
Magnolia parasolowata jest dekoracyjnym drzewem, o pięknych kwiatach, które niemal od razu przyciągają wzrok. Chociaż nie jest tak popularna jak inne odmiany, nadal budzi powszechny podziw. Dowiedz się więcej o jej pochodzeniu i uprawie.
Magnolie stanowią w naszym kraju dość popularne drzewa, przede wszystkim ze względu na ich piękne kwiatostany. Magnolia parasolowata jest jedną z mniej znanych, ale nadal wyjątkowo imponujących odmian. Jeżeli myślisz o zasadzeniu jej w swoim ogrodzie, zapoznaj się z poniższym tekstem, w którym przedstawimy jej wymagania; dzięki nim odpowiednio zadbasz o drzewo, które będzie miało większe szanse na pełen rozkwit.
Magnolia parasolowata – występowanie
Magnolia parasolowata (łac. Magnolia tripetala) jest gatunkiem drzewa z rodziny magnoliowatych. W naturze rośnie przede wszystkim na południowo-wschodnim terytorium Ameryki Północnej. W Polsce odmiana nie jest zbyt popularna, chociaż coraz częściej zwraca uwagę pasjonatów ogrodnictwa.
Opis Magnolia tripetala
Magnolia parasolowata jest dość wysokim drzewem; po 15 latach rośnięcia osiąga nawet 6-8 m. Warto wziąć to pod uwagę podczas jego rozsadzania, aby zapewnić jej swobodny rozrost.
Magnolia posiada wyjątkowo duże liście, które przekraczają nawet 60 cm długości. Co więcej, rośnie ich bardzo wiele, przez co korona przyjmuje kształt rozłożystego baldachimu lub, jak wskazuje nazwa, parasola. Magnolia składa się z kilku średniej długości pni, co jeszcze bardziej dodaje mu specyficznego, egzotycznego wyglądu. Drzewo najlepiej prezentuje się w okresie kwitnienia. Kwiatostany są duże, osiągają nawet 25 cm średnicy. Płatki rozchodzą się gwiaździście i mają biały kolor. Owoce magnolii parasolowatej są ciemnoczerwone i, zebrane w owocostan, prezentują się wyjątkowo elegancko. Ze znajdujących się w środku nasion można wyhodować sadzonki.
Uprawa magnolii parasolowatej
Magnolia parasolowata jest stosunkowo rzadko uprawiana w Polsce, głównie ze względu na dość wysokie, konkretne wymagania. Sadzonki sprzedawane są w pojemnikach; takie magnolie są bardziej odporne na uszkodzenia oraz wysychanie, przez co o wiele lepiej adaptują się do nowego miejsca. Przesadzanie do ogrodu odbywa się na jesień albo wczesną wiosnę. Sadzonkę wkłada się do otworu, który należy wysypać grubą warstwą drenażu (np. potłuczonymi doniczkami ceramicznymi albo żwirkiem).
Magnolia parasolowata wymaga próchniczej i żyznej gleby, o lekko kwaśnym pH. Przed posadzeniem jej do podłoża należy wyposażyć je w mineralny nawóz albo kompost. Magnolię należy sadzić w miejscu spokojnym, osłoniętym przed wiatrem, bowiem silne podmuchy mogą łamać jej delikatne gałęzie albo doprowadzać do przemarzania drzewa. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione. Jednocześnie należy pamiętać, że magnolia potrzebuje dużo przestrzeni, aby móc się odpowiednio rozwijać.
Pielęgnacja sadzonek magnolii
Magnolia parasolowata ma dość wysokie wymagania pielęgnacyjne. Przede wszystkim należy pamiętać, że drzewo potrzebuje dużej ilości wody. Jej korzenie są bardzo delikatne, a przez fakt, że rosną pod cienką warstwą gleby, bardzo szybko wysychają. Wilgotne podłoże jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu magnolii. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że podlewanie, chociaż częste, nie może być zbyt intensywne; należy dostarczać roślinie małe porcje wody. Dobrym pomysłem jest również wyściółkowanie podłoża; w ten sposób jego wilgotność zachowa się na dłużej.
Magnolia parasolowata wymaga również regularnego nawożenia. Jałowa gleba sprawia, że drzewo nie rozwija się prawidłowo, a jego kwiecie jest mniej bujne. Należy zakupić nawóz przeznaczony do magnolii i innych roślin z rodziny astrowatych.
Szczególną troską należy otoczyć młode sadzonki. Są one wyjątkowo wrażliwe na mróz i, nieodpowiednio zabezpieczone, mogą mieć problem z dotrwaniem do cieplejszych miesięcy.
Magnolia parasolowata – podsumowanie
Spośród wszystkich magnolii Magnolia tripetala należy do najmniej znanej odmiany. Zdecydowanie jednak warto zapoznać się z jej niezwykłym wyglądem; to głównie on sprawia, że, mimo dość wysokich wymagań, jest to gatunek chętnie wybierany do ogrodów. Okazałe liście, piękne kwiatostany oraz liczne owoce od razu przykuwają wzrok i doskonale ozdabiają przestrzeń każdego ogrodu.