Funkia (Hosta) jest rodzajem roślin z rodziny szparagowatych. Grupa składa się z wielu gatunków i odmian botanicznych. Byliny cenione są za przepiękne liście oraz możliwość rośnięcia w najbardziej cienistych i wilgotnych zakątkach ogrodu. Z powodzeniem mogą służyć za dekorację miejsc pod drzewami czy ozdobę ogrodów skalnych i oczek wodnych. W zależności od odmiany roślina może mieć inne wymagania uprawne, jednak w większości przypadków hosta jest łatwa w uprawie. Jaką mrozoodpornością charakteryzuje się funkia? Zimowanie rośliny wiąże się z koniecznością zabezpieczenia jej przed mrozem.

Funkie – zimowanie, pielęgnacja i uprawa funkii

Funkia to roślina opisywana jako mrozoodporna. Niestety nie jest to w tym przypadku wyznacznik, ponieważ dla tych bylin znacznie bardziej niebezpieczne od niskich temperatur są ich wahania oraz mroźne, wysuszające wiatry i zastoje wody w ziemi. Właśnie dlatego hosty należy zabezpieczać przed mrozami, szczególnie w czasie bezśnieżnych zim. Jak to zrobić?

Hosty w glebie – jak przezimować funkię w ogrodzie?

Ozdobną roślinę należy zabezpieczyć po nastaniu pierwszych przymrozków. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja w czasie zimy – należy systematycznie obrywać przemarznięte liście rośliny oraz obcinać przekwitnięte kwiatostany. Liście całkowicie ścinamy dopiero w momencie, gdy zżółkną i zwiędną. Po solidnym oczyszczeniu rośliny przystępujemy do wykonania okrycia. W przypadku funkii ogrodowej stosuje się wykładanie ściółki okrywającej (np. igliwie, rozdrobniona kora sosnowa, trociny lub liście). Okrywę należy usunąć dopiero wiosną.

Uprawa rośliny w donicy – zimowanie

Zabezpieczenie funkii uprawianej w pojemnikach polega na osłonięciu systemu korzeniowego przez wkopanie donicy do gruntu lub osłonięcie jej styropianem. Z wierzchu zasypujemy roślinę ściółką. Kolejnym sposobem – oczywiście, jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie – jest posadzenie karp do gruntu i wykopaniu ich wiosną.

Funkia – zimowanie tych roślin warto rozpocząć jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków hosty spokojnie przetrzymają zimę i będą doskonałą ozdobą twojego ogrodu.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022