1. Wybierz styl aranżacji
Jedną z pierwszych decyzji, jaką podejmiesz podczas projektowania kuchni na wymiar, powinna być ta dotycząca stylu aranżacji. W końcu to on w największym stopniu wpłynie na wybór materiałów czy kolorystykę zabudowy. Będzie miał także spore znaczenie w kwestii samego układu. Zupełnie innego rozplanowania przestrzeni wymaga przecież estetyka minimalistyczna, a innego rustykalna. Wszystko powinno więc zależeć przede wszystkim od Twoich indywidualnych gustów.
Jakie możliwości masz do dyspozycji? Do najpopularniejszych rozwiązań w przypadku aranżacji kuchni należą bez wątpienia:
- Styl skandynawski – w atrakcyjny sposób łączy minimalizm w wrażeniem przytulności; wykorzystuje głównie naturalne surowce i odznacza się jasnymi, otwartymi przestrzeniami.
- Styl nowoczesny – cechuje się minimalistycznymi projektami i wrażeniem przestronności; robi dobry użytek na przykład z frontów na wysoki połysk.
- Styl rustykalny – estetyka mająca kojarzyć się z wystrojem wiejskiego domku; wykorzystuje drewno i inne naturalne materiały, a także liczne nastrojowe dodatki i dekoracje.
To oczywiście tylko kilka przykładów spośród niezliczonej ilości opcji, jakimi możesz inspirować się podczas urządzania kuchni na wymiar. Zbierz więc swoje najlepsze pomysły i skonsultuj je z projektantem!
2. Podejmij współpracę z doświadczonym projektantem
Wybór projektanta, który wykona dla Ciebie kuchnię na wymiar, to bardzo ważna decyzja, mająca ogromny wpływ na przebieg całego procesu. Od doświadczenia fachowca oraz jakości świadczonych przez niego usług zależeć będzie bowiem funkcjonalność i estetyka całej przestrzeni, a ostatecznie – poziom Twojej satysfakcji.
Przed zleceniem projektu komukolwiek zapoznaj się więc z dorobkiem zawodowym wybranych kandydatów oraz ocenami wystawianymi im przez innych klientów. Porównaj także ceny ich usług. Taką możliwość zapewni Ci na przykład serwis Fixly, w którym wykonawcy publikują swoje oferty i nawiązują współpracę ze zleceniodawcami.
3. Zastanów się nad układem kuchni
Wraz z zatrudnionym projektantem postaraj się wybrać odpowiedni układ dla swojej kuchni na wymiar. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą:
- Kuchnia jednorzędowa – jednolity rząd szafek górnych i dolnych; doskonale sprawdza się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach.
- Kuchnia dwurzędowa – dwa rzędy szafek ustawione naprzeciwko siebie; optymalne rozwiązanie dla szerokich, lecz krótkich wnętrz.
- Kuchnia w kształcie litery L – dobrze sprawdza się zwłaszcza w długich pomieszczeniach.
- Kuchnia w kształcie litery U lub G – rozwiązanie przeznaczone do największych wnętrz.
Zauważ, że w zależności od ilości dostępnej przestrzeni, powyższe układy można wzbogacać na przykład o wyspę kuchenną. Skonsultuj się więc ze swoim projektantem i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojego wnętrza.
4. Podziel pomieszczenie na strefy
Projektując kuchnię w konkretnym układzie, nie zapomnij podzielić jej na 5 kluczowych stref:
- Przechowywanie żywności.
- Przechowywanie naczyń i garnków.
- Przygotowywanie posiłków.
- Gotowanie i pieczenie.
Jak widzisz, każda ze stref ma swoje własne przeznaczenie. Z tego względu warto zaprojektować kuchnię w ten sposób, by sąsiadowały one ze sobą w odpowiednim porządku. Dzięki temu zapewnisz sobie wygodę poruszania się po pomieszczeniu. Zauważ jednak, że nie każde wnętrze uda się idealnie podzielić. Zachowaj więc zdrowy rozsądek i postaraj się przede wszystkim dostosować projekt kuchni do swoich indywidualnych potrzeb.
5. Postaw na materiały wysokiej jakości
Zlecając wykonanie kuchni na wymiar, staniesz przed koniecznością wyboru materiałów pod zabudowę. Swoją decyzję uzależnij przede wszystkim od stylu aranżacji. Nie zapominaj przy tym o odpowiedniej wytrzymałości mebli, którą zagwarantuje im choćby powłoka chroniąca je przed wodą i zanieczyszczeniami. Podstawowym surowcem wykorzystywanym w projektach kuchni na wymiar jest oczywiście drewno, choć możesz zastąpić je też płytami MDF. Tego typu zabudowa okaże się na pewno tańsza.
Szukając przystępnych cenowo materiałów, skup się przede wszystkim na łatwo dostępnych gatunkach drewna – buku, brzozie czy sośnie. Ciekawym rozwiązaniem mogą się też okazać meble fornirowane, wykonane z drewna niższej jakości, pokrytego drewnem gatunkowo lepszym. W kuchniach nowoczesnych warto zainteresować się również możliwością pokrycia frontów szkłem, co zdecydowanie ułatwi utrzymanie ich w czystości. Nie ulega jednak wątpliwościom, że jest to raczej rozwiązanie dość kosztowne.
Jak zaprojektować kuchnię na wymiar? Podsumowanie
Dzięki naszym poradom wiesz już, jak zaprojektować kuchnię na wymiar. Pamiętaj, aby wszystkie swoje pomysły konsultować z wykonawcą, który podsunie Ci najlepsze rozwiązania dla Twojego wnętrza. Dzięki temu stworzysz niepowtarzalną aranżację, łączącą wygodę użytkowania z niebanalną estetyką.