Monstera acuminata jest jedną z najrzadziej dostępnych w sprzedaży monster. Podobnie, jak inne gatunki z tego rodzaju, jest pnączem. Jej liście nie są tak ogromne, jak w przypadku monstery dziurawej, mają też zdecydowanie mniej dziur. Młode liście zwykle w ogóle ich nie posiadają, z czasem mogą pojawiać się na nich niewielkie otwory. Jeśli nie masz w domu wystarczająco dużej przestrzeni, a jesteś miłośnikiem monster, ta będzie dla ciebie idealna. Jak o nią dbać? Jak często podlewać? Jakie zapewnić podłoże? Przeczytaj, żeby się dowiedzieć.
Monstera acuminata – pielęgnacja rośliny
Pomimo że Monstera acuminata różni się od bardziej popularnych gatunków monster, jak Monstera deliciosa czy adasoni, zasady pielęgnacji są dość podobne. O czym musisz pamiętać? Oto kilka wskazówek:
- monstery lubią jasne pomieszczenia z dużą ilością rozproszonego światła;
- regularnie podlewaj ją umiarkowaną ilością wody;
- od wiosny do jesieni zasilaj nawozem raz na 2–3 tygodnie;
- przesadzaj młode rośliny raz w roku, starsze raz na 2–3 lata;
- zapewnij monsterze podporę;
- zadbaj o dobrze przepuszczalne podłoże.
Monstera acuminata – stanowisko
Monstera acuminata najlepiej będzie czuła się w jasnym pomieszczeniu. Lubi dużą ilość rozproszonego światła. Dobrze zaadaptuje się także w miejscu lekko zacienionym, jednak może rosnąć wolniej.
Idealną temperaturą dla Monstera acuminata jest 18–24°C. Zimą nie potrzebuje okresu spoczynku. Poniżej 15°C może przestać rosnąć. Nie potrzebuje tak dużej przestrzeni, jak inne gatunki monster, ponieważ jej liście są mniejsze, a pnącze nie rozgałęzia się mocno. Jest świetnym rozwiązaniem dla miłośników monster, którzy nie dysponują dużym mieszkaniem.
Monstera acuminata – podlewanie
Podlewanie jest zdecydowanie najbardziej podstawową i potrzebną czynnością pielęgnacyjną. Monstera acuminata wymaga regularnego dostarczania niewielkiej ilości wody. W okresie letnim podlewaj ją 1-2 razy w tygodniu, zimą nawet raz na dwa tygodnie. Choć monstera nie jest bardzo wrażliwa na lekkie przesuszenie, zdecydowanie nie lubi przelania. Dostarczanie roślinie zbyt dużej ilości wody może powodować gnicie korzeni, co będzie się objawiało żółknięciem liści, pojawieniem się choroby grzybowej, a wreszcie obumarciem monstery.
Monstera acuminata przeżyje w suchym pomieszczeniu, lecz za postawienie w pobliżu nawilżacza powietrza odwdzięczy się piękną zielenią liści. Zbyt suche powietrze może powodować zasychanie końcówek liści.
Monstera acuminata – przesadzanie i nawożenie
Monstera acuminata wymaga przesadzania raz do roku, gdy roślina jest młoda. Kiedy ma już 4–5 lat, można przesadzanie ograniczyć. Wtedy wystarczy, że czynność tę powtórzysz raz na 2–3 lata. Monstery nie lubią bardzo dużych doniczek. Ważne, by korzenie nie wystawały na zewnątrz, natomiast jeśli będą miały zbyt dużo przestrzeni, roślina całą energię zużyje na ich rozwój, a liście będą rosły wolno. Przesadzając monsterę, zastosuj doniczkę maksymalnie 2–3 cm większą, niż poprzednia. Najlepszym czasem na przesadzanie roślin jest wczesna wiosna.
Najlepszym podłożem dla monstery będzie tak zwany „bigos” – mieszanka ziemi, torfu, kory, perlitu, keramzytu, piasku i chipsów kokosowych. Takie podłoże jest przepuszczalne i zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci w okolicach korzeni. Od wiosny do jesieni zasilaj monsterę nawozem 1–2 razy w miesiącu.
Monstera acuminata dzięki swoim rozmiarom idealnie nada się nawet do niewielkiego mieszkania. Jest pięknym pnączem, lecz niełatwo ją kupić – to jeden z najrzadziej sprzedawanych gatunków monster. Warto polować na nią w internetowych sklepach z roślinami.