Uprawa papryki nie jest trudna, jednak warto się do niej przygotować. Na prawidłowy wzrost nasion mają wpływ czynniki takie jak światło, temperatura, gleba czy nawadnianie. Dobrze też wiedzieć, kiedy siać paprykę w naszych warunkach klimatycznych. Odpowiednie przygotowanie to gwarancja sukcesu i radość z samodzielnie wyhodowanych warzyw. Poznaj nasz krótki poradnik ogrodniczy i poznaj tajniki uprawy roślin.
Kiedy siać paprykę? – najważniejsze informacje
Rośliny z rodziny psiankowatych to m.in. ziemniaki, bakłażany, pomidory czy papryka. Te popularne warzywa można hodować w ogrodzie lub na balkonie. Uprawa papryki z rozsady jest konieczna, ze względu na panujące na początku wiosny niskie temperatury. Ogórki, pomidory czy papryka nie są wysiewane bezpośrednio do gruntu. Nasiona można zasadzić nawet w mieszkaniu, a doniczki ustawić na parapecie. Ważne, by zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Początkujący ogrodnicy mogą zastanawiać się, kiedy siać paprykę. Dogodny termin to koniec zimy i początek wiosny.
Jak i kiedy siać paprykę?
Odpowiedź na pytanie, kiedy siać paprykę z pewnością cię nie zaskoczy. Ogrodnicy przystępują do siewu papryki wraz z końcem zimy. Połowa lutego aż do początku marca to najlepszy czas, żeby zasiać różne odmiany papryki. Nasiona papryki potrzebują do wzrostu przede wszystkim:
- ciepła;
- światła;
- regularnego podlewania;
- specjalnej ziemi.
Odpowiednio przygotowana ziemia to podstawa sukcesu i udanej hodowli. Siew i uprawa papryki są proste, pamiętać jednak trzeba o podstawowych zasadach pielęgnacji roślin.
Co jest potrzebne do wysiewu papryki?
Dowiedziałeś się, kiedy wysiewać paprykę i czego potrzebują nasiona, by szybko rosnąć. Czego będziesz potrzebować do sadzenia nasion? Oprócz nasion papryki przyda się dobra i odpowiednio odkażona ziemia. Musi być uboga w składniki odżywcze, aby rośliny mogły rozwijać korzenie, a nie tylko pędy. Zbyt duża ilość składników pokarmowych w zwykłej ziemi do kwiatów sprawi, że system korzeniowy będzie zbyt słaby. Poza ziemią potrzebne będą odpowiednie pojemniki. Mogą to być doniczki, skrzynki lub przeznaczone do wysiewu biodegradowalne doniczki torfowe.
Zasadzone w ziemi nasiona potrzebują ciepła i należy utrzymać stale wysoką wilgotność podłoża. Nasiona zaczynają kiełkować po ok. 14 dniach. Roślinki trzeba regularnie podlewać i zapewnić im dostęp do światła. Wzrost nasion można przyśpieszyć, tworząc mini szklarnię poprzez przykrycie doniczek folią.
Pikowanie papryki – kiedy przesadzać rośliny do gruntu?
W drugiej połowie maja przychodzi czas na przesadzenie młodych roślin do gruntu, a w przypadku hodowli balkonowej – do większych doniczek. Jeśli rośliny trafią do przydomowego ogródka, czas po ostatnich przymrozkach wiosennych jest właściwy na pikowanie. Glebę przed pikowaniem warto spulchnić i odchwaścić. W pierwszych dniach po przesadzeniu trzeba zabezpieczyć siewki przed bezpośrednim słońcem.
Aby doczekać się smacznych i soczystych owoców, nie można zapominać o nawożeniu. Papryka ma dosyć wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego trzeba pamiętać o dostarczaniu ich do gleby poprzez nawóz. Należy też pamiętać, aby uprawiać sadzonki papryki we właściwej odległości. Odstępy pomiędzy roślinami powinny wynosić ok. 40 cm.
Kiedy siać paprykę do samodzielnej uprawy? Optymalny czas to połowa lutego, choć niektórzy ogrodnicy zaczynają już z końcem stycznia. Młode rośliny są dosyć wymagające, dlatego trzeba pilnować, by zapewnić im niezbędne warunki do wzrostu. Pamiętać trzeba przede wszystkim o wysokiej wilgotności ziemi, dostępie do światła i temperaturze. Papryka najlepiej rośnie, gdy w ciągu dnia zapewnimy jej temperaturę w granicach 22-27 stopni Celsjusza.