Anielskie trąby to właśnie alternatywa nazwa bielunia drzewiastego, zwanego również daturą. Zimowanie tego gatunku wymaga odpowiednich przygotowań. Zazwyczaj trudno je przeprowadzić, zwłaszcza jeśli nie chcesz ruszać rośliny z gruntu. Z tego właśnie powodu warto wiedzieć więcej o tej roślinie, aby pielęgnacja jej okazów była zawsze zakończona powodzeniem, zwłaszcza zimą.
Datura – zimowanie a uprawa w gruncie
Żeby właściwie przeprowadzić zimowanie datury, musisz wiedzieć, skąd ta roślina pochodzi. Okazy o niezwykłych kwiatach są typowe dla terenów Ameryki Południowej, a także południa Ameryki Północnej. To o tyle istotne, że panują tam przez cały rok o wiele wyższe temperatury niż w Polsce, zwłaszcza zimą. Właśnie z tego powodu w większości przypadków może być ci trudno zadbać o rosnącą w gruncie daturę. Zimowanie w takich warunkach, w polskim klimacie, jest bowiem praktycznie niemożliwe.
Nie oznacza to, że nie możesz uprawiać przez resztę roku w ogrodzie datury. Zimowanie wymaga po prostu jej wykopania. Korzenie bielunia nie są specjalnie delikatne i przy okazji wykopywania można nieco usunąć niektóre z nich, co pomoże zadbać o bryłę korzeniową. Następnie należy włożyć karpę do pojemnika, w którym wysypana jest ziemia z torfem. Dalszy etap dbania o zimującą daturę opisany jest poniżej. Jeśli będziesz chciał okaz z powrotem wsadzić do gruntu, poczekaj, aż miną ostatnie wiosenne przymrozki.
Datura – zimowanie w pojemnikach
O wiele łatwiejsze jest zadbanie o rosnącą w donicy daturę. Zimowanie polega bowiem na przeniesieniu okazu do wnętrza, w którym panuje temperatura od 5 do 8 stopni przez cały rok. Powinno to być pomieszczenie raczej ciemne. Tak przygotowaną roślinę warto podlewać raz na jakiś czas.
Następnie, gdy przyjdzie wczesna wiosna, czyli w okolicach przełomu marca i kwietnia, przenieś doniczkę z rośliną w jaśniejsze miejsce. Następnie rozpocznij zasilanie nawozem coraz częściej. Potem hartuj rośliny, wystawiając je np. w dzień na dwór. Okres bezpośredniego hartowania powinien trwać ok. 2 tygodni, aby lepiej przygotować roślinę na panujące na zewnątrz warunki. Na stałe datura może stać na dworze dopiero od maja, kiedy nie występuje duże ryzyko przymrozków.
Pamiętaj, że datura to bardzo wymagający pod tym względem gatunek i regularne, choć niekoniecznie intensywne nawożenie jest wskazane przez cały okres wegetacji. To pozwala roślinie pięknie i długo kwitnąć. Tak kończy się dbanie przy niższych temperaturach o daturę. Zimowanie pozwoli ci utrzymać twoje ulubione odmiany tego gatunku.
Zimowanie w jasnym pomieszczeniu
Jeśli nie chcesz, aby opadły wszystkie liście z twojej datury, zimowanie przeprowadź w jasnym pomieszczeniu. W takiej sytuacji musisz jednak liczyć się z tym, że będą latem mniej obficie kwitnąć. W takiej sytuacji ogranicz zarówno podlewanie, jak i nawożenie.
Pielęgnacja datury przed zimowaniem
Zanim rozpoczniesz zimowanie datury, musisz o nią odpowiednio zadbać. Zanim zaczynają się przymrozki, warto powoli obcinać wierzchołki pędów. Przy ciepłej jesieni nie należy tego robić później niż w listopadzie, bo inaczej dojdzie do ich przemrożenia i nie wyrosną z nich szybko nowe pąki.
Datura to wyjątkowa roślina o kwiatach znacznej długości, mających mocny, intensywny zapach. Warto wiedzieć więcej na temat jej pielęgnacji również zimą. To pozwoli ci zadbać o daturę. Zimowanie tego gatunku jest możliwe właściwie tylko w pomieszczeniach. Zanim więc zdecydujesz się na jego uprawę, zadbaj o zabezpieczenie odpowiedniego miejsca na przechowanie dorosłej rośliny. Pamiętaj też, aby wykonać wszystkie zabiegi, dzięki którym na wiosnę rozkwitnie i będzie nadal cieszyć twoje oczy swoimi kwiatami.