Funkia zimowanie może odbyć zarówno bezpośrednio w gruncie w naszym ogrodzie, jak i w doniczce na balkonie lub tarasie. Bylinę należy jednak odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Jak przygotować roślinę do trudnych warunków pogodowych? Sprawdźmy to!
Funkia (Hosta) jest rodzajem roślin z rodziny szparagowatych. Grupa składa się z wielu gatunków i odmian botanicznych. Byliny cenione są za przepiękne liście oraz możliwość rośnięcia w najbardziej cienistych i wilgotnych zakątkach ogrodu. Z powodzeniem mogą służyć za dekorację miejsc pod drzewami czy ozdobę ogrodów skalnych i oczek wodnych. W zależności od odmiany roślina może mieć inne wymagania uprawne, jednak w większości przypadków hosta jest łatwa w uprawie. Jaką mrozoodpornością charakteryzuje się funkia? Zimowanie rośliny wiąże się z koniecznością zabezpieczenia jej przed mrozem.
Funkie – zimowanie, pielęgnacja i uprawa funkii
Funkia to roślina opisywana jako mrozoodporna. Niestety nie jest to w tym przypadku wyznacznik, ponieważ dla tych bylin znacznie bardziej niebezpieczne od niskich temperatur są ich wahania oraz mroźne, wysuszające wiatry i zastoje wody w ziemi. Właśnie dlatego hosty należy zabezpieczać przed mrozami, szczególnie w czasie bezśnieżnych zim. Jak to zrobić?
Hosty w glebie – jak przezimować funkię w ogrodzie?
Ozdobną roślinę należy zabezpieczyć po nastaniu pierwszych przymrozków. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja w czasie zimy – należy systematycznie obrywać przemarznięte liście rośliny oraz obcinać przekwitnięte kwiatostany. Liście całkowicie ścinamy dopiero w momencie, gdy zżółkną i zwiędną. Po solidnym oczyszczeniu rośliny przystępujemy do wykonania okrycia. W przypadku funkii ogrodowej stosuje się wykładanie ściółki okrywającej (np. igliwie, rozdrobniona kora sosnowa, trociny lub liście). Okrywę należy usunąć dopiero wiosną.
Uprawa rośliny w donicy – zimowanie
Zabezpieczenie funkii uprawianej w pojemnikach polega na osłonięciu systemu korzeniowego przez wkopanie donicy do gruntu lub osłonięcie jej styropianem. Z wierzchu zasypujemy roślinę ściółką. Kolejnym sposobem – oczywiście, jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie – jest posadzenie karp do gruntu i wykopaniu ich wiosną.
Funkia – zimowanie tych roślin warto rozpocząć jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków hosty spokojnie przetrzymają zimę i będą doskonałą ozdobą twojego ogrodu.
Zobacz także:- Hebe kwiat – zimowanie, uprawa i pielęgnacja
- Margaretka na pniu – zimowanie, uprawa i pielęgnacja margaretki w doniczce w ogrodzie
- Rudbekia – zimowanie, uprawa i pielęgnacja
- Klon palmowy – zimowanie drzewka uprawianego w donicy oraz bezpośrednio w gruncie
- Kocimiętka – zimowanie, uprawa i pielęgnacja kocimiętki faassena
- Dichondra – zimowanie i uprawa rośliny doniczkowej
- Rozplenica rubrum – zimowanie popularnej trawy
- Goździki wieloletnie – zimowanie, uprawa i pielęgnacja
- Sit spiralny zimowanie – jak powinno wyglądać?
- Kurkuma kwiat – zimowanie i uprawa kurkumy wąskolistnej w doniczce
- Datura – zimowanie w gruncie i pojemnikach
- Kanna – zimowanie. Czy paciorecznik może rosnąć cały rok w gruncie?
Dodaj komentarz