Czy wiesz, że obecne farby nie muszą być szkodliwe dla włosów? Jak wygląda proces powstawania popularnego ombre? Te i wiele innych pytań, najczęściej pojawia się w głowie przed wizytą w salonie fryzjerskim. Pielęgnacja fryzury tuż po koloryzacji to równie istotna kwestia, która ma wpływ na ich wygląd oraz trwałość koloru. W naszym artykule przedstawimy ci najważniejsze aspekty koloryzacji w profesjonalnym miejscu.
Czy koloryzacja to zabieg dla ciebie?
Zastanawiasz się, czy farbowanie włosów jest dla ciebie? Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz je zrobić. Czy powodem jest naturalny odcień włosów, w którym zaczęłaś się źle czuć, a może chcesz nieco zaszaleć i zmienić wygląd? Usługa farbowania dostępna jest dla każdego. Decydująca kwestia to oczywiście jej rodzaj, który profesjonalista potrafi idealnie dopasować, spełniając indywidualne preferencje. Jeśli nie lubisz dużych zmian i szybko żałujesz decyzji dotyczących ingerencji w urodę – rozważ koloryzację półtrwałą.
Przeciwwskazania do farbowania włosów – czy istnieją?
Zabieg farbowania włosów jest obecnie bezpieczniejszy niż dawniej. To zasługa lepszej jakości produktów i wiedzy fryzjerów, która wymaga ciągłej aktualizacji. Istnieją czynniki, które kategorycznie nie pozwalają na koloryzację – jej wykonanie pogorszyłoby stan włosów, ale również skóry głowy. Należą tutaj:
- niezidentyfikowane choroby skóry głowy oraz alergie;
- zniszczone i wypadające włosy;
- grzybica owłosionej skóry głowy.
Rodzaje koloryzacji – najpopularniejsze warianty
Samych koloryzacji jest niezliczona ilość. Efekt może być bardzo różny, a o nim decyduje kreatywność fryzjera, a także twoja. Tak naprawdę zmiana koloru o jeden ton w takim samym typie koloryzacji, zmienia bardzo wiele. W salonach fryzjerskich najczęściej wykonuje się:
- koloryzację jednolitą;
- rozjaśnianie;
- baleyage;
- ombre oraz sombre;
- flamboyage;
- farbowanie tymczasowe (zmywalne po kilku lub kilkunastu myciach).
Jak wygląda standardowy proces farbowania odrostów?
Pierwsze siwe włosy – jak farbować je w sposób prawidłowy? W salonie fryzjerskim to nadal najczęstsza usługa, bez względu na to, czy efektem jest sombre, czy też jednolity odcień brązu. Odrosty nie dodają uroku, szczególnie jeśli odznaczają się od całości. Obecne typy koloryzacji tj. baleyage, pozwalają nieco wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi farbowaniami. Mimo wszystko powinny się one odbywać dość regularnie. Koloryzacja siwych włosów rozpoczyna się właśnie od odrostów. Fryzjer aplikuje farbę, zaczynając od nich, a następnie po upływie wyznaczonego czasu – zajmuje się kosmykami na całej długości.
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzura farbowana ma często lekko uszkodzoną strukturę, potrzebuje silnego nawilżenia i odżywienia. Musisz też pamiętać, że ich wygładzona powierzchnia zdecydowanie lepiej eksponuje ich odcień i odbija światło. Skup się na kilku podstawowych krokach świadomej pielęgnacji, do których można zaliczyć:
- mycie – podstawowa czynność pielęgnacyjna, której nie można bagatelizować, włosy farbowane należy delikatnie oczyszczać, zaleca się unikanie silnych detergentów oraz środków typowo przeciwłupieżowych (przyspieszają wypłukiwanie koloru), warto rozważyć produkty nawilżające i łagodzące, mając na uwadzę skórę głowy;
- odżywianie – odżywki i różnego rodzaju maski to obowiązkowy punkt, który ma wpływ na całokształt wyglądu fryzury, dbaj o równowagę PEH, sięgaj po preparaty wygładzające i te dedykowane włosom farbowanym – starannie wyselekcjonowanie substancje aktywne korzystnie wpłyną na trwałość koloryzacji;
- ochronę – kosmetyki ochronne bazują głównie na silikonach oraz olejkach naturalnych, doskonale wygładzają powierzchnię włosów, chronią przed urazami mechanicznymi, ułatwiają rozczesywanie i dodają blasku, wiele z nich ma dodatkowo ochronne filtry UV.
Nie bój się koloryzacji u fryzjera! To doskonała opcja, jeśli chcesz coś zmienić w swoim wyglądzie.