Kamieniarstwo ogrodowe – sposób na naturalny ogród
Podjazdy, chodniki, ścieżki
Kamienne ścieżki i chodniki są dobrą alternatywą dla popularnej kostki brukowej. Nieregularne kształty kamieni wyglądają naturalnie i pięknie. Co więcej, za ich pomocą można wyeksponować kwietne rabaty i trawniki. Z kamienia o właściwościach antypoślizgowych można też stworzyć schodki z tarasu na ogród. Podjazdy oraz chodniki z tego materiału będą nie tylko ładne, ale i trwałe.
Kamienie można też wykorzystać do obłożenia albo wyłożenie roślinnej rabaty. Takie rozwiązanie nie tylko ładnie wygląda, ale też pozwoli na oddzielenie grządki od trawnika i zminimalizuje rozrastanie się chwastów i traw, więc ominie nas żmudne pielenie.
Skalniak
Skalniak to ciekawy pomysł na zagospodarowanie naturalnego stoku albo skarpy wokół tarasu. Jednak aby stanowił dekorację, trzeba dobrze przemyśleć wybór kamieni i roślinności. Do jego stworzenia potrzebne będą duże kamienie podtrzymujące konstrukcję i drobne jako uzupełnienie.
Oczko wodne
Niewielkie oczko wodne z pewnością będzie stanowiło jedną z ładniejszych ozdób w grodzie. Aby wyglądało naturalnie, należy zastosować kamienie. W zależności od wielkości akwenu można pokusić się o zbudowanie małego wodospadu, fontanny albo kaskady. Dzięki temu płynąca po kamieniach woda będzie przyjemnie szumieć, a tafla nie będzie wyglądała monotonnie.
W przypadku oczek wodnych sprawdza się otoczaki, czyli kamienie o łagodnych kształtach wykształconych przez działanie wartkich rzek i strumieni. Można je układać na dnie oczka oraz wokół niego tak, aby osłoniły folie oraz inne mało estetyczne elementy. Co więcej, kamienie pozwalają na ograniczenie rozrostu niechcianych traw i chwastów przy akwenie.
Aby urozmaicić staw, warto posadzić przy brzegu dekoracyjne rośliny bagienne, np. kaczeńce, pałki wodne, krwawnicę albo niezapominajki.
Naturalny efekt uzyskamy, wysypując wpierw drobne kamyki, a potem układając coraz większe kamienie o różnych kształtach i kolorach.
Kamienne ogrodzenie
Kamienne ogrodzenie to ciekawa alternatywa dla betonowych i metalowych elementów. Jest trwały, odporny na warunki atmosferyczne i doskonale łączy się z innymi materiałami, np. drewnem, cegłą i metalem. Naturalny wygląd i solidna konstrukcja sprawia, że coraz chętniej kamień jest wykorzystywany w tym celu.
Aby urozmaicić ogrodzenie, można przyozdobić je roślinami pnącymi, np. bluszczem pospolitym, milinem, powojnikiem czy wiciokrzewem.
Kamienne ozdoby
Doskonałym urozmaiceniem ogrodu będą głazy. Ogromne kamienie wykorzystywane są w architekturze śródziemnomorskiej, jak i nowoczesnej. Niektórzy nawet uważają, że wpływają korzystnie na samopoczucie. Niestety bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie głazy, a jak już są, to ciężko jest je przetransportować.
W wielu ogrodach można zobaczyć też tzw. kamienne grzyby, które pełnią funkcję siedzisk i stolików. Te elementy można w prosty sposób wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług kamieniarza. Wystarczy dobrać kamienie do siebie kształtem i wielkością. Następnie wywiercamy w nich otwory, wklejamy długi gruby drut, a następnie wbijamy go w ziemię. Dzięki temu grzyb będzie stabilny. Takie siedziska nie wymagają konserwacji, aby zapewnić komfort siedzenia, można siedziska wyłożyć poduchami. Minusem tego rozwiązania, jest to, że trudno jest je przestawić według chwilowych potrzeb.
Kamieniarstwo ogrodowe – ceny
Kamieniarz zwykle zajmuje się tworzeniem nagrobków, parapetów, blatów, kominków albo płytek. Kamieniarstwo ogrodowe z kolei to prężnie rozwijająca się branża, której pracownicy pracując w kamieniu, obracają go na potrzeby m.in. budowy fontann, reprezentacyjnych schodów oraz donic i ławek.
Doświadczony kamieniarz jest w stanie pomóc w doborze odpowiedniego rodzaju materiału oraz urzeczywistnić niebanalne pomysły klientów. Jak znaleźć fachowca? Kamieniarze, jak i firmy świadczące kompleksowo usługi ogrodnicze oferują swoje usług na portalach ogłoszeniowych np. na Fixly.