Roślina odstraszająca komary nosi nazwę komarzyca. Zimowanie tego gatunku nie jest łatwe z prostego powodu – w naturze Plectranthus coleoides, czyli w polskiej wersji plektrantus koleusowaty, zamieszkuje przede wszystkim tereny tropikalne, m.in. wyspy Fidżi, Australię czy Półwysep Indyjski. Nie wszystkie odmiany są też tak samo chętne do przetrwania zimy. Sprawdź, jak wygląda zimowanie komarzycy i o co musisz zadbać w tym wyjątkowym okresie.
Czy zimowanie komarzycy jest konieczne?
Zanim przejdziemy do zimowania komarzycy, warto wiedzieć, dlaczego jest to tak ceniona roślina, uprawiana zwykle w doniczkach. Różne odmiany komarzycy znane są z tego, że ich długie pędy z efektownymi liśćmi wydzielają intensywny zapach. Jego zadaniem jest odstraszanie komarów. Z tego powodu ta roślina o zielonych liściach – choć nie tylko takich – jest chętnie wybierana jako alternatywa dla pelargonii, zwłaszcza jej odmian wiszących. Dobrze znosi też półcieniste stanowisko. Niestety, nie przetrwa mrozów i nie lubi nawet niskiej temperatury.
Obawiasz się, że przerośnie cię zimowa opieka nad komarzycą? Zimowanie w przypadku tej rośliny balkonowej wcale nie jest konieczne! Jeśli chcesz mieć komarzycę na balkonie albo tarasie z uwagi na piękne, zwisające pędy, możesz po prostu kupić młode rośliny wiosną. W takim przypadku przed pierwszym przymrozkiem wystarczy wyrzucić stare komarzyce ze skrzynek, a na wiosnę do nowego podłoża posadzić nowe rośliny. Wszystko dlatego, że w polskim klimacie ta popularna roślina doniczkowa uważana jest przede wszystkim za gatunek jednoroczny.
Komarzyca – zimowanie a niskie temperatury
Jak przezimować roślinę? Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakie warunki znosi komarzyca. Zimowanie nie polega na utrzymywaniu rośliny w wybujałej wersji, w której znasz ją z balkonów i tarasów. Aby w ogóle udało się je wykonać, musisz zdążyć i zabrać roślinę z dworu jesienią, przed pierwszymi przymrozkami. W innym przypadku nawet jednorazowa niska temperatura zaszkodzi temu gatunkowi i nie będziesz w stanie nic na to poradzić. Pamiętaj, że w polskim klimacie jest to gatunek krótkotrwały.
Rozmnażanie komarzycy a zimowanie
Nie możesz liczyć na to, że zimą roślina będzie cieszyć wzrok i zachowa swój urok. Podstawowym krokiem w przypadku przechowywania zimą jest przycięcie pędów komarzycy. Zimowanie rozpocznij od zabrania okazu do pomieszczenia, w którym panuje temperatura ok. 10 stopni. Następnie przytnij pędy na długość ok. 10-15 cm. Pamiętaj, że miejsce, w którym stoi komarzyca, musi być stosunkowo widne i chłodne. Sprawdzi się zwykle jasna piwnica, garaż, oranżeria czy nawet pokój, w którym nie ma ogrzewania. Tak przechowane przez zimę sadzonki pędowe mogą wypuścić wiosną nowe pnącza. Pamiętaj, aby nie podlewać rośliny nadmiernie w okresie zimy.
Komarzyca – zimowanie a kolor liści
Warto wiedzieć, że mimo najlepszej pielęgnacji nie zawsze udaje się przezimować komarzycę. Zimowanie jest trudniejsze w przypadku niektórych najpopularniejszych odmian. Biało obrzeżone liście zwykle oznaczają, że wiosną będziesz musiał kupić nowe sadzonki, bo rzadko kiedy ta wersja komarzycy jest w stanie przetrwać zimowanie. Udaje się ono z kolei w przypadku liści całkiem zielonych czy czerwonych.
Komarzyca – zimowanie a alternatywy
Co zrobić, gdy zimowanie komarzycy się nie powiedzie? Niestety jest to możliwe, zwłaszcza w przypadku mniej doświadczonych amatorów roślin. W takiej sytuacji musisz po prostu przygotować nowy pojemnik z ziemią i zakupić sadzonki ze sprawdzonego miejsca.
Możliwe jest też skorzystanie z rośliny, która przetrwała zimę, ale nie wygląda zbyt efektownie i nie ma krzewiastego pokroju. W takiej sytuacji wystarczy ukorzeniać sadzonki i sadzić je bezpośrednio do donicy z podłożem. To świetny sposób zarówno na zwiększenie liczby roślin, które będą rosły na parapetach, jak i zadbanie o odmłodzenie rośliny – matki. Doświadczeni opiekunowie są bowiem w stanie zimować komarzycę przez kilka sezonów, co jest możliwe, jako że jest to bylina.
Roślina o pięknych liściach, zwisająca przez większość ciepłych miesięcy z parapetów i balkonów, to właśnie komarzyca. Zimowanie tego gatunku nie zawsze kończy się powodzeniem, jednak warto go spróbować. Koniec lata będzie dobrym momentem, aby przygotować się do tej czynności. Pamiętaj, że dla komarzycy szkodliwe są nawet niewielkie nocne przymrozki. Jeśli chcesz utrzymać jej charakterystyczny zapach na kolejny sezon, musisz działać odpowiednio wcześnie i zająć się przygotowaniem dla gatunku takich warunków zimowych, w których będzie miał on szansę przetrwać.