Irysy cebulowe zimowanie – jak najlepiej uchronić te kwiaty przed przemarznięciem? Uprawiając ten rodzaj kwiatów, warto osłonić sadzonki przed zimą. Poznaj sposoby na zabezpieczenie rabat przed mrozem.

Irysy cebulowe pięknie prezentują się w skalniakach ogrodowych. Można wyróżnić niemal 200 gatunków tych kwiatów, z czego najpopularniejsze są irysy żyłkowane i irysy bródkowe. Kosaćce są łatwe w uprawie i charakteryzują się wysoką mrozoodpornością. Irysy cebulowe zimowanie w naszym klimacie musi rozpocząć się tuż przed nadejściem minusowych temperatur.

Irysy cebulowe zimowanie – jak przeprowadzić zimowanie irysów?

Zimowanie irysów zależy w dużej mierze od ich odmiany. W ogrodach można spotkać irysy holenderskie, irysy syberyjskie, kosaćce bródkowe, kosaćce żyłkowane, irysy bucharskie, kosaćce cebulowe, kosaćce kłączowe i wiele innych. Wyróżniają się lancetowatymi liśćmi i kwiatami w wielu opcjach kolorystycznych – od żółtych, przez ciemnoniebieskie po ciemnofioletowe. Kwiaty te lubią miejsca słoneczne, o przepuszczalnej i żyznej glebie. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Polega głównie na usuwaniu chwastów z rabat.

Cebulki sadzi się do ziemi na przełomie września i października, dzięki czemu zdążą się ukorzenić przed zimą.Wiosną na łodydze wyrastają pachnące kwiaty o kolorowych płatkach. Irysy kwitną na przełomie kwietnia i maja.

Zimowanie kwiatów polega na dobrym zabezpieczeniu posadzonych płytko w glebie roślin. W tym celu najlepiej irysy okryć przy pomocy słomy lub kory. Sprawdzą się też suche liście. Ważne, by cebulki osłonić przed niskimi temperaturami. Ten sposób okrywania zapewni dostęp powietrza, a równocześnie osłoni przed mrozem. Byliny rozpoczynają kwitnienie w okolicach kwietnia. Kłącza należy regularnie przycinać.

Irysy bródkowe – zimowanie

Zimowanie irysów bródkowych różni się od pozostałych gatunków. To mieszańce które bardzo dobrze znoszą niskie temperatury. Bez problemu zimują w gruncie bez dodatkowego okrycia.

Zimowanie irysów w ogrodzie nie jest skomplikowane. Bez problemu zabezpieczysz te kwiaty i ich odmiany przed zimą zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Warto pamiętać, że okrycie z roślin ściągamy wczesną wiosną, jednak późne przymrozki mogą zaburzyć kwitnienie u irysów. Zimowanie irysów cebulowych zazwyczaj przebiega bezpośrednio w gruncie, w zależności od odmiany – z okryciem lub bez.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022