Listera jajowata ((Listera ovata) to gatunek z rodziny storczykowatych, które występuje powszechnie w całej Europie, w tym także w Polsce. Sprawdź, co ją wyróżnia i jakie są wymagania dotyczące jej uprawy w ogrodzie.

Popularne w naszych domach ozdobne orchidee mają wielu fanów. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że rodzina storczykowatych (Orchidaceae) może obejmować nawet 30 tysięcy gatunków. Jednym z nich jest listera jajowata. To niepozorna bylina o bardzo szerokim spektrum siedliskowym. Występuje dziko na różnych obszarach kraju. Z poniższego artykułu dowiesz sie jak ją rozpoznać i z dobrym skutkiem uprawiać.

Listera jajowata – charakterystyka

Omawiany gatunek występuje w bardzo dużym rozproszeniu. Znajdziemy go we wschodniej Azji, na całym kontynencie Europejskim, nawet w trudnych warunkach Syberii, czy Islandii.

Listera może osiągać nawet 60 cm wysokości. W całości ma zielony kolor a jej kwiatostan wyróżnia się luźnym pokrojem. Poniżej liści łodyga jest gładka, natomiast powyżej staje się nieco szorstka i owłosiona. Listki przysadkowe są ostro zakończone, natomiast te dolne są eliptyczne i wyraźnie unerwione. Warżka między łatkami jest pozbawiona ząbka.

Listera kwitnie w okresie od maja do lipca. Kwiatostany zebrane są w luźne kłosy i złożone z żółtawozielonych kwiatów umieszczonych na wysokich szypułkach. Kłącze rośliny jest twarde i grube, złożone z licznych długich korzeni.

Listera jajowata – uprawa i wymagania

Kluczem do pełnej sukcesów uprawy listery jest wybór dogodnego stanowiska. To roślina najlepiej odnajdzie się w lekko zacienionym miejscu. W naturze rośnie w lasach i na torfowiskach. Nie powinno się jednak całkowicie oddzielać ją od źródła światła słonecznego. Listera lubi umiarkowanie żyzne, ale wilgotne gleby o odczynie kwaśnym lub mocno kwaśnym.

Listera jajowata – zastosowanie w ogrodzie

Listera jajowata ((Listera ovata) to niepozorna roślina, która bardzo rzadko sadzona jest w ogrodach w celach ozdobnych. Jest niepozorna i bardzo delikatna. Nawet w okresie kwitnienia nie jest szczególnie charakterystycznych, cy wyróżniająca sie na pierwszy rzut oka.

Jeżeli chcesz jednak pielęgnować ją w swoim ogrodzie, powinieneś pamiętać, że jest to roślina objęta ścisłą ochroną gatunkową. Leśnicy starają się robić wszystko, aby w naturalnych warunkach miała możliwość jak najskuteczniejszego rozmnażania się.

W naturalnych siedliskach można spotkać listerę na przykład na pomorzu, czy w Karpatach. W warunkach ogrodowych będzie wyglądała doskonale w ogrodach stylizowanych na naturalistyczne lub wiejskie. Warto pamiętać, że jest to roślina, która przyciąga owady zapylające, przede wszystkim chrząszcze.

Podsumowanie

Sercowata nasada liści z ostrym końcem oraz delikatne kwiaty to cechy charakterystycznego jednego z najpopularniejszych polskich storczykowatych. Możesz spotkać go niemal na całym terenie naszego kraju. Pamiętaj, jednak że jest to roślina ściśle chroniona, dlatego nie można jej zbierać z dzikich miejsc jej wegetacji.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022