Jedni uwielbiają zapach czosnku, inni zaś nie mogą go znieść. Jedna z roślin, która go wydziela, czyli czosnaczek pospolity, zwraca uwagę czymś więcej, niż tylko swoim aromatem. Ta dwuletnia monotypowa roślina, która stanowi gatunek pospolity w Polsce, posiada wiele ciekawych właściwości. Zapoznaj się z poniższym tekstem i przekonaj się jakich!
Czosnaczek pospolity – występowanie i opis
Czosnaczek pospolity (łac. Alliaria petiolata) jest dwuletnią rośliną z rodziny kapustowatych. Występuje ona na wielu obszarach Europy. Afryki Północnej oraz w zachodnio-południowych rejonach Azji. Roślina pojawia się również w Ameryce Północnej, gdzie stanowi gatunek inwazyjny.
Czosnaczek pospolity osiąga wysokość od 30 do nawet 100 cm. Jego łodyga jest prosta, wzniesiona i naga. Czosnaczek posiada gęste ulistnienie. W dolnej części rośliny można zaobserwować włoski, które mierzą około półtora mm. Liście, które znajdują się góry, posiadają krótkie ogonki; przybierają kształt jajowaty i sercowaty u nasady, a z brzegów są nieregularnie piłkowane. Liście znajdujące się u dołu rośliny posiadają długie ogonki i przybierają kształt okrągły jajowaty albo nerkowaty. Ponadto posiadają karłowate albo piłkowane brzegi. To właśnie liście czosnaczka pospolitego wydzielają ów charakterystyczny czosnkowy zapach.
Kwiaty rośliny są zebrane w białe grona, z czterema płatkami oraz sześcioma pręcikami. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja. Nasiona czosnaczka przypominają nieco kardamon. Ciekawe jest, że cała roślina jest jadalna i posiada prozdrowotne właściwości.
Uprawa Alliaria periolata
Czosnaczek pospolity jest rośliną, którą można bez przeszkód uprawiać w swoim ogrodzie; bardzo dobrze rozwija się bowiem w polskich warunkach klimatycznych. Ponadto roślina nie posiada dużych wymagań, dlatego poradzą sobie z nią nawet laicy.
Czosnaczkowi najlepiej jest zapewnić środowisko wilgotne oraz zacienione. Czosnaczek preferuję gleby żwirowe, piaszczyste i gliniaste, które są bogate próchnicze składniki pokarmowe. Czosnaczek wysiewa się samodzielnie, najczęściej w drugim roku życia, po wytworzeniu nasion.
Właściwości i zastosowanie czosnaczka pospolitego
Czosnaczek pospolity zawiera bardzo wiele cennych substancji odżywczych. Należą do nich między innymi:
- metionina;
- cysteina;
- związki flawonowe;
- związki siarki i amoniaku;
- kwas synapinowy;
- kwas ferulowy;
- garbniki;
- fitoncydy;
- saponiny;
- glikozydy nasercowe;
- glikozydy gorczyczne;
- glukotropeolina;
- prowitamina A
- kwas askorbinowy;
- żelazo;
- wapń;
- fosfor.
Czosnaczek pospolity może pełnić oczywiście funkcję dekoracyjną. Nie jest ona jednak jedyną; jest to przede wszystkim ziele lecznicze, stosowane w przypadku wielu problemów natury zdrowotnej. Czosnaczek posiada działanie antybakteryjne, dezynfekujące i przeciwpasożytnicze. Roślina wspomaga pracę układu trawiennego, przeciwciała nudnościom, biegunce, niestrawnościom i bólowi brzucha. Ponadto posiada także właściwości detoksykacyjne, które pomagają w zwalczaniu bólu reumatycznego.
Czosnaczek to także doskonały lek na przeziębienie i kaszel (ze względu na swoje działanie wykrztuśne). Właściwości antybakteryjne rośliny sprawiają, że poleca się ją również osobom osłabionym, zmagającym się z grypą, bólem gardła, zapaleniem krtani czy nieżytem układu oddechowego.
Czosnaczek pospolity to także środek używany zewnętrznie. Pomaga on w leczeniu ropiejących i trudno gojących się ran, skaleczeń, wrzodów oraz infekcji grzybiczych. Można stosować go w formie okładów ze świeżych liści lub naparu.
Jak przygotować napar oraz syrop z czosnaczka pospolitego?
Napar z czosnku pospolitego bazuje na suszonym zielu rośliny. Przyrządza się go dosyć prosto: wystarczy połączyć ziele z gorącą wodą w stosunku 1:2.
Do wykonania syropu, które pomoże w odkrztuszaniu śluzu zalegającego w drogach oddechowych, potrzebne będą takie składniki jak:
- 4 garście świeżych liści czosnaczka pospolitego;
- 3 szklanki wody;
- półtorej szklanki miodu.
Liście należy wypłukać i odsączyć, a następnie drobno posiekać. Później trzeba zalać je wodą, wstawić do garnka i gotować na małym ogniu przez około 15 minut. Następnie takie wywar odstawia się na pół godziny pod przykryciem, a po upływie wyznaczonego czasu, przecedza. Uzyskaną substancję należy ponownie umieścić na małym ogniu. Po jej zagotowaniu się dodajemy miód i gotujemy jeszcze przez 5 minut. Syrop należy przelać do wyparzonych butelek i stosować kilka razy dziennie.
Czosnaczek pospolity – podsumowanie
Właściwości lecznicze czosnku pospolitego sprawiają, że nawet osoby, które nie przepadają za aromatem czosnku, chętnie stosują napary oraz syropy wykonane z ziela. Zdecydowanie warto mieć tę roślinę w swoim ogrodzie!