Jedną z piękniejszych roślin ogrodowych, które mogą rosnąć w gruncie albo pojemnikach, jest lobelia. Zimowanie zależy od konkretnego gatunku, dlatego warto się podszkolić na temat wymagań konkretnych roślin. Dowiedz się więcej na ten temat.

Lobelia wieloletnia to roślina często spotykana w ogrodach. Do najczęstszych gatunków należą lobelia szkarłatna i lobelia lśniąca. Jak o nie zadbać? Jakie potrzeby zimą ma lobelia? Zimowanie wielu odmian tego gatunku będzie łatwiejsze dzięki poradom, które znajdziesz w tym artykule!

Lobelia – zimowanie rośliny doniczkowej

Posadzenie w donicy jest jednym ze sposobów, na jakie można uprawiać lobelię. Zimowanie w takich warunkach wymaga jednak przestawienia rośliny w bezpieczne miejsce. Jeśli zdecydujesz się sadzić gatunku w doniczkach, upewnij się, czy są wieloletnie, czy jednoroczne. Wiele sklepów sprzedaje np. lobelię przylądkową, która w polskim klimacie jest zdecydowanie rośliną jednoroczną. Oznacza to, że musisz ją w następnym sezonie wegetacyjnym wysiać z nasion.

Jeśli jednak zdecydujesz się na któryś ze wspominanych wcześniej gatunków lobelii, zimowanie nie powinno sprawić ci wielu problemów. Wystarczy, że lobelie w pojemnikach wstawisz do ciepłego pomieszczenia. Najlepiej sprawdzi się oranżeria, jednak wiele osób nie dysponuje tego rodzaju pomieszczeniami. Powinno to być wnętrze, w którym temperatura będzie na plusie, a dodatkowo roślina uzyska odpowiedni dostęp do światła słonecznego.

Lobelia – zimowanie w gruncie

Zależnie od gatunku lobelii zimowanie wygląda nieco inaczej. Przykładowo lobelia wielka jest odporna na temperatury sięgające nawet -29 stopni. Oznacza to, że w polskim klimacie dobrze sprawdzi się nawet tam, gdzie są duże mrozy, czyli w obszarze Tatr czy na Suwalszczyźnie. Jest w pełni mrozoodporna. Z kolei gatunki lśniący i szkarłatny znoszą dobrze przymrozki, ale już temperatura poniżej 0 źle na nie wpływa. Co w takiej sytuacji?

Zobacz także  Zimowanie roślin na balkonie – jak zabezpieczyć doniczki przed chłodem?

Jeśli w twoim ogrodzie rośnie któraś wspominana wyżej lobelia, zimowanie powinno polegać na zabezpieczeniu rośliny rosnącej w gruncie. Jak tego dokonać? Najlepiej jest zabezpieczyć bylinę odpowiednimi materiałami, które uchronią ją przed niską temperaturą, ale zapewnią dostęp tlenu. Mowa o:

  • suchych, zdrowych liściach drzew;
  • korze ogrodowej, najlepiej kupionej z pewnego miejsca;
  • gałązkach iglaków;
  • trocinach bez dodatku szkodliwych substancji, np. klejów;
  • kompoście.

Warstwa powinna być dostatecznie gruba, bo podczas zimowania lobelia nie potrzebuje dostępu do światła słonecznego – nie rośnie wtedy ani nie kwitnie, jest w okresie przetrwania. Z uwagi na okres zimowania warto też wybrać miejsce, które przez cały rok jest w pełnym słońcu. Dzięki temu stanowisko będzie dodatkowo ogrzewane przez promienie słońca, co pozytywnie wpłynie na stan rośliny w uprawie.

Nie ma powodu, aby rezygnować w ogrodzie z takich roślin jak lobelia. Zimowanie tego gatunku można przeprowadzić zarówno we wnętrzach, jak i w gruncie. Trzeba się tylko do tego odpowiednio przygotować. Pamiętaj, że w zależności od gatunku lobelia może być rośliną wieloletnią albo tylko jednoroczną.

Zobacz także: