Homalomena to coraz popularniejsza doniczkowa roślina egzotyczna. O jej uprawie mówi się, że jest prosta, jednak czy to prawda? Przeczytaj ten artykuł, by poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące uprawy homalomeny.
Homelomena w naturze występuje w postaci co najmniej 80 gatunków. W uprawie doniczkowej pojawiają się trzy z nich:
- Homalomena pendula;
- Homalomena rubescens;
- Homalomena wallissii.
Najniższa z nich to Homalomena wallissii (rzadko rośnie wyższa niż 30 cm), a najwyższa to Homalomena rubens (standardowo dorasta do 60 cm). Różnią się one nieco wyglądem, natomiast ich uprawa jest taka sama.
Homalomena – na jakim stanowisku powinna rosnąć?
Ojczyzną homalomany są tropikalne lasy deszczowe, gdzie roślina rośnie na dnie lasów. Z tego wynikają jej konkretne warunki stanowiskowe. Po pierwsze roślina nie może stać w przeciągu. Po drugie nie powinna być narażona na ostre promienie słoneczne, jednak miejsce powinno być jasne. Po trzecie bardzo ważna jest odpowiednio wysoka wilgotność. Spełnienie tych trzech kryteriów umożliwia osiągnięcie sukcesu w uprawie homalomeny.
Jaką wybrać glebę dla homalomeny? Jak często ją podlewać?
Możesz użyć gotowego podłoża do storczyków albo przygotować mieszankę samodzielnie. Podstawą podłoża powinna być standardowa ziemia do kwiatów, uzupełniona drobno utłuczoną korą i wermikulitem, perlitem albo drobnym żwirkiem akwarystycznym. Na dnie doniczki obowiązkowo musi pojawić się drenaż.
Podlewanie rośliny, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym, powinno zapewnić jej ziemię stale lekko wilgotną, ale nigdy mokrą. Czermiówka powinna być podlewana letnią, przegotowaną wodą. Przynajmniej do jednego podlewania w miesiącu woda powinna zostać zakwaszona sokiem z cytryny.
Pielęgnacja homalomeny – na czym polega?
Przede wszystkim dbaj o ciepło i wilgotność. Warunki optymalne dla homalomeny to 23–28 stopni Celsjusza. Temperatury nie powinny spadać poniżej 14 stopni Celsjusza. Przy 5 stopniach roślina umiera! Pamiętaj, by nie zostawiać jej w nieogrzewanych pomieszczeniach czy na zewnątrz!
Pamiętaj o zraszaniu – latem rób to co najmniej kilka razy w tygodniu. Zimą ten zabieg pielęgnacyjny wykonuj wyłącznie rano, żeby roślina zdążyła wyschnąć do południa.
Nawożenie homalomeny zacznij po około 2 miesiącach od przesadzenia jej. Możesz co tydzień dawać jej połowę zalecanej dawki nawozu do roślin zielonych albo co drugie podlewanie dawać jej nawóz ze składniami mikro i makro.
Kilka słów podsumowania o homalomenie
Pamiętaj, żeby nie wykazywać nie nadgorliwością w jej przesadzaniu. Homalomena jako aroid preferuje ciasne pojemniki. Rób to wyłącznie wtedy, gdy jej korzenie wyraźnie rozpierają ścianki. Ceny homalomeny wahają się w zależności od odmiany, ale zazwyczaj są to kwoty rzędu 20–50 złotych.
Zobacz także:- Ctenanthe – wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie tego gatunku
- Calathea medallion – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- Szparag pierzasty (Asparagus sataceus) – wszystko, co musisz wiedzieć o tej roślinie
- Katleja – czym charakteryzuje się ten storczyk? Jak go pielęgnować i uprawiać?
- Monstera deliciosa – jak dbać o monsterę dziurawą?
- Begonia maculata – dlaczego wszyscy kochamy tę kropkowaną piękność?