Jest kilka czynników, które mogą trwale uszkodzić korzenie i młode pędy, które są szczególnie wrażliwe w okresie wegetacji. Róża chińska – bez względu na gatunek wybrany do uprawy – nie powinna być narażana na stałe zacienienie, mróz, zimny wiatr, brak wody czy zbyt intensywne podlewanie żyznej, próchniczej gleby. Tolerancja ketmii na niską temperaturę to (w zależności od odmiany) maks. -34°C, ale taki mróz może przeszkodzić w kwitnieniu na wiosnę. Najlepsza metoda zabezpieczenia hibiskusa na zimę zależy od tego, gdzie roślina ma spędzić najchłodniejszą porę roku. Krzewy hodowane w pojemniku najlepiej przenieść do pomieszczenia – po starannym oczyszczeniu. Natomiast rośliny trzymane na zewnątrz trzeba okryć zaraz po pierwszych przymrozkach.

Jak zabezpieczyć hibiskusa na zimę – ketmia uprawiana w doniczce

Chińska róża zwiększa nasycenie powietrza tlenem i usuwa część zanieczyszczeń. Duże kwiaty są piękną ozdobą. By mogły się rozwinąć, należy dbać o optymalne warunki do wzrostu pąków. Hibiskusom przenoszonym na okres zimowy do domu należy najpierw zapewnić odpowiednią higienę. Warto zrobić opryski – pierwszy ok. miesiąc przed wniesieniem krzewu do wnętrza, drugi po dwóch tygodniach. W takim wypadku należy minimum 2 razy dokładnie umyć ketmię z resztek środków przeciwko grzybom i insektom. Czynności oczyszczające obejmują również m.in. usunięcie uszkodzonych i obumarłych części, starych kwiatostanów, szkodników, chwastów i roślin okrywowych. Obumierające organizmy oraz zanieczyszczenia w podłożu sprzyjają rozwojowi chorób oraz infekcjom.

Im młodszy hibiskus, tym bliżej okna powinna znajdować się doniczka. Starsze okazy lepiej znoszą gorsze nasłonecznienie. Stosowanie nawozów i częstotliwość podlewania należy dostosować do bliskości kaloryferów i temperatury w pomieszczeniach. Wskazania termometru w pokoju czy szklarni nie powinny spadać poniżej 5°C. Podczas zimowania należy koniecznie opiekować się rośliną:

  • usuwać opadłe kwiaty i liście;
  • przycinać obumarłe gałęzie;
  • dezynfekować i zabezpieczać rany po cięciach;
  • regularnie zmywać kurz, najlepiej w cieple i przy dobrym nasłonecznieniu – obfity prysznic to równocześnie gwarancja nawodnienia;
  • w razie potrzeby w lutym przesadzić rosnącą ketmię do większego pojemnika.

Zimowanie hibiskusa w ogrodzie. Ochrona chińskiej róży przed mrozami

Temperatury przy gruncie mogą spadać poniżej 0°C już we wrześniu. Jak zabezpieczyć hibiskusa na zimę? Ostatnie nawożenie z reguły najlepiej przeprowadzić pod koniec lata. Z daleko idącymi cięciami lepiej zaczekać do wiosny, by nie osłabiać nadmiernie ketmii. Potem ogrodową roślinę należy osłonić przed mrozami. Do okrycia róży rodem z Chin warto zastosować solidną warstwę liści i kompostu – wtedy nie tylko ochroni system korzeniowy, ale też zapewni kwaśniejszy odczyn gleby. Wiosną powinno się to przełożyć na większe kwiatki o ładniejszym wyglądzie. Ponadto w ten sposób można czasami nieco wydłużyć okres kwitnienia. Alternatywą dla okrycia z liści i kompostu mogą być:

  • ziemny kopiec;
  • trociny;
  • igły;
  • drobna kora sosny.

Hibiskusowi, który rośnie w ogrodzie i nie jest przycinany, należy zabezpieczyć również pędy. W tym zakresie najlepiej sprawdzi się agrowłóknina, jutowy worek albo chochoł ze słomy. Pojedynczą ketmię warto związać solidnym sznurkiem, by zminimalizować opad śniegu na gałęzie i łodygi.

Co zrobić, jeżeli zabezpieczenie hibiskusa przed zimą okaże się niewystarczające?

Przemarzające części ketmii należy usuwać na bieżąco, a wiosną przeprowadzić dokładne cięcie sanitarne. Trzeba usunąć tkanki osłabione, przemrożone, zainfekowane oraz zbyt stare. W ten sposób można uratować różę chińską i pobudzić ją do intensywniejszego wzrostu oraz kwitnienia.

Uprawa hibiskusów w ogrodzie, domu czy szklarni to zajęcie na okrągły rok. Trzeba stale pilnować odpowiedniego poziomu nawodnienia, nawożenia i chronić roślinę przed chorobami. Zabezpieczenie przed zimowaniem to tylko jedna z wielu czynności, o jakich trzeba pamiętać po zasadzeniu.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022