Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, by przedłużyć ich żywotność? Wiele zależy od tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Jednak traktowane odpowiednio, przez wiele lat mogą stanowić ozdobę tarasu lub balkonu.
Zakup kompletu mebli do ogrodu wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto dobrze się nimi zajmować. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych takich jak temperatura czy wilgoć, więc nie można pozostawić ich przez cały rok na zewnątrz. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, by nie zniszczyły ich niskie temperatury?
Zabezpieczanie mebli ogrodowych na czas zimy – czy jest konieczne?
Aby nie straciły właściwości, meble tarasowe i ogrodowe należy zabezpieczyć przed zimą. Dotyczy to zarówno tych wykonanych z naturalnych materiałów, jak i technorattanu czy plastiku. Dzięki temu meble posłużą przez długie lata, będą stanowić nie tylko wyposażenie ogrodu, ale również jego ozdobę. Już na etapie zakupu, warto pomyśleć, jakie pomieszczenie może posłużyć do schowania mebli – jeśli mamy taką możliwość, najlepiej znieść je do piwnicy czy garażu. Niektórych nie można bowiem wystawiać na działanie czynników zewnętrznych po zakończeniu sezonu. Sposób konserwacji zależy także od surowca użytego do ich produkcji, a samo miejsce do przechowywania mebli powinno być przewiewne i suche. Mówimy więc, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę.
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe wykonane z rattanu, wikliny i drewna?
Meble wykonane z drewna (z wyjątkiem drewna egzotycznego) źle znoszą polską zimę. Pod wpływem wilgoci i mrozu niszczy się bowiem ich struktura, dlatego, aby je zabezpieczyć na zimę, warto umieścić je w suchym miejscu. Meble powinny być przechowywane w jakimś budynku, nie wystarczy zapewnić im zadaszenia. Wcześniej trzeba je zaimpregnować, a także dokręcić poluzowane śruby.
Zabezpieczenie mebli rattanowych i wiklinowych
Nie tylko meble drewniane muszą być tak traktowane – podobnie trzeba zrobić w przypadku mebli z wikliny oraz mebli rattanowych. Warto wcześniej przetrzeć je wilgotną ściereczką zmoczoną w wodzie z dodatkiem soli. Meble z rattanu oraz wikliny nie powinny być przykrywane, ponieważ może rozwinąć się w nich grzyb oraz pleśń.
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę? Meble z technorattanu
Meble technorattanowe są najbardziej wytrzymałe, jednak je również trzeba zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Przed schowaniem technorattanu na zimę trzeba go umyć wodą, a następnie osuszyć. Technorattanowe meble ogrodowe mogą być także przechowywane na zewnątrz, ale w takim przypadku należy okryć je pokrowcem.
Jak zabezpieczyć plastikowe meble ogrodowe?
Ogrodowe meble z plastiku również warto chować po sezonie. Źle wpływa na nie bowiem tylko promieniowanie UV, ale również mróz, który osłabia tworzywo – powoduje, że staje się łamliwe i kruche. Jeśli jednak zima nie jest mroźna, po umyciu powierzchni mebli plastikowych myjką ciśnieniową, okryciu ich pokrowcem lub folią, można pozostawić je na zewnątrz. Jednak jeśli temperatura spadnie, trzeba pomyśleć o przeniesieniu swoich mebli w inne miejsce.
Jak zabezpieczyć metalowe meble oraz meble z aluminium?
Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę jeśli są wykonane z materiału takiego jak metal lub aluminium? Producenci sami zabezpieczają je przed śniegiem i mrozem, więc po zdjęciu poduch można zostawić je na zewnątrz. Warto przykryć meble pokrowcem, co pomoże uniknąć tworzenia się korozji oraz rdzy. Wcześniej konieczne jest oczywiście czyszczenie mebli, by usunąć z nich zabrudzenia zgromadzone w trakcie sezonu.
Sposób na to, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Inaczej konserwuje się meble z drewna, a nieco inny sposób postępowania wymagany jest w przypadku mebli technorattanowych. Przedłuża to jednak żywotność mebli ogrodowych i sprawia, że dłużej możemy się nimi cieszyć na naszych balkonach i tarasach.