Dichondra jest rośliną o wysokiej wartości dekoracyjnej należącą do rodziny powojowatych. Pochodzi z ciepłych, półpustynnych rejonów Meksyku. Gatunek dichondry posiada kilka odmian, jednak w Polsce najbardziej znaną i najczęściej uprawianą jest dichondra srebrzysta. W naszych warunkach klimatycznych zwykle jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Wynika to z faktu, że nie jest odporna na mróz. Można jednak pokusić się o przezimowanie. Jak to zrobić? Dichondra zimowanie może przetrwać, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki. Dowiedz się, jak dbać o roślinę zimą!

Dichondra – zimowanie i pielęgnacja dichondry srebrzystej

Dichondra srebrzysta jest rośliną wieloletnią, dlatego można spróbować zapewnić jej schronienie przed zimą. Aby to zrobić, wraz z nadejściem pierwszy przymrozków należy zabrać ją do wnętrza. Musi być zapewnione jasne stanowisko (najlepiej przy oknie) oraz temperaturę od 10 do 15 stopni Celsjusza. Jeśli nie jesteś w stanie zagwarantować takiego miejsca, lepiej co roku kupić nowe sadzonki w sklepie ogrodniczym.

Wieloletnia dichondra srebrzysta – uprawa w donicy na balkonie lub tarasie

Dichondra może ozdabiać ogrody wraz z innymi kwiatami. Świetnie sprawdzi się również jako roślina doniczkowa uprawia na balkonach i tarasach. Dichondry są dość odporne na suszę, szkodniki i choroby, jednak kompletnie nie radzą sobie z mrozem. Rośliny preferują stanowiska ciepłe i słoneczne. Poradzą sobie również w miejscach półcienistych. Podłoże powinno być bardzo przepuszczalne, żyzne i umiarkowanie wilgotne. System korzeniowy dichondry nie lubi nadmiaru wody, dlatego dno doniczki warto wyłożyć warstwą drenażu.

Dichondra zimowanie w specjalnych warunkach powinna rozpocząć jeszcze przed nadejściem mrozów. Kiedy tylko pojawi się ryzyko przymrozków, należy przenieść roślinę do właściwego pomieszczenia.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022