Trawy ozdobne potrafią stworzyć naprawdę efektowną aranżację. Szczególnie mocno pasują do nowoczesnych ogrodów utrzymanych w minimalistycznym stylu, ale również do wiejskich, sielankowych klimatów. Świetnie sprawdzą się również w dużych donicach i niewielkich rabatach przed domem. Rynek oferuje nieograniczony wybór traw oraz ich kompozycji. Jedynym ograniczeniem jest kreatywność i wielkość budżetu. Podpowiadamy, jakie kompozycje z traw ozdobnych będą najbardziej efektywne, jak je sadzić, pielęgnować oraz które wybrać!

Nowoczesny ogród z trawami – najładniejsze kompozycje

Stworzenie projektu ogrodu za wykorzystaniem ozdobnych traw jest niezwykle proste. Dzieje się tak dlatego, że roślinność ta potrafi wizualnie dopasować się niemalże do każdego miejsca. Trawy występują w mnogości odmian, barw, wysokości oraz pokroju. Można je sadzić samodzielnie w charakterze wyraźnych akcentów dekoracyjnych lub w towarzystwie innych roślin, jako motyw przewodni lub piękne uzupełnienie kompozycji.

Trawy ozdobne utworzą piękną kompozycję z bylinami, zwłaszcza tymi o dużych, masywnych liściach i wyrazistych barwach, na przykład z:

Trawy posadzone pod koronami drzew tworzą piękne tło dla kwiatów i liści. Mogą również pełnić funkcję maskującą lub przysłaniającą.

Nowoczesny ogród – sadzenie traw ozdobnych

Trawy ozdobne są roślinami wieloletnimi, które bardzo łatwo się rozsadza. Nie wymagają wiele pracy, dlatego sprawdzą się w ogrodach nawet najbardziej zabieganych osób.

Trawy najlepiej rosną na miejscach dobrze nasłonecznionych, ale nie suchych. Wyjątek stanowią tutaj gatunki o pełnych liściach. W ich przypadku sprawdzi się słońce rozporoszone. Idealnym będzie nieco zaciszne stanowisko, aby rośliny z łatwością przetrwały zimę. Silne krzewienie i zdrowy rozwój trawy zapewni zasilanie podłoża kompostem. Warto zadbać również o drenaż oraz nawożenie potasem. Posiadaczom glebogryzarek wszelkie prace w ogrodzie znacząco ułatwią różnorodne akcesoria do glebogryzarki, które pozwolą na właściwe przygotowanie podłoża. Trawy nie lubią zbitej ziemi, dlatego, jeśli w naszym ogrodzie sporo gliny, warto rozluźnić ją piaskiem.

Najlepszym terminem na sadzenie traw ozdobnych jest jesień oraz wiosna. Wczesną wiosną można dzielić własne kępy traw, aby otrzymać swoje sadzonki. Trawy można wsadzać w ogrodzie, ale również w donicach i balkonowych pojemnikach.

Jak przycinać trawy ozdobne?

Wszystkie gatunki traw, które zamierają na zimę warto przycinać wczesną wiosną. Dzięki temu będą intensywnie wzrastać, a do tego zachowają zdrowie i piękno. Trawy tnie się przy użyciu nożyc lub sekatora nisko nad ziemią, aby w całości usunąć uschnięte źdźbła.

Nie warto przycinać traw późnym latem lub jesienią, ponieważ niektóre z gatunków nie są odporne na przymrozki, a gęste pędy stanowią dla nich naturalne zabezpieczenie bryły korzeniowej przed przemarzaniem.

Ogród nowoczesny – które trawy wybrać?

Zacznijmy od tego, że wybór traw, niezależnie od ich rodzajów, to bardzo dobra decyzja. Rośliny te pomagają uplastycznić charakter ogrodu. Dodatkowo doskonale komponują się z każdą roślinnością i nie są wymagające. Trawy łatwo się rozmnaża i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a ponadto są odporne na choroby i szkodniki.

Trawy ozdobne bardzo różnią się od siebie odmianami. Poza odmienną wysokością możemy wyróżni trawy jednokolorowe, zielone, kolorowe, o liściach lancetowatych, z puszystymi kwiatostanami lub kolorowymi stroikami.

Podsumowując, nowoczesny ogród z trawami ozdobnymi to trend, który doskonale przyjął się w polskich domach. Różnorodne gatunki traw znajdziemy nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach czy w wysokich donicach przed wejściem do sklepów czy barów. Trawy są dobrym wyborem, ponieważ rośliny te są efektowne i mało wymagające.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022