Tulipany należą do jednych z najbardziej lubianych wiosennych kwiatów. Podarowanie komuś ich bukietu to łatwy sposób na okazanie mu swojej sympatii. Możesz jednak nie wiedzieć, jak sprawić, by zakwitły w twoim ogrodzie. Kiedy sadzić tulipany?

Jeśli chcesz, by tulipany ucieszyły twoje oczy na wiosnę kwiatami, musisz zająć się nimi wcześniej. Najlepszą decyzją jest sadzenie tulipanów jesienią i to dość wczesną. Cebulki powinny zostać zakopane w gruncie przed pierwszymi przymrozkami. Temperatura ziemi nie powinna spaść poniżej 16°C w dzień. Odpowiedni czas na sadzenie tulipanów to zatem wrzesień, a najpóźniej październik.

Jak należy sadzić tulipany w ogrodzie?

Cebulki najlepiej zakupić bezpośrednio przed ich wsadzeniem. W sklepie powinieneś zwrócić uwagę na to, czy są zdrowe. Wygląd przypominający jadalną cebulę zwiastuje powodzenie w uprawie. 

Miejsca na sadzenie tulipanów powinno być słoneczne. Należy oczyścić je z roślin i kamieni, a następnie wykopać dołek o głębokości około 15 cm. Rozstaw pomiędzy sadzonkami powinien wynosić nie mniej niż 10 cm. Cebulki należy umieścić spiczastą stroną do góry, a następnie zasypać dołek. Musisz to zrobić dość delikatnie, żeby nie przechylić sadzonki. Teraz wystarczy je podlać. 

Czy tulipany trzeba pielęgnować?

Poza pierwszym podlaniu tulipany praktycznie nie potrzebują doglądania. Wystarczy na wiosnę wrócić w miejsce ich posadzenia i obserwować wzrost. Przy samym sadzeniu można zastosować ewentualnie długo uwalniający się nawóz. Problemem mogą okazać się gryzonie, które często podgryzają cebulki. Przeciwko nim skuteczną bronią jest m.in. zwykła puszka ustawiona na wbitym w ziemię patyku.
Kiedy sadzimy tulipany wiosną? Właściwa odpowiedź to… nigdy, ponieważ lepiej zaczekać z tym do kolejnej jesieni. Cebulki posadzone w marcu nie zakwitną. Zimowy okres chłodu jest im niezbędny do zainicjowania procesów, które zakończą się wydaniem pięknych kwiatów. Jeśli więc tym razem nie zdążyłeś ich posadzić, pozostaje ci cierpliwie zaczekać.

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021