Ogórki to rośliny jednoroczne należące do rodziny dyniowatych. Charakteryzują się płożącymi, owłosionymi pędami. Wyhodowanie własnej uprawy ogórków jest proste i wymaga niewielkiego nakładu pracy. Ogórki można sadzić do gruntu lub samodzielnie wysiać nasiona. Kiedy wysiewać ogórki na rozsadę? Korzystny czas na siewy to połowa kwietnia.

Kiedy wysiewać ogórki na rozsadę – co musisz wiedzieć?

Wiosną ruszają wszystkie prace związane z ogrodnictwem. Nie wszystkie rośliny można sadzić w tym samym czasie. Większość ma określone terminy siewu nasion. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne sianie może doprowadzić do obumarcia siewek. Sianie ogórków również przypada na wyznaczony czas. Kiedy wysiewać ogórki na rozsadę? Nasiona siejemy od połowy kwietnia do doniczek. W drugiej połowie maja, aż do czerwca można spróbować siać bezpośrednio do gruntu. Ogórki nie tolerują zimna, a zbyt niska temperatura skutecznie może zniweczyć marzenia o własnoręcznie wyhodowanych warzywach.

Jak i kiedy wysiewać ogórki na rozsadę – sprawdzony sposób

Znasz już termin i wiesz dokładnie, kiedy wysiewać ogórki na rozsadę. Jak jednak to zrobić? Co jest potrzebne do sadzenia nasion? Najważniejsze jest podłoże dedykowane zasiewom i nasiona ze sprawdzonego źródła. To pierwsze kroki, by cieszyć się powodzeniem w uprawie. Wzrost sadzonek zajmuje ok. 30-40 dni. Po zasadzeniu nasion należy pamiętać o regularnym zraszaniu podłoża, uważając, by nie doprowadzić do gnicia nasion. 

W drugiej połowie maja zazwyczaj sadzonki można przenosić do gruntu. Upewnij się jednak, że ryzyko przymrozków minęło bezpowrotnie. Zbyt niska temperatura jest niebezpieczna dla młodych roślin. Jeśli w maju nadal występują przymrozki lub chłodne dni, lepiej wstrzymać się z rozsadą do czerwca.

Wysiew ogórków zaczyna się w kwietniu. Rośliny rosną szybko i po ok. miesiącu są gotowe do przeniesienia w miejsce docelowe. Planując rozsadę nasion, upewnij się, że młode sadzonki będą miały dobre warunki. Temperatura umożliwiająca prawidłowy wzrost wynosi co najmniej 22 stopnie Celsjusza. Stanowisko, w którym będą rosły rośliny, powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Ogórki mają wtedy dużą szansę, by zakwitnąć i wydać jak najwięcej owoców.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023