Czarny bez – kiedy zbierać? Jak się okazuje, mamy do dyspozycji dwa terminy. Podpowiadamy, jakie przetwory zrobić z kwiatów i owoców czarnego bzu!
W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się niepozorna, ale niezwykła roślina. Chodzi oczywiście o czarny bez. Kiedy zbierać kwiaty, a kiedy owoce tego drzewa? No i co najważniejsze – jak można je przetworzyć? Okazuje się, że jest kilka możliwości, o których opowiemy ci już za chwilę. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jakie właściwości ma czarny bez!
Czarny bez – kiedy zbierać?
Czarny bez to niezwykle cenna roślina. Jego kwiaty zawierają witaminę A, B oraz C. Znajdziemy w nich również taniny, flawonoidy, olejki eteryczne i związki mineralne (magnez, wapń, potas, mangan, fosfor i sód). Owoce czarnego bzu to skarbnica antyoksydantów, dlatego przetwory bardzo często polecane są jako pomoc w walce z przeziębieniem i grypą. Czarny bez działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi. Oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn, wspomaga układ krwionośny. Regularne spożywanie produktów z kwiatów lub owoców czarnego bzu stanowi profilaktykę chorób oczu.
Kiedy zbieramy kwiaty czarnego bzu?
Czarny bez charakteryzuje się pięknym i obfitym kwitnieniem. Jego kwiaty zebrane są w duże, płaskie baldachogrona w kolorze biało-kremowym. Poszczególne kwiaty są drobne i delikatne. Czarny bez kwitnie w maju i czerwcu, a zbiór kwiatów następuje wtedy, gdy baldachogrona są już w pełni rozwinięte.
Czarny bez – kiedy zbierać owoce?
Owoce czarnego bzu to niewielkie, ale liczne, ciemnofioletowe, niemal czarne kuleczki. Ich dojrzałość przypada na koniec lata, czyli sierpień, a czasem początek września. Wówczas są one jędrne, błyszczące i co najważniejsze – dobrze wybarwione.
Kiedy zbieramy czarny bez na sok i inne przetwory?
Czarny bez zbieramy końcem lata. Sok przygotowuje się z dojrzałych owoców. Można też zrobić z niego nalewkę lub konfitury. Z kolei kwiaty czarnego bzu najczęściej zbiera się na napary. Wówczas należy rozłożyć je luźno na płaskiej powierzchni i pozostawić w suchym, przewiewnym miejscu. Co ciekawe, z kwiatów również można zrobić nalewki i syropy. Możesz więc zebrać część kwiatów z drzewa wiosną, a owoce pod koniec lata. Dzięki temu otrzymasz różne, nieco odmienne w smaku przetwory z tej samej rośliny!