Kalina Hordowina kwitnie wyjątkowo efektownie. Liczne, małe, białe kwiaty układają się w spłaszczone baldachy i wydają owoce – niejadalne kwaśne jagody pestkowe w żółtym i czerwonym kolorze. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rośliny!
Kalina Hordowina osiąga wysokość nawet do 3 m wysokości – tak jak niektóre drzewa. Pokrój jest wyprostowany, a od podstawy tworzy się wiele grubych pędów. Z kolei liście są proste o owalnym, skórzastym kształcie i ząbkowanych brzegach blaszek – mierzą nawet do 12 cm długości. Dowiedz się jak uprawiać i pielęgnować roślinę od nas!
Uprawa kaliny – wskazówki dotyczące sadzenia
Żeby zapewnić roślinie ozdobnej możliwie najlepszy start, sadzenie powinno odbywać się wiosną lub wczesną jesienią. Ważną kwestią jest to, aby sadownik zdecydował się na miejsce, gdzie korzenie kaliny hordowiny będą swobodnie wzrastać.
Trzeba zachować odstęp od fundamentów budynków, a także ścian i tarasów tak, aby rosnące liście nie zagradzały konstrukcji. Dlatego przed zasadzeniem kaliny koralowej, warto zorientować się, czy przy dynamicznym wzroście nie zacznie kolidować, na przykład z dachem lub liniami energetycznymi.
Dostosowanie przestrzeni
Pierwszym krokiem będzie wykopanie dołka o głębokości równej bryle korzeniowej i trzykrotnie większej szerokości. Kiedy ziemia zostanie usunięta, powinna być wymieszana z kompostem lub mchem torfowym. Dzięki temu gleba będzie wzbogacona, a istniejące zanieczyszczenia spulchnione, co sprawi, że wzrost korzeni będzie prostszy.
W jaki sposób zasadzić Kalinę Hordowinę
Drugą czynnością jest wyjęcie rośliny z pojemnika. Należy przy tym pamiętać o tym, aby usztywnić podstawę Kaliny Hordowiny – przechylając ją na bok i stukając w zewnętrzną część doniczki. Zbita ziemia w środku się poluzuje, a roślina gładko wysunie się z pojemnika. Mało inwazyjną metodą będzie również przecięcie ścianki zbiorniczka z boku – jeżeli jest to możliwe.
Trzeci etap to umieszczenie Kaliny Hordowiny we wcześniej wykopanym dołku. W przypadku, kiedy bryła korzeniowa była owinięta tkaniną z burlapu, sadownik powinien ją usunąć – wraz ze sznurkiem lub drutem mocującym. Można też rozluźnić zaciśnięte korzenie, delikatnie rozgarniając je palcami.
Umieszczenie rośliny w dołku i odległość ściółki
Następnie trzeba wsypać ziemię do miejsca sadzenia i dokładnie ją upchać wokół bryły korzeniowej. Dołek powinien być wypełniany do punktu, gdzie linia gleby znajduje się tuż przy podstawie rośliny i korzenie zaczynają odchodzić od głównej łodygi.
Ostatnią kwestią jest podlanie Kaliny Hordowiny i rozłożenie wokół miejsca sadzenia 5-centymetrowej warstwy ściółki, na przykład rozdrobnionej kory. Powinna być rozsypana w odległości 10 cm od pnia roślin. Trzeba pamiętać o tym dystansie, ponieważ w innym przypadku kora utrzymująca zbyt wysoką wilgotność, przyczyni się do gnicia rośliny.
Podlewanie – najważniejsze kwestie
Nowe rośliny powinny być podlewane co tydzień – przez pierwszy sezon wegetacyjny. Powolne, jednogodzinne nawadnianie powinno wystarczyć. Należy je zintensyfikować w trakcie lata. Kiedy wystąpią upały, najlepszym rozwiązaniem będzie namaczanie podłoża na głębokość do 20 cm – co kilka dni.
Podlewanie do tej głębokości da bodźce korzeniom rośliny do wrastania w ziemię. Dzięki temu Kalina Hordowina stanie się mocniejsza i bardziej odporna na suszę.
Wilgotność gleby można zweryfikować w dość prosty sposób. Trzeba wykopać ręką lub łopatką ogrodową nieduży dołek i sprawdzić stan nawodnienia ziemi. Będzie wymagać podlania w momencie, kiedy przez ok. 5-10 cm pod palcami czuć suchość.
Zwracanie szczególnej uwagi na proces podlewania jest kluczowe w trakcie pierwszych dwóch lat wzrostu Kalin Hordowiny. Jeżeli ogrodnik zapewni roślinie odpowiedni poziom wilgoci, stanie się ona wystarczająco silna, by przetrwać samodzielnie kolejne lata.
Kalina Hordowina – jak o nią dbać?
Żeby roślina rozwijała się w prawidłowy sposób, konieczne będzie przycinanie obumarłych gałęzi, czy rozkrzewienia krzewu. Tym samym Kalina Hordowina zwiększy ilość wydawanych kwiatów, a jej kształt będzie odpowiadał wymaganiom ogrodnika.
Przy usuwaniu martwych gałęzi trzeba pamiętać o tym, aby były likwidowanie w niedalekiej odległości od pnia – na równi z korą. Jeżeli przycinanie ma na celu uzyskanie konkretnego kształtu rośliny, cięcia trzeba wykonywać nieco nad pąkiem liściowym do lekkim kątem – wkrótce w tym miejscu powinien wykiełkować nowy wzrost.