Kurkuma nazywana jest również ostryżem. Jest bardzo ciekawą i oryginalną egzotyczną rośliną. Znana jest przede wszystkim jako zdrowa przyprawa kuchni indyjskiej, jednak warto podkreślić także jej walory estetyczne. Ostryż kurkuma należy bowiem do roślin ozdobnych. Kwiaty kurkumy najczęściej są niebieskie lub fioletowe. Często wykorzystywane są do stworzenia oryginalnych wiązanek ślubnych. W naszym klimacie kurkumę należy uprawiać w domu wyłącznie jako roślinę doniczkową. Jak dbać o egzotyczną roślinę? Poznaj najważniejsze informacje na temat „kurkuma kwiat – zimowanie”!

Kurkuma kwiat – zimowanie w warunkach domowych

Kurkuma zimuje dość specyficznie. Po kwitnieniu, kiedy powoli zaczynają zasychać liście (na przełomie października i listopada) kurkuma wchodzi w tzw. okres spoczynku. W tym czasie należy przestać aplikować nawóz dla roślin kwitnących, zmniejszyć nieco poziom podlewania oraz odciąć kwiatostan. Roślina pochodząca z Indochin należąca do rodziny imbirowatych powinna spędzić zimę w jasnym pomieszczeniu w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Dopiero w marcu można rozpocząć ponownie podlewanie i nawożenie. Na wiosnę warto również przesadzić roślinę, co jest dobrą okazją do rozmnożenia – oddzielamy młode kłącza przybyszowe, a stare dzielimy na odcinki o długości od 5 do 10 centymetrów.

Kurkuma wąskolistna – uprawa kwiatu kurkumy

Kurkuma wąskolistna jest najbardziej popularną odmianą. Zaskakuje przepięknym, kolorowym kwiatostanem. Roślina wymaga przebywania w jasnym i dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Kurkumy w doniczce nie należy jednak wystawiać na bezpośrednie promienie słoneczne. Temperatura powietrza powinna oscylować od 18 do 23 stopni Celsjusza. Kurkuma posadzona w doniczce uwielbia wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto ustawić naczynie na podstawce wypełnionej kamykami i wodą, by miała stały dostęp do parującej wody.

„Kurkuma kwiat – zimowanie” jest bardzo ważnym zagadnieniem. Pamiętaj, aby w czasie zimy zapewnić jej odpowiednią temperaturę powietrza i zrezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych. Kurkuma odwdzięczy się za to pięknymi kwiatami w niebieskawym odcieniu.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022