Dynia to roślina zupełnie nieodporna na niskie temperatury. Choć rośnie bardzo szybko, nieuważne i zbyt wczesne posadzenie nasion może skończyć się niepowodzeniem. Jeśli chcesz samodzielnie wyhodować okazałe dynie, musisz bezwzględnie przestrzegać terminów sadzenia tych warzyw. Podobnie jak w przypadku innych warzyw, dynię można sadzić w doniczkach na rozsadę lub bezpośrednio do ziemi.

Kiedy wysiewać dynię? Uprawa na rozsadę

Dynia olbrzymia osiąga potężne rozmiary, dlatego można ją hodować wyłącznie w ogrodzie. Jeśli jednak zależy ci na szybkim wzroście roślin, możesz wysiać nasiona do doniczek, a następnie przesadzić je do gruntu. Kiedy wysiewać dynię do doniczek? Dynię sadzimy do niewielkich pojemników lub doniczek z końcem kwietnia. W pojemniku najlepiej jest umieścić 2 nasiona. Gdy wyrosną, wybieramy silniejsze, a drugie usuwamy. W drugiej połowie maja lub z początkiem czerwca przenosimy siewki do ziemi. Podczas przesadzania należy bardzo uważać, by nie uszkodzić bryły korzeniowej.

Kiedy wysiewać dynię? Sadzenie do gruntu

Nasiona dyni dobrze rosną w ziemi. Zajmują jednak spory teren, dlatego trzeba wygospodarować dla nich przynajmniej 1 metr kwadratowy. Kiedy wysiewać dynię do gruntu? Bezpośredni siew nasion do ziemi przeprowadzamy po Zimnej Zośce (15 maja). Po tej dacie nie występują już przymrozki, a dni staja się coraz cieplejsze. To gwarantuje szybki wzrost dyni i obfite owocowanie.

Dynia rośnie bardzo szybko, dlatego można ją przycinać, gdy osiągnie zbyt duże rozmiary. Nasiona tych roślin wschodzą po ok. 7-10 dniach od momentu zasadzenia. Chcąc przyspieszyć ten proces, można moczyć nasiona w wodzie całą noc. To sprawi, że nasiona wzejdą dużo szybciej niż w przypadku klasycznego siania.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2023