Piwonie słyną ze swoich gęstych kwiatostanów, które mienią się na różne kolory. Dzięki swojej Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi, bujnymi kwiatami przez wiosnę i lato, musisz wiedzieć, jak zabezpieczyć piwonie na zimę. Są to rośliny dość wrażliwe na niskie temperatury, dlatego ich odpowiednia ochrona przez mroźne miesiące jest niezbędna. Pamiętaj jednak, że nie należy przesadzać – niskie temperatury i odpowiednie zimowanie stymulują wytwarzanie się pąków w przyszłym okresie wegetacji.
Jak zabezpieczyć piwonie na zimę?
Niezwykle ważne jest odpowiednio wczesne zatrzymanie wegetacji rośliny. Dlatego już pod koniec sierpnia należy zrezygnować ze stosowania nawozów azotowych, które stymulują aktywny rozrost. Jesienią lepiej sprawdzają się nawozy potasowe i fosforowe. Dobrze poradzą sobie też piwonie pozostawione w spokoju bez jakiegokolwiek nawożenia przed zimą. Następnie należy wykonać cięcie i pozwolić się mu zagoić.
Bardzo ważne jest też podlanie piwonii jesienią. Jeżeli ziemia będzie zamarznięta przez całą zimę, roślina nie będzie w stanie pobierać z niej wody. W okresie pomiędzy końcem października aż do nastania mrozów, podlewaj je raz w tygodniu. Zimą całkowicie tego zaprzestaj. Wraz z pojawianiem się pierwszych mrozów (przeważnie na początku października lub w jego drugiej połowie) warto zastosować okrywanie krzewów.
Kopczyki to jeden z popularniejszych sposobów na to, jak zabezpieczyć piwonie na zimę. Powinny mieć one około 20-30 cm wysokości. Do ich stworzenia można zastosować zwykłą ziemię ogrodową, torf, rozdrobnioną korę lub suche liście. Świetnym dodatkowym (i w pełni naturalnym) zabezpieczeniem jest także tzw. stroisz. Są to suche gałęzie drzew iglastych, które bardzo skutecznie izolują przed zimnem.
W szczególnie mroźne dni lub noce możesz owinąć wystające części roślin włókniną, workiem jutowym lub matą słomianą. Unikaj folii i plastikowych materiałów. Nie przepuszczają one powietrza, co sprzyja zaparzaniu łodygi i wytwarzaniu się chorób grzybowych w glebie. Jeżeli nawet dojdzie do drobnych uszkodzeń krzewu – nie martw się. Wiosną piwonie powinny odżyć, szczególnie jeśli ich system korzeniowy zachował swoje zdrowie i siłę.
Czy przycinać piwonie jesienią? Przygotowanie do zimy
Termin cięcia piwonii powinien zostać odpowiednio dobrany, by nie zakłócić jej cyklu życia. Zbyt późne przycinanie oznacza, że pędy nie zdążą zdrewnieć i staną się bardziej podatne na uszkodzenia powodowane niską temperaturą. Jednakże odpowiednie cięcie wspomaga bujniejszy wzrost i gęstsze kwitnienie. Kiedy więc należy się za nie zabrać?
Jesienią, po przekwitnięciu kwiatostanów należy przyciąć pędy dość nisko nad ziemią – mniej więcej na 1/3 wysokości. Najlepiej wykonać ten zabieg najpóźniej do połowy września. Daje to krzewowi odpowiednio dużo czasu na zdrewnienie. Sekator powinien być wcześniej zdezynfekowany.
Nie należy obcinać gałęzi krzewu w trakcie zimy ani tuż przed nią. W tym czasie można jedynie usunąć widocznie martwe liście i kwiatostany. Uszkodzone fragmenty roślin w sezonie mogą świadczyć o obecności chorób grzybowych. Należy jak najszybciej je obcinać, by zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów.
Pielęgnacja krzewów po zimie
Koniec marca lub początek kwietnia to czas, w którym możesz zacząć usuwać zabezpieczenie i ściółkę. Powoli przyzwyczajaj roślinę do temperatury. W tym czasie warto też przeprowadzać pierwsze nawożenie. Możesz spokojnie wrócić do nawozów azotowych.
Piwonie dobrze znoszą niską temperaturę, lecz nie radzą sobie z silnymi, długotrwałymi mrozami. Wiesz już, jak zabezpieczyć piwonie na zimę – stosuj się do naszych porad, by cieszyć się pięknymi, bujnymi krzewami z kolorowymi kwiatami na wiosnę. Umiejętnie pielęgnowane piwonie będą rosły przez wiele lat, wytwarzając coraz lepszą odporność na choroby, mrozy i szkodniki.