Zacznij od porządków
W lutym, marcu a nawet kwietniu pogoda bywa bardzo kapryśna. Aby nie zaszkodzić roślinom w twoim ogrodzie musisz postępować rozważnie. Warto wstrzymać się z siewem, sadzeniem czy odsłanianiem krzewów. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zacząć przygotowywać się do sezonu. To dobry czas na generalne porządki. Po zimie balkony, altany czy tarasy często wymagają gruntownego sprzątania, mycia a także wykonania prac konserwacyjnych lub impregnowania drewnianych elementów. Nie trać więc czasu i zacznij pracę w swoim ogrodzie.
Przejrzyj ogrodnicze narzędzia i akcesoria
Aby zająć się roślinnością w swoim ogrodzie potrzebujesz odpowiednich akcesoriów i narzędzi. Wśród obowiązkowego wyposażenia muszą znaleźć się narzędzia takie jak grabie do trawy, ostre nożyce lub sekator do przycinania drzew i krzewów, łopata, grabie czy motyka. Sprawdź więc, czy masz wszystkie niezbędne sprzęty oraz upewnij się w jakim są stanie. Przykładowo, wspomniane wcześniej nożyce nie mogą być tępe ani zardzewiałe, ponieważ zaszkodzisz nimi swoim roślinom. Początek lutego to dobry czas na zakupy – ceny sprzętów ogrodniczych są bowiem wówczas niższe.
Zapoznaj się z kalendarzem ogrodniczym
Każdy z nas posiada w swoim ogrodzie inne rośliny, krzewy i drzewa. Co więcej, każdy gatunek wymaga innej pielęgnacji oraz czasu wykonywania poszczególnych zabiegów. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz roślinom warto zgłębić temat nieco bardziej i zapoznać się z kalendarzem ogrodniczym. To doskonałe narzędzie, które pomoże ci zaplanować prace tak, by nie ingerować w okres wegetatywny rośliny a tym samym nie szkodzić jej. Wiele kalendarzy, które szczegółowo opisują postępowanie z konkretnymi gatunkami roślin dostępnych jest za darmo w sieci.
Grabienie i ściąganie osłon
W marcu możesz stopniowo zacząć prace w ogrodzie związane z pielęgnacją roślin. Zacznij od trawnika. Po zimie bardzo często zanieczyszczony jest gnijącymi liśćmi czy patyczkami, które utrudniają dopływ powietrza i mogą sprawić, że trawnik nie będzie miał szansy równo się zazielenić. Rozpocznij więc od dokładnego wygrabienia całego ogrodu.
Kolejnym etapem przygotowywania się do sezonu jest ściąganie osłon na roślinach. Upewnij się jednak, że robisz to dopiero wówczas gdy temperatura nie spada poniżej zera również w nocy. Następne prace planuj biorąc pod uwagę specyfikę potrzeb poszczególnych roślin.
Jak widzisz, przygotowanie się do pielęgnacji ogrodu wiosną wcale nie musi być trudne. Jeśli odpowiednio zaplanujesz prace nie tylko nie będą one męczące i czasochłonne, ale również przyniosą oczekiwane efekty w postaci pięknie rozwijających się roślin ogrodowych.
Artykuł powstał we współpracy z portalem o domu i ogrodzie Studiodomu.pl