Języcznik zwyczajny jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Preferuje średnio zaciemnione miejsca i wilgotną glebę. Najlepszy czas rozwoju rośliny przypada na wiosnę. Przedstawiamy najważniejsze wiadomości o phyllitis scolopendrium.
Języcznik zwyczajny – podstawowe informacje
Języcznik funkcjonuje również pod nazwą Asplenium scolopendrium. To wiecznie zielona paproć odmiany Asplenium, która występuje na półkuli północnej, która jest szeroko rozpowszechniona w niektórych częściach Europy, Afryki i Azji.
Rozproszone populacje występują też we wschodniej części Ameryki Północnej. Z kolei w Europie, Asplenium scolopendrium rośnie najczęściej w środkowej i południowej części, a w Afryce na północno-zachodnim obszarze. Natomiast w Azji we wschodnim Iranie, Korei, Japonii, a także wyspie Sachalin we wschodniej Rosji.
Nazewnictwo rośliny
Ze względu na podobieństwo wyglądu kwiatu do języka samca jelenia szlachetnego, języcznik zwyczajny określa się również terminem Hart’s Tongue Fern.
Warto również powiedzieć nieco więcej o etymologii słowa Scolopendrium. Wywodzi się od greckiego skolopendra, co odnosi się do stonogi. Ma to związek z tym, że wzór sori przypomina odnóża miernikowca.
Jak prezentuje się Asplenium scolopendrium?
Do cech charakterystycznych rośliny zalicza się proste, niepodzielone liście. Hart’s Tongue Fern to wiecznie zielona paproć. Kępy przypominające paski blaszek liściowych wyrastają z rozgałęzionego kłącza, które jest pokryte futrzastymi, brązowymi łuskami.
Łodyga rośliny może mieć długość do 25 centymetrów i być czarna u podstawy. Kolejnym etapem jest stopniowe zielenienie tej części Asplenium scolopendrium. Z kolei obudowy zarodników są ułożone w jodełkę.
Gdzie jest uprawiana roślina?
Języcznik zwyczajny najlepiej się czuje w zacienionym miejscu o dostatecznym stopniu wilgotności. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie go, na przykład pod drzewem, krzewem, czy innymi tzw. cieniolubnymi roślinami. W optymalnym środowisku będzie rozrastać się, tworząc duże kępy. Języcznik zwyczajny jest najczęściej używany w wapiennych ogrodach skalnych i alpejskich.
W jakim środowisku Asplenium scolopendrium rośnie naturalnie?
Roślina pojawia się najczęściej w sąsiedztwie dolomitu – wapienia bogatego w magnez. Paproć najlepiej się czuje w obszarach, które pozostają wilgotne przez cały rok – pojawia się przy wejściach do jaskiń, w pobliżu zapadlisk, czy stromych zbocz z wilgotną glebą, a także w zalesionych wąwozach wapiennych. Rośnie także w szczelinach, zagłębieniach, strefach zraszania, zacienionych brzegach klifów, czy wilgotnych, matach mchów.
Uprawa języcznika zwyczajnego
Języcznik zwyczajny lubi rosnąć w miejscach, które są częściowo zacienione lub tam, gdzie jest średnie natężenie światła. Roślina nie powinna być wystawiona na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych – mogą uszkodzić liście i spowodować ich zżółknięcie.
Odpowiednim podłożem do języcznika, będzie bogata w próchnicę gleba wapienna o lekko zasadowym odczynie. Sadownik powinien utrzymywać ją w stanie wilgotnym, ale nie mokrym. Ziemia powinna też dobrze odprowadzać wodę, bo w innym przypadku, gdy nie będzie wystarczająco zdrenowana, korzenie rośliny zaczną gnić.
Zalecana temperatura i podlewanie
Do uprawy języcznika rekomenduje się zakres temperatury od 13°C do 24°C w okresie aktywnego wzrostu, gdy dni są długie i od 10°C do 13°C, gdy dni są krótkie. Jeżeli temperatura utrzymuje się na poziomie 18°C, trzeba zwracać szczególną uwagę na to, aby otoczenie rośliny nie uległo wysuszeniu.
Języcznik należy podlewać umiarkowanie w fazie aktywnego wzrostu i oszczędnie w trakcie spoczynku. Przy podlewaniu trzeba pamiętać o tym, aby nawadniać roślinę umiarkowanie w okresie aktywnego wzrosty i oszczędnie w czasie spoczynku.
W czasie wzrostu gleba powinna być wilgotna na całej powierzchni. Następnie nie powinna być podlewana do momentu, kiedy przynajmniej jeden centymetr warstwy wierzchniej nie będzie suchy.
Z kolei w okresie spoczynku, gdy temperatura jest niższa niż 13°C, paproć powinna być podlewana oszczędnie. Zanim roślina zostanie podlana kolejny raz, trzeba poczekać, aż gleba wyschnie do połowy. Oprócz tego należy pamiętać o tym, aby woda nie spływała na koronę. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia zgnilizny korony.
Przesadzanie języcznika zwyczajnego
Roślina powinna być przesadzona w momencie, gdy korzenie wypełnią doniczkę. Najlepszą porą roku jest wiosna. Należy pamiętać, aby podczas przesadzania kłącza były sadzone pionowo. W takich warunkach języcznik zwyczajny będzie dobrze się rozwijał.