Zapamiętaj! 🌿

  • Hortensja po zimie wymaga przycinania, aby pobudzić wzrost nowych pędów i kwitnienia rośliny. 🎑
  • Przycinanie należy przeprowadzać wczesną wiosną, może to być nawet marzec.🎑
  • Nie wszystkie gatunki hortensji wymagają przycinania. 🎑
  • Poza tym należy usuwać pędy uszkodzone, zmarznięte oraz chore. 🎑

Hortensja po zimie – przycinanie

Przycinanie hortensji po zimie powinno być przeprowadzane w celu pobudzenia wzrostu nowych pędów i kwitnienia rośliny. W zależności od odmiany cięcie jej gałązek może odbywać się na różne sposoby. Należy przy tym pamiętać, że przycinania wymagają jedynie hortensje bukietowe i drzewiaste. Natomiast ogrodowe należy zostawić w spokoju. Można jedynie poprawić ich kształt, poprzez usunięcie uschniętych kwiatostanów.

W celu utrzymania zdrowia rośliny należy usuwać pędy uszkodzone, zmarznięte oraz chore. Warto również regularnie przeprowadzać czyszczenie sanitarne, bez intensywnego przycinania, co pozwoli roślinie wzmocnić się i stać się bujną.

Kiedy przycinać hortensje po zimie?

Pielęgnacja hortensji po zimie – tych najpopularniejszych odmian – wymaga trzymania się kalendarza prac ogrodniczych. Kiedy jest najlepsza pora na ich przycinanie? Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Najlepiej to zrobić zaraz po zakończeniu zimy, wczesną wiosną – zazwyczaj jeszcze w marcu.

Nawożenie hortensji po zimie

Chcąc zapewnić hortensji po zimie odpowiednie warunki do wzrostu, należy zadbać o jej nawożenie. Warto skorzystać ze specjalistycznych nawozów mineralnych o składzie dopasowanym do potrzeb tych krzewów, rezygnując z uniwersalnych środków. Najlepiej stosować nawozy o długim i kompleksowym działaniu, które dostarczają niezbędnych składników pokarmowych i obniżają pH gleby, tworząc optymalne warunki dla rozwoju hortensji.  Pierwsze nawożenie hortensji powinno odbywać się wczesną wiosną, najczęściej w marcu lub na przełomie marca i kwietnia. Zaleca się kontynuowanie nawożenia przez cały okres wegetacyjny, aż do późnej jesieni.

Aby zapewnić hortensji po zimie zdrowy wzrost i piękny wygląd, należy ją odpowiednio przyciąć oraz zadbać o dostarczenie dobrze dobranego nawozu. Warto przy tym pamiętać, że nie każda odmiana potrzebuje tego rodzaju zabiegu (przycinania).

Zobacz także: