Chociaż łuparka do drewna kojarzy się przede wszystkim z zastosowaniem profesjonalnym, coraz częściej stawiają na nią także właściciele prywatnych gospodarstw domowych, którzy potrzebują drewna na opał do kominka lub pieca. Czym jest rozłupywarka do drewna i na jaki model warto postawić? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Rozłupywarka do drewna – co to jest?

Łuparka – nazywana także rozpłupywarką lub rębakiem – to urządzenie, które służy do rozdrabniania polan drewna na mniejsze kawałki. Przez długi czas rozłupywarki kojarzone były niemal wyłącznie z profesjonalnym użytkowaniem w sadach i w leśnictwie, jednak z uwagi na to, że pocięte na mniejsze kawałki drewna idealnie nadają się na opał do pieca czy kominka, coraz częściej można je znaleźć także w wyposażeniu domów jednorodzinnych.

Największe zalety, wynikające z posiadania łuparki do drewna, to:

  • możliwość cięcia polan na szczapy o równej wielkości;
  • łatwiejsze rozdrabnianie drewna niż przy użyciu siekiery;
  • szybsze rozdrabnianie drewna, szczególnie wtedy, gdy do pocięcia jest wiele drewna;
  • bezpieczeństwo – cięcie polan jest znacznie bezpieczniejsze niż podczas korzystania z siekiery.

Obecnie w sklepach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, takich jak Krysiak – można znaleźć różne rodzaje łupiarek do drewna. Jednak niezależnie od rodzaju każdy model składa się z kilku niezbędnych elementów: silnika, tłoka, pompy, kontrolki i klina.

Rodzaje łuparek do drewna

Jak wspomnieliśmy, aktualnie produkowane są różne rodzaje łuparek do drewna. Można je podzielić ze względu na wykorzystywany rodzaj napędu oraz metodę funkcjonowania.

Spalinowa czy elektryczna łuparka do drewna?

Ze względu na rodzaj wykorzystywanego napędu łuparki dzieli się na spalinowe oraz elektryczne. Największą zaletą tych pierwszych jest niezwykle wytrzymały i wydajny silnik, przystosowany do wydajnej pracy nawet przy długim rozdrabnianiu znacznych ilości drewna. Tego typu urządzenia cechują się też większym rozmiarem i wagą oraz dość dużym hałasem podczas pracy. Z tego względu stosowane są w profesjonalnym użytkowaniu.

Elektryczna łuparka do drewna jest mniej wydajna i słabsza od spalinowej, ale jest lżejsza, mniejsza i pracuje cicho, a odpowiednio użytkowana z powodzeniem poradzi sobie z różnymi rodzajami drewna. Może się jednak okazać zbyt słaba do użytku profesjonalnego. Stosuje się ją przede wszystkim w użytku domowym.

Nowoczesna rozłupywarka hydrauliczna do użytku domowego

Do użytku domowego najlepiej sprawdzą się rozłupywarki hydrauliczne. Są to urządzenia, w których bryła drewna jest dociskana do klina, co powoduje rozszczepienie drewna. Mają one dużą moc nacisku, więc znakomicie nadają się do pracy praktycznie z każdym rodzajem drewna. Z ich pomocą z łatwością można przygotować drewno na opał do kominka czy do pieca.

Wśród producentów oferujących wysokiej jakości łuparki do drewna należy wymienić marki Lider, Faworyt, Handy czy Texas. Gwarantują sprawdzony i precyzyjnie działający sprzęt przystępny cenowo. Wielość modeli pozwala na wybór łuparki do drewna dostosowanej do indywidulanych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Gdzie kupować łuparki do drewna? W sklepach takich jak Krysiak!

Jeżeli szukasz łuparki do drewna do użytku domowego, najlepszym wyborem, który jednocześnie nie nadwyręży znacząco domowego budżetu, będzie elektryczna łuparka do drewna. Gdzie najlepiej jest kupować takie urządzenia? Można je znaleźć w wielu sklepach z urządzeniami ogrodowymi – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Najważniejsze, o czym należy pamiętać – niezależnie od tego, czy robisz zakupy stacjonarnie, czy online – to, by wybierać zaufane i renomowane sklepy. Zapoznaj się na przykład z ofertą sklepu internetowego Krysiak, który oferuje nie tylko różne modele łuparek, ale także profesjonalne doradztwo i pomoc przy dokonywaniu zakupu.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022