcze przeciwko komarom i innym drobnym zwierzętom, jak rybiki cukrowe, mrówki i kowale. Po skończeniu opryskiwania na komary przy pomocy roztworu tej substancji należy odczekać minimum 2 godziny, zanim preparat wyschnie. Dopiero wtedy można wejść do pomieszczenia, gdzie przeprowadzany był oprysk. Jeśli środek jest stosowany na zewnątrz, należy go używać wczesnym rankiem lub wieczorem, w czasie, gdy inne owady nie są aktywne.

Skuteczny oprysk na komary i kleszcze z dodatkiem geraniolu

Geraniol, podobnie jak linalol i cytronella, to popularny środek na insekty. Substancja pochodzenia roślinnego była tradycyjnie od lat stosowana jako skuteczny sposób na komary, meszki, muchy i kleszcze. Preparaty bazujące na cypermetrynie i olejkach eterycznych cechują się błyskawicznym działaniem. Efekty można zaobserwować już po upływie kilkunastu minut w przypadku owadów latających i w przeciągu około 2 godzin na owady biegające. Skutki opryskiwania na komary utrzymują się przez wiele tygodni, nawet 2–3 miesiące.

Zobacz także
Kopytnik pospolity – wygląd, uprawa i charakterystyka

Naturalny oprysk na komary i meszki

Ciekawą alternatywą dla chemicznego zwalczania komarów są opryski z preparatów naturalnych. Niektóre z nich odznaczają się wysoką skutecznością, są też bezpieczne dla ludzi i innych ssaków. Dodatek geraniolu to ukłon w stronę naturalnych metod odstraszania uciążliwych owadów. Często jest on jednym ze składników świeczek zapachowych przeznaczonych do palenia na zewnątrz podczas letnich wieczorów. Ich zapach pomaga odstraszyć i zniechęcić komary od żerowania.

Preparaty naturalne o wysokiej skuteczności

Ponadto są termostabilne w temperaturze 25 stopni Celsjusza oraz nie ulegają rozkładowi pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego. Dlatego naturalne opryski na owady można stosować również latem, gdy kleszcze i komary są najbardziej uciążliwe. Środki na owady zawierające substancje aktywne oraz pomocnicze naturalnego pochodzenia są często tak samo skuteczne, jak substancje chemiczne. Z uwagi na większe bezpieczeństwo stosowania, są one często wybierane jako alternatywa dla silnych preparatów syntetycznych.

Skład środków na bazie wyciągów roślinnych

Repelenty bez substancji chemicznych w składzie mogą być stosowane w ogrodzie i na działce. Ich działanie opiera się na naturalnych związkach obecnych w popularnych roślinach. Do najpopularniejszych wyciągów roślinnych odstraszających komary i kleszcze zalicza się: wyciąg z kaliny koralowej, śnieguliczki białej, jemioły pospolitej i konitruta błotnego. Najskuteczniejsze naturalne środki na insekty mają w składzie również roślinne olejki eteryczne. Substancje takie, jak olej z opuncji figowej, arganii żelaznej, manuki i goździka swoim zapachem zniechęcają owady do przebywania na danym obszarze.

Preparaty odstraszające, czyli repelenty – jak je stosować?

Wiele środków owadobójczych i odstraszających do stosowania na dużych powierzchniach możesz rozpylić samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w opryskiwacz ogrodowy, który nie był wcześniej wykorzystywany do oprysków herbicydami. Trzeba uważnie przeczytać zalecenia producenta i stosować się do zasad przygotowania roztworu. Bezpośrednio po przyrządzeniu należy rozpylić go na interesującym cię obszarze.

Zobacz także
Bergenia – niewymagająca roślina ozdobna. Gdzie sadzić i jak pielęgnować bergenię?

Jak stosować opryski, aby nie zaszkodzić owadom pożytecznym?

Środki odstraszające komary i kleszcze działają także na inne owady latające i biegające. Dlatego należy ich używać z zachowaniem odpowiedniego okresu prewencji. Jest to czas, który musi upłynąć od wykonania oprysku do rozpoczęcia aktywności owadów pożytecznych. Dlatego należy wykonywać opryski w godzinach porannych lub późnym wieczorem. Jeśli wybierzesz porę, kiedy te organizmy nie są aktywne, preparat nie zaszkodzi pszczołom oraz pozostałym zwierzętom.

Co jest lepsze: opryskiwanie na komary czy zamgławianie?

