Dla niektórych ogród bez tych kwiatów nie istnieje. Kiedy sadzić róże? Nie wszyscy to wiedzą, a wątpliwości może wzbudzać też technika sadzenia. Dowiedz się o tym wszystkiego, aby już nigdy nie mieć z tym problemu.

Róże bywają uważane za dość kapryśne rośliny. Ich sadzenie jest jednak raczej prostą sprawą. Wystarczy odpowiednio przygotować podłoże i trzymać się właściwego terminu sadzenia. 

Kiedy sadzimy róże?

Termin sadzenia róż zależy od tego, w jakiej formie zakupimy sadzonki. Dzielą się ona na te z odkrytym korzeniem i te sprzedawane w pojemnikach.

Sadzenie róż z odkrytym korzeniem

Sadzenie róż z odkrytym korzeniem należy przeprowadzić od razu po ich zakupie. Można to robić to na wiosnę, jednak najlepszym terminem będzie jesień. Rośliny posadzone o tej porze roku lepiej się przyjmują. Są mniej narażone na wysychanie, a na wiosnę szybciej zaczynają rosnąć. Optymalny termin sadzenia róż jesienią to druga połowa października i pierwsza połowa listopada. Należy to zrobić koniecznie jeszcze przed wystąpieniem pierwszych mrozów.

kiedy sadzić róże - sadzenie róż z odkrytym korzeniem

Sadzenie róż z pojemnika

Róże w doniczkach można sadzić w dowolnym momencie. Można się do tego zabrać od razu, kiedy ziemia odmarznie po zimie. Nie ma też problemów z sadzeniem róż latem lub jesienią. Nie powinieneś jednak zabierać się za to zbyt późno, ponieważ posadzona w późnym listopadzie roślina może nie zdążyć się dobrze ukorzenić. Jeśli zastanawiasz się, kiedy sadzić róże na pniu, najlepszym momentem będzie wiosna. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o sadzeniu róż?

Oto kilka zasad, których należy przestrzegać podczas sadzenia róż:

  1. Stanowisko powinno być słoneczne, jeśli oczekujesz na obfite kwitnienie. 
  2. Odpowiednia ziemia dla róż jest przepuszczalna, żyzna, o pH neutralnym lub lekko kwaśnym.
  3. Dołek na róże powinien być dość duży, co najmniej dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa.
  4. Korzenie w dołku nie powinny się zawijać. W razie potrzeby można je przyciąć.
  5. Ziemię po zasypaniu dołka należy udeptać, a następnie obficie podlać.
  6. Na koniec miejsce posadzenia warto ściółkować. Zapobiegnie to wyrastaniu chwastów i zbyt szybkiej utracie wilgoci z podłoża. 

Teraz wiesz już, kiedy sadzić róże pnące i wszystkie inne odmiany róż. Zasady tej czynności nie są bardzo skomplikowane. Nawet początkujący ogrodnik powinien sobie z nimi poradzić.

kiedy sadzić róże - co jeszcze trzeba wiedzieć o sadzeniu róż

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021