Wiosną przychodzi czas na sadzenie roślin i sianie nasion na rozsady. Nie wszystkie rośliny należy siać w tym samym czasie. Jeśli chcesz latem cieszyć się obfitymi zbiorami warzyw, musisz wiedzieć, kiedy rozpocząć sianie poszczególnych gatunków. Planując uprawę pomidorów, warto wiedzieć, kiedy wysiewać pomidory na rozsadę. Poznaj wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji tych warzyw.

Kiedy wysiewać pomidory na rozsadę w domu?

Pomidory to podobnie jak inne warzywa rosnące w naszym klimacie warzywa ciepłolubne. Najsmaczniejsze odmiany pomidorów potrzebują sporej dozy słońca, by wydać duże i soczyste owoce. Termin sadzenia nasion nie jest przypadkowy. Kiedy wysiewać pomidory na rozsadę? Początek marca do połowy kwietnia to najlepszy termin na rozpoczęcie siewu. Jest to bezpośrednio związane z długością dnia, dostępem do światła słonecznego i temperaturą otoczenia. Zbyt wczesne wysianie nasion może skutkować obumarciem wszystkich zasianych roślin.

Kiedy wysiewać pomidory na rozsadę – techniki sadzenia

Wysianie nasion pomidorów należy przeprowadzić w domowych warunkach do dowolnie wybranych pojemników. Dobrze wiedzieć nie tylko, kiedy wysiewać pomidory, ale też jak to dobrze zrobić. Siać można w doniczkach, skrzynkach, choć najlepiej sprawdzają się tzw. multiplaty. To rodzaj połączonych ze sobą niewielkich doniczek. Sadząc nasiona do wielodoniczek zaoszczędzisz sporo miejsca, a uprawa będzie łatwiejsza w pielęgnacji. 

Nasiona najlepiej rosną w podłożu przeznaczonym do wysiewu. Znajdziesz go niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Wystarczy wypełnić nim przygotowane doniczki i umieścić 1-2 w środku ziarenka, a następnie delikatnie wcisnąć w ziemię. Nasionka przysyp warstwą ziemi i podlej. Jeśli zależy ci na szybkim wzroście rozsady, przykryj doniczki folią z otworami. W ten sposób utrzymasz ciepło i wystarczającą wilgotność podłoża.

Pomidory należą do jednych z najprostszych w uprawie warzyw. Techniki sadzenia, jak i sama uprawa nie wymagają doświadczenia. Bez problemu poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Warto jednak pamiętać, że do sadzenia nasion nie nadaje się zwykła ziemia. Może być zanieczyszczona i pełna patogenów chorobotwórczych. Do uprawy nasion potrzebne jest specjalne, mocno przepuszczalne i odkażone podłoże.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023