Opryskiwanie działki lub ogrodu pozwala szybko i skutecznie pozbyć się z tego terenu larw komarów i dorosłych osobników. Dobrze wybrany insektycyd znacznie podniesie komfort przebywania na świeżym powietrzu. Jeśli mieszkasz w okolicy terenów podmokłych lub zbiorników wodnych i problem z komarami pojawia się u ciebie co roku, dobrym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnego zamgławiacza. Pozwoli on dokładnie zabezpieczyć otoczenie przed komarami i kleszczami, a przy okazji zwiększy wydajność stosowania środków przeciwko insektom.

Wiesz już, na czym polega opryskiwanie na komary. Zanim zastosujesz preparat owadobójczy lub repelent, uważnie przeczytaj ulotkę producenta. Pamiętaj o tym, aby myć dłonie po użyciu preparatu i regularnie brać prysznic podczas jego stosowania. Ciesz się latem i próbuj metod odstraszania komarów, aż znajdziesz taką, która spełni twoje oczekiwania.

Zobacz także:
  • Rośliny odstraszające komary. Jak odstraszyć komary w bezpieczny sposób?
  • Rośliny odstraszające kleszcze w ogrodzie – naturalne sposoby walki z tymi pajęczakami
  • Dowiedz się, jakich roślin nie lubią opuchlaki. Ekologiczne metody zwalczania szkodników
  • Poskrzypka liliowa – co to za owad i jakie szkody powoduje?
  • Miseczniki i tarczniki – poznaj naturę tych szkodników. Jak skutecznie z nimi walczyć?
  • Rośliny odstraszające muchy – których gatunków roślin nie znoszą owady? Kwiaty, które warto zasadzić w ogrodzie i na tarasie
Zobacz także
Rośliny do cienia – co posadzić na zacienionej rabacie. Rośliny cieniolubne ozdobią puste miejsca w ogrodzie!
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Karol Kruk
Karol Kruk

Pracownik sezonowy w ogrodzie botanicznym w Poznaniu. Jego sumienność i dążenie do osiągnięcia jak najlepszych efektów pozwala mu szybko poszerzać swoją wiedzę botaniczną. Doświadczenie z roślinami nabierał już od najmłodszych lat obserwując swoich rodziców pracujących w ogrodzie.

Previous Post Czosnek ozdobny (Allium giganteum) – stanowisko, uprawa, pielęgnacja
Next PostNietypowe rośliny domowe – jak wyhodować awokado z pestki? Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji awokado w doniczce

Zobacz także

ochojnik

Ochojnik – niepozorny szkodnik drzew iglastych. Jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać?

14 kwietnia, 2022
złotook

Złotook (Chrysopa) – drapieżny i pożyteczny owad, który zjada mszyce i przędziorki. Zobacz, co warto o nim wiedzieć!

16 maja, 2022
ogrodnica niszczylistka

Ogrodnica niszczylistka – niepozorny żuczek, który niszczy twoje rośliny. Jak z nią walczyć?

14 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Urządzamy ogród – te elementy mogą Ci się przydać

    20 maja, 2022
  • jaśmin wielkolistny

    Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

    20 maja, 2022
  • szkodniki sosny

    Szkodniki sosny – 5 groźnych insektów

    20 maja, 2022
  • palczatka gerarda

    Palczatka Gerarda – dekoracyjna trawa. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    20 maja, 2022
  • nandina domestica

    Nandina domestica, czyli nandina domowa – czym charakteryzuje się ta roślina?

    20 maja, 2022
  • amorfa

    Amorfa – czym wyróżnia się ta krzewiasta roślina?

    20 maja, 2022
  • celozja grzebieniasta w doniczce

    Celozja grzebieniasta w doniczce – jak dbać o tę niezwykłą roślinę?

    20 maja, 2022
  • ukorzenienie w wodzie

    Ukorzenianie w wodzie, czyli łatwe i szybkie rozmnażanie roślin. Jak je wykonać?

    20 maja, 2022
  • krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni

    Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni – przegląd najpiękniejszych krzewów ozdobnych do ogrodu

    20 maja, 2022
  • Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    19 maja, 2022
  • kleome ciernista

    Kleome ciernista – co to za kwiat? Jak wyglądają nasiona i uprawa tej rośliny?

    17 maja, 2022
  • choina kanadyjska

    Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – uprawa i pielęgnacja

    17 maja, 2022
  • kwiaty wiosenne doniczkowe

    Kwiaty wiosenne doniczkowe – jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach? Pomysły na wiosenne dekoracje

    17 maja, 2022
  • biały kwiat wiosenny

    Biały kwiat wiosenny – pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie. Jakie rośliny kwitnące wiosną warto poznać?

    17 maja, 2022
  • goryczka wiosenna

    Goryczka wiosenna – czy uprawa Gentiana verna jest możliwa? Jak rozpoznać jej kwiaty?

    17 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.