To roślina, która przybyła do Europy z terenów leżących na obszarze Azji Środkowej. Obecnie cieszy się sporą popularnością, dlatego to niewielkie drzewo można spotkać praktycznie wszędzie – np. w miejskich parkach. Wiele osób decyduje się także na samodzielną uprawę we własnym ogródku, co wynika z tego, że jego uprawa i pielęgnacja nie sprawia większych problemów. Przeczytaj, czym dokładnie jest oliwnik wąskolistny!
Oliwnik wąskolistny – charakterystyka
Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia) to szeroki krzew lub niewysokie drzewko, należące do rodziny oliwnikowatych, które dorasta nawet do 7–10 m wysokości. Jak wygląda oliwnik wąskolistny? Na początku wyróżnia się gęstym i krzaczastym pokrojem, a później przybiera postać drzewka o nieregularnej i rozłożystej koronie i przewieszających się pędach. Główną cechą charakterystyczną oliwnika są wąskie, lancetowate liście, które są zabarwione na srebrzysto-szaro. Zdaniem niektórych osób przypominają one liście oliwki lub wierzby. Jego kwiaty są wewnątrz żółte, a z zewnątrz srebrzystoszare. Są intensywnie i przyjemnie pachnące oraz miododajne.
Oliwnik wąskolistny – owoce
Choć opisywana roślina głównie znana jest z wyjątkowo pięknych liści, to jej atutem są też doskonałe, żółte owoce. Nie są one zbytnio widoczne, nieco przypominają brzoskwinię w dotyku, a w smaku są jak rabarbar. Ciekawe jest również to, że niektórzy twierdzą, że owoce przypominają zapach piernika. Mają żółto-kremowy kolor. Owoce oliwnika są jadalne – nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać je zarówno surowe, jak i ugotowane. Znajdują się w nich m.in. węglowodany, fruktoza, pektyna czy sacharoza. Dodatkowo wiedz, że owoce dojrzewają we wrześniu i październiku oraz nie opadają jesienią, a zostają na krzewie aż do wiosny!
Jakie wymagania uprawowe ma oliwnik wąskolistny?
Oliwnik wąskolistny jest mało wymagający pod względem uprawy. Nie potrzebuje konkretnego podłoża, choć najlepiej czuje się na glebach przepuszczalnych, lekkich i umiarkowanie wilgotnych. Dobrze radzi sobie także na suchych i piaszczystych glebach. Absolutnie jednak nie powinien znaleźć się na glebie mokrej czy ciężkiej. Wiedz także, że oliwnik wąskolistny jest odporny na mrozy, duże zasolenie gleby, a także doskonale znosi suszę i niskie temperatury. Zasilanie rośliny nie jest konieczne, co wynika z tego, że na korzeniach posiada bakterie brodawkowe, które pobierają azot z otoczenia. Jeśli natomiast chodzi o stanowisko – powinno być ono słoneczne.
Jak pielęgnować oliwnik wąskolistny?
Oliwnik wąskolistny jest nie tylko łatwy w uprawie, ale również w pielęgnacji. Właściwie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy jedynie, że będziesz pamiętał o tym, aby wiosną usunąć uszkodzone lub chore gałązki. Poza tym oliwnik nie potrzebuje przycinania. Gdy jednak planujesz zagęścić koronę lub chcesz wykorzystać roślinę na żywopłot, możesz ją przycinać 2 lub 3 razy w roku.
Jak wygląda rozmnażanie?
To roślina, która zwykle nie sprawia większych problemów, jeśli chodzi o rozmnażanie. Sadzonki pozyskuje się z wcześniej zasianych nasion, a później (w okresie od września do listopada) wysiewa się prosto do gruntu. Pamiętaj jednak, aby przed posadzeniem sadzonek odpowiednio je przygotować, zanurzając w preparacie, który przyspiesza proces ukorzeniania rośliny. Niektórzy ogrodnicy wykorzystują także inną metodę rozmnażania, która polega na nacinaniu gotowych, zdrewniałych sadzonek, a następnie umieszczeniu ich w ukorzeniaczu i wsadzeniu rośliny do ziemi (wiosną).
Jakie zastosowanie znajduje oliwnik wąskolistny?
Oliwnik wąskolistny to roślina o niewielkich wymaganiach, która stanowi świetną ozdobę każdego ogrodu. To głównie roślina ozdobna, którą można wykorzystać do obsadzeń m.in. w parkach czy skwerach. Powszechnie znajduje zastosowanie także przy obsadzaniu suchych skarp. Nie jest natomiast dobrym wyborem, jeśli chcemy ją posadzić niedaleko torów kolejowych czy ulic. Mimo tego, że całkiem dobrze radzi sobie ze spalinami i zanieczyszczeniami powietrza, to dość mocno się rozrasta i powoduje ograniczenie pola widzenia kierowców.
Z czym doskonale komponuje się oliwnik wąskolistny?
Jeśli zastanawiasz się, z jakimi roślinami dobrze komponuje się oliwnik wąskolistny, to wiedz, że rewelacyjnie wygląda posadzony m.in. z:
- jarzębiną;
- tamaryszkiem;
- perukowcem.
Czy oliwnik wąskolistny jest odporny na choroby i szkodniki?
To jedna z roślin, która może pochwalić się dobrą odpornością na choroby i szkodniki. Jeśli jednak nie zapewnisz jej odpowiedniego stanowiska (np. będzie zbyt mokre), to niestety może być narażona na chorobę grzybową, taką jak np. mączniak prawdziwy.
Ile kosztuje oliwnik wąskolistny?
Ceny sadzonek oliwnika wąskolistnego są dość mocno zróżnicowane. Wiele zależy m.in. od wysokości drzewka. Jednak średnio za 1 m drzewko trzeba zapłacić około 50 złotych, za mniejsze – zaledwie 15–20 złotych za sztukę.
Jeśli chcesz, aby w twoim ogrodzie zagościła nowa roślina, która nie będzie wymagająca pod względem uprawy i pielęgnacji, to oliwnik wąskolistny będzie najlepszym wyborem! Wiedz, że świetnie nadaje się nie tylko do przydomowych ogródków, ale także zieleni miejskiej czy rekultywacji terenów poprzemysłowych. Jesteśmy pewni, że ta roślina będzie stanowiła idealny i oryginalny element twojego ogrodu!