Kiedy powinniśmy sadzić ogórki gruntowe?
Wszystko zależy od tego, czy planujemy przesadzać roślinki z roszady, czy może chcemy siać bezpośrednio do ziemi. A więc czas zależny od sposoby sadzenia.
Zacznijmy od tego czym jest roszada. Gdy nasiona naszego warzywa siejemy do doniczek i zacznie z nich kiełkować roślinka, powstaje wtedy sadzonka do roszady, czyli do przesadzenia bezpośrednio do gruntu. Siew w doniczce możemy rozpocząć w połowie kwietnia, a roszadę przenosimy do gruntu na przełomie maja i czerwca.
Ogórki gruntowe możemy siać również bezpośrednio do ziemi, a następuje to tuż za połową maja i trwa do połowy czerwca. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na mróz, dlatego przy jej wysiewie musimy być pewni, że nie będzie już przymrozków. A przymrozki w maju nie są czymś niespotykanym, każdy chyba słyszał określenie „Zimna Zośka”, czy „Zimnych ogrodników” – w dniach od 13 do 15 maja jest ryzyko wystąpienia zimniejszych nocy.
Jak przygotować ziemię do sadzenia ogórków gruntowych?
Przede wszystkim wybierzmy miejsce dobrze nasłonecznione, które jest osłonięte od wiatru. Gdyż ogórki lubią ciepło. Nasza gleba powinna mieć odczyt zasadowy, dlatego warto już jesienią rozpocząć jej wapnowanie. Najlepsza ziemia dla wzrostu ogórków, to ziemia próchniczna i mocno przepuszczalna.
Jaki nawóz wybrać do uprawy ogórków gruntowych? Najlepszy będzie naturalny obornik, który zaczniemy rozsypywać już jesienią. Taki nawóz jest najlepszy ze względu na swoje ekologiczne walory.
Sadzenie ogórków gruntowych do ziemi – jak to robić?
Do pracy przygotujmy niewielką łopatkę typu saperka oraz rękawice, jeśli nie chcemy pobrudzić sobie rąk ziemią.
Sianie ziarenek bezpośrednio do gruntu jest bardzo proste – do dołków o wielkości 1,5cm-2cm wsypujemy maksymalnie trzy nasionka. Pamiętajmy jednak o odpowiednich odstępach – między dołkami powinien on wynosić 10cm-15cm, a między rzędami – 80cm-120cm, aby roślina mogła swobodnie rosnąć. Gdy wszystkie trzy nasionka wykiełkują, musimy usunąć najsłabsze z nich.
Sadzenie z roszady. Najpierw musimy rozsiać nasze nasiona do doniczek. Doniczka powinna mieć średnicę około 8-10cm. Tam wsypujemy trzy nasionka do nie za głębokiego dołka i również usuwamy najsłabszą siewkę po zakiełkowaniu.
Następnie stawiamy doniczkę na nasłonecznionym parapecie, tak, aby nasz ogórek miał dobre warunki do wzrostu. Na 7-10 dni przed sadzeniem sadzonki do gruntu, należy ją zahartować. Hartowanie polega na tym, że w ciągu dnia wynosimy nasze sadzonki na dwór, gdy aura jest sprzyjająca. Pod koniec hartowania, jeśli noce są wystarczająco ciepłe, możemy zostawić nasze ogórki na noc na dworze. W ten sposób roślina jest przygotowywana do wzrostu w naturalnym gruncie.
Gdy zdecydujemy się już zasadzić nasze roszady, wystarczy wykopać taki dołek, aby sadzonka zmieściła się w nim wraz z bryłą ziemi, w której rosła. W ten sposób nie uszkodzimy korzeni. Odstępy między sadzonkami oraz rzędami są podobne, jak w przypadku bezpośredniego siewu do ziemi.
Pielęgnacja ogórków gruntowych
Gdy nasze ogórki już swobodnie rosą w ziemi, możemy zająć się ich codzienną pielęgnacją. Jak i czym podlewać ogórki gruntowe? Oczywiście tutaj najlepsza jest zwykła chłodna woda. Podlewanie powinno być dość częste, zwłaszcza w okresie suszy. Dlatego najlepiej robić do dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Przy uprawie ogórków gruntowych, możemy dodatkowo nawozić je mieszankami zasobnymi w fosfor, potas i azot.
Dzięki regularnemu podlewaniu, odpowiednim warunkom (słońce) oraz nawożeniu, już po okresie około 9 tygodni powinniśmy zobaczyć pierwsze owoce.
Sprawdź: Sposób na miękkie ogórki.
Odmiany ogórków gruntowych, które najlepiej hodować w ogrodzie
Hodowla ogórków w przydomowym ogródku, zwłaszcza na własne potrzeby, to – przede wszystkim dla początkujących ogrodników – nie lada wyzwanie. Dlatego warto wybrać silne odmiany, które odporne są na zmiany warunków pogodowych, choroby, czy nasze ewentualne (drobne) zaniedbania.
Na jakie odmiany ogórków gruntowych zwrócić więc uwagę?
- Ogórek gruntowy Cezar F1
- Ogórek gruntowy Hermes F1
- Ogórek gruntowy Odys F1
- Ogórek gruntowy Parys F1
- Ogórek gruntowy Polan F1
Wszystkie te odmiany są odporne na najczęstsze choroby oraz na trudniejsze warunki do wzrostu. A przede wszystkim – każda z tych odmian ogórków gruntowych, wydaje owoce, które są idealne zarówno do kiszenia, jak i do konserwowania.
Zobacz: jak zrobić ogórki kiszone.
Uprawa ogórka gruntowego nie jest zbyt skomplikowana, jeśli zapewnimy naszym roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i będziemy systematycznie je pielęgnować oraz podlewać. Warto włożyć w to trochę pracy, aby potem cieszyć się pysznymi ekologicznymi ogórkami!