Niektóre rośliny wykształciły specyficzne mechanizmy przetrwania. Wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale również zapachem. Dowiedz się, które dziwne rośliny możesz uprawiać w doniczce.

Natura niezmiennie nas zaskakuje. Wciąż odkrywane są nowe gatunki, które wyróżniają się spośród wszystkich znanych do tej pory. Dziwne rośliny to takie, które zaskakują nietypową formą i zapachem. Nie brakuje wśród nich roślin owadożernych, które wabią zapachem nieświadome owady. Niektóre z nich można uprawiać w domu, inne spotkać tylko w naturze. Poznaj bliżej najbardziej zdumiewające rośliny na świecie.

Dziwidło olbrzymie – dziwna roślina nawet z nazwy

Kwiat Amorphophallus titanum można spotkać na indonezyjskiej wyspie Sumatrze. Liście tej rośliny mogą mieć do 7 m długości. Sam kwiat wyrasta na ok. 3 m wysokości. Wytwarza ogromną bulwę, która może ważyć od 30 do nawet 120 kg! Jednak nie to czyni z niej dziwną roślinę. Otóż dziwidło kwitnąc, wydziela zapach padliny, który przyciąga padlinożerne owady, w szczególności muchy. Te zwabione zapachem składają wewnątrz kwiatu jaja. W ten sposób dochodzi do zapylenia rośliny. Kwitnienie w warunkach hodowlanych ma miejsce niezwykle rzadko.

Żywe kamienie (Litopsy)

Litopsy to rośliny występujące na piaszczystych terenach Afryki południowej, szczególnie RPA. Dostosowały swój wygląd do kamieni, pośród których rosną. Ten sprytny kamuflaż chroni litopsy przed zjedzeniem. Do złudzenia przypominają naturalne kamienie. Jedyną rzeczą, która wskazuje na ich roślinne pochodzenie, są wyrastające z nich w okresie kwitnienia żółte i białe kwiaty.

Żywe kamienie należą do sukulentów, a więc w mięsistych liściach gromadzą wodę, przez co są odporne na suszę. Te dziwne rośliny można uprawiać jako doniczkowe. Będą idealne dla początkujących hodowców.

Małpi storczyk

Kwiat tej dziwnej rośliny wyglądem przypomina głowę małpy. Storczyki małpie pochodzą z terenów Ameryki Południowej. Osiągają wysokość do 60 cm wysokości, a charakterystyczne kwiaty wydzielają zapach dojrzałej pomarańczy.

Czerniec grubopędowy „Misty Blue”

Te dziwne rośliny pochodzą z Ameryki Północnej. Czerniec kwitnie od lipca do września, wytwarza charakterystyczne kwiatostany ułożone w grona, które po przekwitnięciu tworzą białe jagody z czarnym oczkami. Czerniec osiąga wysokość do 60 cm. Ta oryginalna bylina uprawiana jest jako roślina ogrodowa i wykorzystywana do obsadzania rabat. Sadząc tę roślinę we własnym ogrodzie, musisz pamiętać, że nie toleruje bezpośredniego słońca. Dobrze jest przeznaczyć dla niej stanowisko półcieniste.

Roślina Dartha Vadera

Ten niezwykły krzew można spotkać na terenie Ameryki Środkowej, szczególnie w Meksyku. Kwiaty mają ciemnopurpurowy kolor i kształt kielicha, który do złudzenia przypomina Dartha Vadera z Gwiezdnych Wojen. Kwiaty o wielkości 10 cm są zapylane przez komary, które chętnie zlatują zwabione ich zapachem. Te dziwne rośliny zdecydowanie zasługują na uwagę.

Hydra afrykańska

Roślina pasożytnicza występująca na terenie Afryki i Madagaskaru. Co ciekawe, nie wytwarza chlorofilu i nie posiada liści, przez co jest uznawana za roślinę bezzieleniową. Kwiat przypomina piłkę, z zewnątrz jest brązowy, natomiast w środku – łososiowy. Osiąga wielkość do 30 cm. Wydziela zapach psującego się mięsa, przez co wabi różne owady. Gdy owad wleci do środka, kwiat zamyka się i otwiera dopiero po zapyleniu. Z tego powodu gatunek zaliczany jest do najdziwniejszych roślin świata.

Muchołówka – dziwne rośliny w twoim domu

Zwana inaczej rosiczką występuje naturalnie jedynie w Ameryce Północnej, a dokładnie na terenie Karoliny Północnej i Południowej. Każdy okaz ma łodygi wyposażone w liście w formie pułapek. Wewnątrz pułapki znajdują się włoski czuciowe reagujące na dotyk i ruch. Muchołówka wabi owady nektarem i czerwonym kolorem. To roślina mięsożerna, która po złapaniu owada zaczyna wydzielanie soków trawiennych. Proces trawienia trwa do kilku dni. Następnie roślina znowu otwiera się i czyha na kolejną ofiarę. Jedna pułapka może otworzyć się maksymalnie do czterech razy.

Muchołówka często jest hodowana w doniczkach jako przykład na ciekawą, ale dziwną roślinę ozdobną.

Dziwne rośliny są spotykane w różnych zakątkach świata. Wiele z nich zachwyca swoją niespotykaną urodą, choć nie brakuje takich, które budzą grozę. Niektóre gatunki nadają się do uprawy domowej, stanowiąc osobliwą ozdobę każdego pomieszczenia.

Zobacz także: